fit.pl mobile logo

E-recepty, e-skierowania, dostęp do danych medycznych - co jeszcze zyskujesz, logując się do IKP?

E-recepta jest najważniejszym osiągnięciem w automatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Weszła w życie 8 stycznia 2020 r. Innowacja ta znacząco zmienia pracę lekarzy i farmaceutów, odmieniła też życie pacjentów. Zaraz po niej pojawiła się kolejna nowość - IKP, a to zaledwie część zaawansowanego systemu informatycznego realizowanego zgodnie z postulatami Unii Europejskiej. Jakie jeszcze innowacje weszły w życie i co to dla nas oznacza?

IKP - Internetowe Konto Pacjenta to platforma koordynowana przez Ministerstwo Zdrowia mająca służyć uporządkowaniu całej dokumentacji medycznej - historii chorób, historii wizyt refundowanych, wglądu do e-skierowań itd. W IKP masz również wgląd do wystawionych i wykupionych recept, nieważne czy w ramach funduszu, wizyty prywatnej czy poprzez jeden z portali do wystawiania e-recept (jak np. Nasza Recepta). Internetowe Konto Pacjenta to medyczne all-in-one, które zbiera wszystkie dane w jednym miejscu. Co dokładnie można sprawdzić?

IKP - jak sprawdzić e-recepty i inne dane medyczne?

Internetowe Konto Pacjenta daje użytkownikom szereg funkcjonalności. Podsumowuje wszelkie dane, które dotyczą w głównej mierze opieki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale i w ramach wizyt prywatnych. Aby sprawdzić skierowania czy e-recepty, zaloguj się przez profil zaufany lub przez bank. Podając za Ministerstwem Zdrowia, dzięki IKP:

 • otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem;
 • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji;
 • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków;
 • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia;
 • odbierzesz e-skierowanie;
 • złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
 • zmienisz lekarza/pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej;
 • sprawdzisz wynik testu na koronawirusa i poznasz warunki przebywania na kwarantannie lub izolacji domowej..

Jak e-recepta zrewolucjonizowała system opieki zdrowotnej?

E-recepta, która zainaugurowała niejako funkcjonalności w dziedzinie e-zdrowia, niesie za sobą wiele korzyści dla całego systemu ochrony zdrowia.

Dla lekarza e-recepta oznacza w głównej mierze oszczędność czasu. Dzięki szybkiemu wyszukaniu w bazie nazw leków i ich zamienników oraz podpowiedzi, lekarz może zająć się pacjentem, a nie biurokracją. To także lepsza komunikacja między innymi lekarzami: kontrola procesu leczenia u innych specjalistów i weryfikacja, czy przepisane przez nich leki nie wchodzą w interakcje.

E-recepty dla farmaceuty również wiążą się ze znacznymi udogodnieniami. Realizacje e-recepty jest szybsza i bezproblemowa, ponieważ odczyt jest automatyczny po zeskanowaniu kodu. Co więcej, pracownik apteki nie musi już wystawiać czasochłonnych odpisów papierowych recept, ale przede wszystkim nie ma potrzeby rozszyfrowywania nieczytelnego pisma lekarza.

Wiele dobrego e-recepty wniosły przede wszystkim w życie pacjenta. Od czasu ich wprowadzenia pacjent nie jest ograniczony wykupieniem leków w jednej aptece w obawie przed utraceniem refundacji. Przede wszystkim jednak takiej elektronicznej recepty nie da się zgubić, ponieważ wszystko dostępne jest w IKP oraz w telefonie lub na mailu. Ponadto taka e-recepta, dawkowanie czy dodatkowe zalecenia lekarza są zawsze czytelne. E-recepta daje też wiele możliwości lekarzom przyjmującym w ramach praktyki prywatnej, także poprzez portale. E-przychodnie działają całodobowo 7 dni w tygodniu, a to znaczne udogodnienie w przypadku gdy liczy się czas: np. pacjent przegapił odnowienie recepty na leki stałe u swojego lekarza lub potrzebna jest recepta na tabletkę dzień po, a kobieta nie ma możliwości w szybkim tempie zgłosić się osobiście do lekarza. Dzięki możliwości otrzymania recepty na telefon bez osobistej wizyty u lekarza, ograniczeniu ulegają liczby wizyt związane wyłącznie z ordynacją leków, a w rezultacie przekłada się to na mniejsze kolejki u lekarzy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl