Kiedy spędzasz osiem godzin dziennie przy komputerze nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni gałek ocznych. Taki fitness dla oczu odgrywa szczególną rolę nie tylko dla ludzi z wadami wzroku, ale również dla tych, którzy spędzają dużo czasu przed monitorem lub książkami
fit.pl
2013-03-13 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia dla zmęczonych oczu

Poniżej przedstawiamy przykłady ćwiczeń, które można wykonać w domu, w pracy czy nawet jadąc autobusem. Każde z nich powinno trwać od 30 sekund do minuty. Wykonując je warto zdjąć okulary i szkła kontaktowe.

Ćwicząc regularnie wzmocnisz mięśnie i poprawisz kondycję oczu.

Blisko - daleko

Przez chwilę obserwuj jakiś obiekt, znajdujący się blisko - w odległości 30-40 cm (na przykład na biurku), po czym przenieś wzrok na obiekt bardziej oddalony, przykładowo drzewo za oknem.

Ruchy gałek ocznych - w płaszczyźnie poziomej

Usiądź prosto i wygodnie przed ścianą. Wolno, bez poruszania głową przenieś wzrok w lewą stronę, następnie wróć do patrzenia przed siebie. Potem przesuń wzrok w prawą stronę i znów wróć do pozycji wyjściowej.

Ruchy gałek ocznych - w płaszczyźnie pionowej

Usiądź prostu, skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenieś wzrok z sufitu i patrz teraz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie wróć do patrzenia przed siebie.

Wyimaginowany tort

Ćwiczenie polega na wodzeniu wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Zamknij oczy i wyobraź sobie tort, podzielony na osiem kawałków. Ruch zaczynasz od środka tortu i kierując gałkę oczną w górę, następnie po okręgu w prawo i powrót do środka – dokładnie jakbyś odcinał wzrokiem po kawałku tortu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poczuj rozciąganie i za każdym razem wracaj do środka przed ruszaniem do następnego kawałka. Kiedy skończysz ćwiczyć zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zrób ćwiczenie tak samo tylko w drugą stronę.

Widzę ciemność

Chwila ciemności to wspaniały relaks dla wzroku. Wystarczy zakryć oczy za dłońmi – tworząc z nich miseczki, tak aby nie dotykać gałek. Łagodnie zakrywaj oczy tak aby nie dotarło do nich żadne światło. Usiądź prosto, rozluźnij się i oddychaj miarowo. Wytrzymaj w ciemności przynajmniej minutę i powtarzaj ćwiczenie (zwane palmingiem), gdy tylko poczujesz zmęczenie światłem od komputera.

Wahadło

Zamknij oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, "wodząc" nosem za tym wyimaginowanym ruchem.