fit.pl mobile logo

Kluczowe zasady zimowej pielęgnacji włosów

Zima to niełatwy okres dla włosów. Wiatr, mróz, niskie temperatury, jak również ogrzewanie w pomieszczeniach nie sprzyjają kondycji naszych kosmyków. Dodatkowo dla wielu osób zmorą o tej porze roku są elektryzujące się włosy od czapek. O jakich istotnych zasadach warto pamiętać, aby zimą właściwie zadbać o włosy?

Po pierwsze – nie zapominaj o odpowiednim nakryciu głowy

W pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę włosów przed zimnem. Cały nasz organizm jest atakowany przez chłód, także włosy, dlatego niezbędna jest noszenie odpowiedniego nakrycia głowy. Istotny jest jednak prawidłowy jego wybór, gdyż ma to wpływ na stan naszej skóry głowy i włosów. Wybierając za ciepłą czapkę, przegrzewamy skórę głowy. W efekcie gruczoły łojowe będą pracować zbyt intensywnie, co przyczyni się do nadmiernego wydzielania łoju i może prowadzić do powstania łojotoku. Z kolei, jeśli wybierzemy zbyt cienką czapkę, to w mroźne dni nie zabezpieczy ona wystraczająco głowy przed utratą ciepła. Optymalnym wyborem na zimę będą czapki wełniane, w których głowa się nie przegrzewa, a gruczoły łojowe pracują prawidłowo.

Zimne powietrze mocno wpływa na unaczynienie i może skutecznie osłabiać cebulki włosów, a nawet prowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Chłód sprawia także, że gruczoły łojowe pracują wolniej, w efekcie włosy są pozbawione naturalnej, ochronnej warstwy tłuszczu i stają się bardziej podatne na uszkodzenia. – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Po drugie – nie zapominaj o regularnym nawilżaniu i odżywaniu włosów

Suche powietrze w naszych domach podczas sezonu grzewczego i niskie temperatury na zewnątrz nie są korzystane dla kondycji włosów. Dlatego warto je wspomagać skupiając się na regularnym nawilżaniu włosów i zabezpieczaniu ich przed przesuszeniem. Do pielęgnacji można z sukcesem wykorzystać preparaty zawierające humektanty i emolienty, które wspomagają nawodnienie i elastyczność włosów. Dobrym wyborem będą także maski, odżywiające cebulki, zamykające łuski i nawilżające łodygę włosa. Zastosowane w produktach emolienty będą pełnić funkcję ochronną, zabezpieczając włosy głównie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Z kolei humektanty będą przede wszystkim przeciwdziałać wysuszeniu kosmyków, dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu hydratacji łodyg włosów.

Po trzecie – nie zapominaj o zabezpieczaniu włosów przed elektryzowaniem się

Włosy zimą są zazwyczaj bardziej podatne na elektryzowanie i puszenie się. Skoki temperatur, duża wilgotność na zewnątrz oraz skóra głowy przegrzewająca się pod czapką powoduje, że elektryzujące się i puszące włosy stają się częstym estetycznym i denerwującym nas problemem. Włosy są podatne na elektryzowanie się, gdy są pocierane o syntetyczny materiał, podczas noszenia czapki czy o kołnierz kurtki, ale również przy ich szczotkowaniu.

Aby uporać się z elektryzowaniem się włosów w okresie zimowym, możemy skorzystać z specjalnych preparatów i masek antystatycznych. Istotne jest również przyjrzenie się samej kondycji włosów, gdyż suche i zniszczone są bardziej podatne na elektryzowanie się. Prawidłowa pielęgnacja, m.in. nawilżenie włosów powoduje zmniejszenie uciążliwego i nieestetycznego problemu elektryzowania się włosów, ponieważ włos odżywiony i delikatnie obciążony jest mniej podatny na ten proces. – podpowiada Anna Mackojć, trycholog.

Po czwarte – nie zapominaj o wzmacnianiu włosów dietą

Podstawą zimą jest ochrona włosów przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, jak mróz, niskie temperatury czy wiatr. Równie istotna jest jednak także dieta, którą możemy efektywnie wzmacniać włosy od wewnątrz. Powinna ona być bogata w witaminy i mikroelementy. Te który są istotne dla kondycji włosów to m.in.: witaminy A, D, E, K jak również B6 i B12. Ważne znaczenie ma również cynk i miedź oraz monitorowanie poziomu ferrytyny, potocznie nazywanej „magazynem żelaza” wpływającej m. in. na jakość włosa. Najlepszym, naturalnym sposobem na mocne włosy jest stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, w której powinny być obecne m.in. w odpowiednich ilościach makroskładniki, czyli białka, węglowodany oraz tłuszcze. Jeśli mamy problem z ustaleniem diety, która będzie korzystnie oddziaływała na nasze włosy, możemy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty i zastosowanie dodatkowo diety trychologicznej.

Bez właściwego odżywania i dobrze zbilansowanej diety nie uda nam się zadbać o dobrą kondycję włosów. Zima to trudny czas dla naszych kosmyków, dlatego należy zadbać o nie kompleksowo począwszy od ochrony w postaci odpowiedniego nakrycia głowy, przez właściwą pielęgnację skóry głowy i włosów, aż po dietę. Jeśli zauważymy jednak, że mimo naszych starań włosy są słabe, przetłuszczają się i zaczynają nadmiernie wypadać, warto skonsultować się ze specjalistą. – podsumowuje Anna Mackojć, trycholog.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl