Jakie są właściwości biotyny i kiedy należy ją stosować?

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów, aby były skuteczne i niezawodne, muszą posiadać odpowiedni skład. Jednym z kluczowych komponentów jest biotyna. Czym jest ten unikalny składnik? Gdzie go znaleźć w naturze? Jakie ma właściwości? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule
2020-12-21 00:00
Udostępnij
Jakie są właściwości biotyny i kiedy należy ją stosować?

Biotyna na ratunek zniszczonym włosom

Problem wypadających włosów dotyczy wielu osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być różnorodne schorzenia i choroby, z którymi się borykamy. Jeżeli jednak wykluczymy wszystkie poważne dolegliwości, warto sięgnąć po preparaty z biotyną. To witamina z grupy B rozpuszczalna w wodzie – jest absolutnie unikalnym składnikiem. Znacząco poprawia stan włosów, skóry i paznokci, ponieważ wspomaga powstawanie keratyny oraz różnicowania się komórek naskórka. Jeżeli zatem na co dzień towarzyszy nam silnych stres, który odbija się na naszej fryzurze, warto sięgnąć po specjalistyczny szampon lub odżywkę z biotyną. Co przy tym ciekawe, biotyna występuje w naturze zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Można ją znaleźć w różnorodnych produktach, w tym w wątrobie, żółtkach jaj, mące sojowej, ryżowej, pełnoziarnistej, pomidorach, marchwi, szpinaku, a nawet w orzechach ziemnych, włoskich i migdałach. Kiedy jednak uzupełnienie niedoboru poprzez zastosowanie odpowiedniej diety jest zbyt trudne, potrzebne jest bardziej zdecydowane działanie.

Czym grozi niedobór biotyny?

Niedoboru biotyny nie można lekceważyć. Objawia się on bowiem nie tylko wypadającymi włosami. Dodatkowo włosy stają się łamliwe, kruche, tracą objętość i swój dawny blask. Podobnie mogą zachowywać się paznokcie. Będą bardziej osłabione, więc dojdzie do ich częstszego łamania. W skrajnych przypadkach skutki niedoboru biotyny objawia się mogą również na skórze. Symptomy te wyglądają jak silne przesuszenie i podrażnienie skóry, przez co przypominać mogą trochę objawy łuszczycy. O ile zatem taki stan rzeczy nie ma innych, medycznych przyczyn, warto sięgnąć po preparaty z biotyną. Dostępne w aptekach szampony wzmacniające i odżywki regenerujące wspomogą walkę z wszelkimi objawami niedoboru. Taką kurację należy jednak stosować regularnie i konsekwentnie. Tylko wówczas ma szansę odnieść oczekiwane efekty. Warto przy tym stosować jednocześnie szampon i odżywkę, ponieważ w ten sposób dawka biotyny zostanie podwojona, a wraz z nią również innych, odżywczych składników.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania biotyny?

Ustaliliśmy zatem, że dla wielu osób przyjmowanie biotyny może okazać się bardzo korzystne. Skoro istnieje tak wiele wskazać do jej stosowania, czy można odnotować również jakieś przeciwwskazania? Biotyna jest dobrze tolerowana i nie ma szczególnych przeciwwskazań, dotyczących jej stosowania. Niezależnie jednak od formy jej przyjmowania, należy kierować się wskazaniami, zawartymi na ulotkach poszczególnych preparatów.