fit.pl mobile logo

Ćwiczenia dla zmęczonych oczu

Kiedy spędzasz osiem godzin dziennie przy komputerze nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni gałek ocznych. Taki fitness dla oczu odgrywa szczególną rolę nie tylko dla ludzi z wadami wzroku, ale również dla tych, którzy spędzają dużo czasu przed monitorem lub książkami

Poniżej przedstawiamy przykłady ćwiczeń, które można wykonać w domu, w pracy czy nawet jadąc autobusem. Każde z nich powinno trwać od 30 sekund do minuty. Wykonując je warto zdjąć okulary i szkła kontaktowe.

Ćwicząc regularnie wzmocnisz mięśnie i poprawisz kondycję oczu.

Blisko - daleko

Przez chwilę obserwuj jakiś obiekt, znajdujący się blisko - w odległości 30-40 cm (na przykład na biurku), po czym przenieś wzrok na obiekt bardziej oddalony, przykładowo drzewo za oknem.

Ruchy gałek ocznych - w płaszczyźnie poziomej

Usiądź prosto i wygodnie przed ścianą. Wolno, bez poruszania głową przenieś wzrok w lewą stronę, następnie wróć do patrzenia przed siebie. Potem przesuń wzrok w prawą stronę i znów wróć do pozycji wyjściowej.

Ruchy gałek ocznych - w płaszczyźnie pionowej

Usiądź prostu, skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenieś wzrok z sufitu i patrz teraz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie wróć do patrzenia przed siebie.

Wyimaginowany tort

Ćwiczenie polega na wodzeniu wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Zamknij oczy i wyobraź sobie tort, podzielony na osiem kawałków. Ruch zaczynasz od środka tortu i kierując gałkę oczną w górę, następnie po okręgu w prawo i powrót do środka – dokładnie jakbyś odcinał wzrokiem po kawałku tortu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poczuj rozciąganie i za każdym razem wracaj do środka przed ruszaniem do następnego kawałka. Kiedy skończysz ćwiczyć zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zrób ćwiczenie tak samo tylko w drugą stronę.

Widzę ciemność

Chwila ciemności to wspaniały relaks dla wzroku. Wystarczy zakryć oczy za dłońmi – tworząc z nich miseczki, tak aby nie dotykać gałek. Łagodnie zakrywaj oczy tak aby nie dotarło do nich żadne światło. Usiądź prosto, rozluźnij się i oddychaj miarowo. Wytrzymaj w ciemności przynajmniej minutę i powtarzaj ćwiczenie (zwane palmingiem), gdy tylko poczujesz zmęczenie światłem od komputera.

Wahadło

Zamknij oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, "wodząc" nosem za tym wyimaginowanym ruchem.
PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Agata Janiak

nie można też zapomnieć o tym żeby dbać o oczy. same ćwiczenia mogą nie wystarczyć. ja dodatkowo proponuję jeszcze zakraplanie oczu kroplami. najlepsze jak dla mnie są krople Starazolin Complete - mi bardzo pomagają.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl