Postanowienia noworoczne - 5 wskazówek jak je zaplanować i skutecznie realizować + zadania praktyczne

Od stycznia zacznę uprawiać sport, zmienię dietę, nauczę się języka hiszpańskiego, a może będę mniej pracować? Przykładów można podać mnóstwo, bo mowa o postanowieniach noworocznych, które chętnie planujemy, ale zazwyczaj z realizacją idzie nam już gorzej. Jak sprawić, by skutecznie zrealizować zaplanowane postanowienia noworoczne? Przygotowaliśmy dla Was 5 najważniejszych porad jak to zrobić. Wprowadźcie je w swoje życie i cieszcie się satysfakcją z powodu zrealizowanych planów
2020-12-29 00:00
Udostępnij
Postanowienia noworoczne - 5 wskazówek jak je zaplanować i skutecznie realizować + zadania praktyczne

1. Zapytaj siebie, co chcesz osiągnąć

Czy naprawdę zależy nam na postanowieniu czegokolwiek? Czy może nasze planowanie wynika z przyzwyczajenia i tego, że wszyscy przecież robią postanowienia noworoczne. Jeśli naprawdę chcemy od Nowego Roku zmienić coś w swoim życiu, konieczne jest zdefiniowanie, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Na przykład: jeśli zależy nam na lepszym samopoczuciu i zdrowiu na długie lata, to nie planujmy chwilowej restrykcyjnej diety, czy katorżniczych treningów, które może i dadzą spektakularne efekty, ale chwilowe i takie działania mogą nas nawet oddalić od celu chcemy osiągnąć. Zamiast tego, wybierzmy zdrową i stopniową zmianę nawyków żywieniowych i zaplanowaniu aktywności fizycznej na miarę naszych możliwości, które na pewno zbliżą nas do zdrowia i lepszego samopoczucia. Na wielu stronach znajdziemy również przeróżne propozycje na plany noworoczne i możemy się nimi w jakimś stopniu zainspirować, ale ostateczna decyzja, o tym, czy planujemy jakieś postanowienie powinna zostać podjęta na podstawie: tego co tak naprawdę chcemy osiągnąć czy dane postanowienie nam w tym pomoże czy jest zgodne z naszymi możliwościami czy umiejętnościami.

Zadanie dla Ciebie:
Zastanów się jakie dziedziny w Twoim życiu wymagają poprawy lub wprowadzenia czegoś nowego. Wypisz sobie je na kartce i zastanów się co jest Twoim priorytetem. Dopiero wtedy zapisz konkretne postanowienie. 

2. Sprawdź czy Twój cel jest realny

To, czy uda nam się zrealizować postanowienia noworoczne zależy od staranności w ich planowaniu, a także świadomości jakie mamy ograniczenia (np. czasowe, słaby zapał), a jakie możliwości i umiejętności (np. wytrwałość, dobre nastawienie). Wtedy możemy się zastanowić czy nasz plan jest realny i czy zaplanowane zadania mają szansę zagościć na stałe w naszym życiu, a nie tylko na pierwsze trzy miesiące roku. Przykładowo: jeśli mamy do dyspozycji dwa popołudnia w tygodniu, to ciężko będzie zrealizować plan na codzienne przygotowywanie 5 urozmaiconych posiłków dziennie, 2 godziny treningu i jeszcze 1,5 godzinną naukę języka. Jeśli nie będziemy planować rzeczy, które mają małą szansę na realizację oszczędzimy sobie frustracji i przeświadczenia, że nie jesteśmy w stanie wytrwać w żadnych postanowieniach. 

Zadanie dla Ciebie:
Zapisz ile czasu jesteś w stanie poświęcić na wprowadzenie swojego planu w życie i jakie cechy charakteru pomogą Ci w jego osiągnięciu, a które będą przeszkodą. Zweryfikuj, czy nie bierzesz na siebie za dużo, jeśli tak, usuń z listy postanowień cel najmniej dla Ciebie istotny w tym momencie. 

3. Korzyści vs wysiłek

Jeśli już wymyśliliśmy nasze postanowienia noworoczne, warto się zastanowić jakie będziemy mieć z tego korzyści, ale także ile wysiłku będziemy musieli włożyć w ich osiągnięcie. Wyobraźmy sobie nie tyle samo zadowolenie ze zrealizowania celu, ale również to jak będzie wyglądać do tego droga. Czy dużo będzie mnie to kosztować, czy warto włożyć w to wysiłek i się zaangażować?

Zadanie dla Ciebie:
Zrób listę korzyści i nakładu pracy wynikających z wybranego celu. Przykład: Cel - chcę się zdrowo odżywiać. Korzyści: lepsze samopoczucie, poprawa wyników badań, zgrabna sylwetka, ładna cera. Nakład pracy: trzeba będzie wstawać wcześniej, żeby przygotować posiłki na cały dzień. 

4. Zapisz swój plan rozłóż go na czynniki pierwsze

Dobry plan to 70% sukcesu. Zastanówmy się, która osoba ma większe szanse na osiągnięcie celu? Ta, która tylko zapisze, że chce się zdrowo odżywiać i więcej ruszać, czy ta, która zgłębi temat, rozpisze go na czynniki pierwsze i szczegółowo zaplanuje? Właśnie dlatego, tak istotne jest zapisanie swojego planu i ustalenie harmonogramu. Pamiętajmy również, że nie wszystko musimy zmienić od 1 stycznia. Plan może zakładać kilka miesięcy na stopniowe wprowadzenie naszych postanowień. Zastanów się również co mogłoby Ci ułatwić realizację planu. Twoim najważniejszym priorytetem jest zdrowe odżywianie, ale wiesz, że możesz nie mieć czasu przygotowywać zdrowych posiłków? Dobrym rozwiązaniem może być zamówienie cateringu dietetycznego, dzięki któremu przybliżysz się do realizacji planu, bo będziesz mieć pewność, że jesz zdrowe posiłki, a jednocześnie zaoszczędzisz czas.

Zadanie dla Ciebie:
Przygotuj sobie kartkę i długopis. Zapisz swoje postanowienia i podziel je na kilka mniejszych. Na przykład, postanowienie - chcę się zdrowo odżywiać można podzielić na: będę przygotowywać zdrowe śniadania, włączę do swojego jadłospisu warzywa do każdego posiłku oraz ograniczę słodycze. Następnie zapisz w kalendarzu kiedy możesz zająć się zaplanowanymi działaniami. Plan zostaw w widocznym miejscu, np. na lodówce.

5. Przygotuj Plan B

Co się stanie jeśli okaże się, że nasz plan jest zbyt ambitny i nie mamy możliwości, żeby w pełni go zrealizować, pomimo tego, że szczegółowo go zaplanowaliśmy? Z pomocą przychodzi Plan B, który ma być planem minimum, czyli bardzo okrojoną wersją pierwszego noworocznego planu. Najlepiej, żeby do planu minimum wybrać te postanowienia, które wymagają od nas mniejszego zaangażowania. Dzięki temu, nadal będziemy mieć szansę zrealizować któreś z postanowień. 

Zadanie dla Ciebie:
Przygotuj sobie swój plan na postanowienia noworoczne, weź drugą kartkę i przepisz na nią 3 najprostsze postanowienia, które jesteś w stanie zrealizować bez większego wysiłku. 

Wprowadzenie powyższych wskazówek sprawi, że w tym roku, postanowienia noworoczne będą prostsze w realizacji, a także zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. W tym roku, zamiast spontanicznego wymyślania postanowień noworocznych, przygotuj na to strategię, a dzięki temu pożegnasz się z niezrealizowanymi planami noworocznymi i będziesz się cieszyć nowymi wyzwaniami, umiejętnościami czy lepszym zdrowiem i samopoczuciem.