Czy robaki u kota są niebezpieczne dla człowieka?

Robaki u kota mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela. Jak zadbać o zdrowie pupila i swoje?
2021-01-11 00:00
Udostępnij
Czy robaki u kota są niebezpieczne dla człowieka?

Co warto wiedzieć na temat robaków u kotów?

Systematyczne badania, a także wizyty u lekarzy są jednym z bardziej istotnych obowiązków każdego właściciela kota. Do profilaktyki zdrowotnej kotów trzeba zaliczyć ich odrobaczenie. Nie wszyscy jednak wiedzą na jakie pasożyty wewnętrzne narażone są koty i jaki mają one wpływ na zdrowię zwierzęcia. Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Jak wyglądają robaki u kota?

Wspomniane robaki można bez żadnego problemu dostrzec nawet gołym okiem. Osiągają bowiem długość dochodzącą do 10 cm. Z kolei wyglądem w najprostszym możliwym ujęciu będą przypominać makaron spaghetti. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że kot może się nimi zarazić przez zjedzenie np. myszy. Mogą one w bardzo prosty sposób przedostać się do gruczołów mlecznych czy łożyska karmiącej kotki. Nowo narodzone zwierzęta bardzo często są już zarażone wspomnianymi robakami.

Następną grupą pasożytów, którą mogą zarazić się koty są tęgoryjce. Należy mieć świadomość, że odżywają się one krwią nosiciela. Ponadto są praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka. Dorastają bowiem do rozmiarów od 5 do 20 mm. Z kolei do organizmu kota będą przedostawały się tak samo, jak wspomniane wcześniej glisty, czyli przez skórę lub po połknięciu. Później będą wędrowały układem krwionośnym, a także drogami oddechowymi do samych jelit. Nie wszyscy właściciele kotów zdają sobie sprawę, że ich obecność może doprowadzić nawet do anemii. Należy również mieć świadomość, że bardzo charakterystycznym objawem będą ślady krwi w kale kota.

Kolejnym bardzo niebezpiecznym pasożytem jest tasiemiec. W zdecydowanej większości przypadków będzie jednak występował u kotów zaniedbanych, a także zapchlonych, gdyż do zakażenia dochodzi przez zjedzone pchły. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane robaki stosunkowo długo bytują w jelitach kota. Są nie tylko i wyłącznie długie, ale również wstęgowate. Ponadto ich ciało jest podzielone na stosunkowo duża liczbę członów, z których każdy posiada komplet narządów rozrodczych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że fragmenty tasiemców, które są martwe przypominają w swoim wyglądzie ziarna ryżu. Można dostrzec je w okolicach odbytu kota.

Jak poznać, że kot ma robaki?

Pierwszą oznaką świadczącą o tym, że kot ma robaki jest utrata wagi. Ponadto wygląd sierści może się zdecydowanie pogarszać. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość pasożytów zagnieżdża się w jelitach kota. W ten sposób czerpie bardzo istotne substancje odżywcze. Trzeba zaznaczyć, że robak będzie się żywił dokładnie tym, co zjadło zwierzę. Przechwytuje bowiem najcenniejsze składniki odżywcze. Oznacza to tym samym, że dla kota zostanie niewiele, dlatego będzie systematycznie tracił na wadze. Ponadto jego sierść będzie nie tylko matowa, ale również szorstka, Może również wypadać nadmiernie.

Nie można oczywiście zapomnieć, że produkty przemiany materii wydalane przez pasożyty bardzo często będą działały, jak toksyny. Ich kumulacja będzie z kolei odbijała się na odporności zwierzęcia. Kot nie będzie miał ochoty na jakąkolwiek zabawę. Stanie się ospały, a także apatyczny. Warto również wiedzieć, że symptomami, które będą wskazywały na to, że dany kot zaraził się pasożytami są zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Zwierzę może wymiotować czy zmagać się z wzdęciami. W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów rekomendowane jest możliwie najszybsze skonsultowanie się z weterynarzem. Godny uwagi jest fakt, że obecnie ze znaczną większością pasożytów można sobie poradzić w bardzo prosty sposób.

Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Cena odrobaczenia kota będzie uzależniona od zastosowanego preparatu, miasta, a także renomy gabinetu weterynaryjnego. Do odrobaczania kotów przeważnie wykorzystywane są tabletki. Ich koszt wynosi w zdecydowanej większości przypadków 10 złotych. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku ewentualnych problemów z ich podaniem, odrobaczenie trzeba przeprowadzić przez użycie różnego rodzaju past, żeli czy specjalnych kropli, które są aplikowane na kart zwierzęcia. Oczywiście koszt tego rodzaju preparatów będzie znacznie większy w porównaniu do tabletek. Może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Nie można jednak oszczędzać na zdrowiu swojego kota.

Wszystkiego o odrobaczaniu kota dowiesz się w serwisie Co w Sierści Piszczy prowadzonym przez lekarzy weterynarii: https://cowsierscipiszczy.pl/robaki-kota-odrobaczanie/