Zawody rozgrywane są w czterech konkurencjach:
- indywidualne - kobiety,
- indywidualne - mężczyźni,
- pary - dowolnie łączona płeć,
- trójki - dowolnie łączona płeć,
Ocenie podlega choreograficzny układ ćwiczeń wykonywany w rytm muzyki, której tempo jest w granicach 150 - 160 bitów na minutę (150 - 160 b.n.m.). Układ powinien zawierać po jednym elemencie z zestawu ćwiczeń z następujących dziedzin:
- siła dynamiczna,
- siła statyczna,
- giętkość statyczna,
- skoki, podskoki, obroty,
- równowaga.
Czas trwania układu - 1 minuta 50 sekund ? 5 sekund (1:50 ? 5 sekund). Elementy obowiązkowe należy prezentować bokiem do sędziów bez zmiany rytmu. Muszą być one identyczne pod względem typu i zakresu ruchu danej grupy mięśni. Powtórzone cztery razy po sobie i wykonane w miejscu w ruchach naprzemiennym.
Wszyscy członkowie zespołu trzyosobowego i pary muszą wykonywać identyczne wyrzuty rąk i nóg, tak samo i jednocześnie. Ocenie podlega: poziom, umiejętności zawodników, wykonanie, choreografia, innowacje, prezencja, intensywność układu, równowaga siły i giętkości oraz elementy obowiązkowe. Na ostateczną notę ma również wpływ - muzykalność i umiejętność prezentowania się przed publicznością. Jakość nagrania musi być profesjonalna, na płycie CD.
Mężczyźni ćwiczą w jednoczęściowych kostiumach lub strojach atletycznych, tj. koszulce i obcisłych szortach. Strój kobiet to jedno- lub dwuczęściowy kostium i rajstopy.
Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat przed ukończeniem zawodów i obywatelstwo polskie lub conajmniej sześciomiesięczny pobyt stały w Polsce. Występ oceniany jest przez ośmiu sędziów plus sędzia liniowy, według regulaminu międzynarodowego.
Nadrzędnymi organizacjami mającymi prawo organizowania i nadawania tytułów mistrzowskich są: Federacja FISAF i FIG oraz Stowarzyszenie NAC. Z organizacjami tymi zostały nawiązane kontakty przez Narodowe Stowarzyszenie Ruchu Fitness w Polsce "Fitness Polska".