fit.pl mobile logo

Zaskórniki - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Nasza skóra składa się porów. Nie zawsze są one bardzo widoczne, mogą mieć różną wielkość. Są ważne, gdyż zapewniają skórze sebum i właściwy poziom nawilżenia. Ponadto to właśnie przez pory wnikają cenne składniki odżywcze zawarte w kosmetykach. Jednak nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i szereg innych zaburzeń sprawia, że pory skóry mogą być przyczyną problemów, takich jak zaskórniki. Jak powstają i w jaki sposób się ich pozbyć?

Każda twarz ma pory, każda cera może mieć zaskórniki

Czy wiesz, że na  twarzy znajduje się około 20 tysięcy porów? Są one w nieustannej pracy: rozszerzają się i kurczą, mają do spełniania kilka funkcji, istotnych dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.  Latem pomagają się jej ochłodzić, ponieważ pot reguluje ciepłotę naszego ciała. Pory wspomagają też produkcję sebum. Jeśli jego poziom jest unormowany, stanowi doskonały płaszcz ochronny naszej skóry, który dodatkowo ochrania nas przed TEWL (przeznaskórkową utratą wody). Jednak nieprawidłowości hormonalne oraz niewłaściwa pielęgnacja sprawia, że pory stają się  nadmiernie rozszerzone. Wówczas wytwarzają za dużo łoju, a także są idealnym siedliskiem dla toksyn, zanieczyszczeń i bakterii. W efekcie na twarzy pojawiają się krostki, zaskórniki i inne zmiany zapalne. Okazuje sie też, że rozszerzone pory nie są charakterystyczne wyłącznie dla jednego typu skóry: każdy rodzaj cery może się z nimi zmagać. Na przykład gdy masz zbyt suchą cerę, skóra produkuje za dużo sebum, aby ją na nowo nawilżyć i zabezpieczyć przed przesuszeniem.

Przyczyny powstawania zaskórników

  • zmiany i zaburzenia hormonalne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja i źle dobrane kosmetyki,
  • zbyt częsta zmiana produktów pielęgnacyjnych,
  • niedostateczna higiena skóry,
  • czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia, toksyny, 
  • bakterie, namnażające się z powodu nadmiaru sebum.

Ciekawostka! Zaskórniki to nic po prostu zablokowane pory skóry. Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników: + Zaskórniki otwarte – zazwyczaj w formie czarnych kropek (wągrów), nie znajdują się pod skórą.  + Zaskórniki zamknięte – miękkie, często białe, w postaci kaszki. Znajdują się pod powierzchnią skóry i trudniej je usunąć.

Sposoby na zaskórniki

Zaskórniki na twarzy nie wyglądają zbyt estetycznie i z pewnością uprzykrzają życie. Na szczęście można z nimi walczyć. Bardzo dużą rolę w pielęgnacji skóry odgrywa profilaktyka: dzięki niej możemy w pełni zapobiec ich powstawaniu. Oto sprawdzone sposoby na zaskórniki:

1. Nawilżanie skóry

Jeśli zapewnisz skórze odpowiednią dawkę nawilżenia, ograniczysz wydzielanie łoju, a więc zaskórników będzie pojawiało się znacznie mniej. Wybieraj deliaktne kremy nawilżające do twarzy, o lekkiej formule.

2. Dokładne oczyszczanie cery

Czysta skóra to piękna i zdrowa cera bez niedoskonałości! Do jej oczyszczania wybierz dobrej jakości kosmetyki, wolne od silikonów, parabenów i innych kontrowersyjnych składników. Po myciu twarzy zawsze stosuj tonik: uspokoi skórę i przywróci jej prawidłowy poziom pH. 

3. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka

Czy wiesz, że peelingi do twarzy to istotny element pielęgnacji? Sprawnie usuną stary, zalegający na skórze naskórek, który może być siedliskiem bakterii, pomogą  Ci pozbyć się niedoskonałości i odsłoni nową, gładką i zdrową skórę. Na zaskórniki czy trądzik  zaleca się delikatne peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania, a skutecznie oczyszczają.

4. Maseczki do twarzy na zaskórniki

Rynek kosmetyczny oferuje wiele maseczek ściągających, które doskonale pomagają oczyścić pory z zaskórników. Idealna może być na przykład maskę z zieloną lub białą glinką, lub maseczka węglowa. 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl