Oddychanie jest niezwykle istotnym procesem, który pozwala na zredukowanie stresu, zwolnienie tętna i ustabilizowanie pracy serca. Pomoce w tym są różnorodne techniki oddechowe. Które z nich warto poznać?
2021-06-09 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia oddechowe, które warto znać

Co dają nam ćwiczenia oddechowe?

Każdy z nas codziennie doświadcza różnorodnych, silnych emocji i stresu. Nerwowe sytuacje powodują spłycenie oddechu, przyspieszoną pracę serca, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, złość i bóle głowy. Ćwiczenia oddechowe to narzędzia, które skutecznie pomagają w walce z negatywnymi skutkami stresu – pomagają wyciszyć umysł i ciało, zwiększają zdolność kontrolowania emocji, redukują poczucie niepokoju, polepszają sen i zwiększają poczucie szczęścia.

Jakie ćwiczenia oddechowe warto znać?

Ćwiczenia oddechowe, w zależności od techniki, na jaką się zdecydujemy, mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Niekiedy wystarczy nawet 5 minut, by skutecznie obniżyć poziom kortyzolu i się zrelaksować. Do najpopularniejszych technik oddechowych, które warto znać, należą m.in. oddychanie przeponowe, oddech kwadratowy oraz technika rozluźniania z oddechem.

1. Oddychanie przeponowe

To zdecydowanie najłatwiejsza relaksacyjna technika oddychania. Jest to nic innego jak powolne, głębokie oddychanie.

Aby nauczyć się oddychać przeponą, warto położyć się lub usiąść z wyprostowanymi plecami i umieścić jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, nieco powyżej żołądka.

Następnie należy wziąć powolny, głęboki wdech nosem, tak by dłoń na brzuchu się uniosła, i spokojnie wypuścić powietrze ustami. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć ok. 10 razy.

Metoda ta pozwala na ustabilizowanie oddechu oraz opanowanie napięcia. Ponadto oddychanie przeponowe, mimo że samo w sobie pomaga zredukować stres, stanowi także podstawę wielu innych technik oddechowych.

 

2. Oddech kwadratowy

Oddech kwadratowy to technika umożliwiająca zbalansowanie oddechu, uspokojenie i uwolnienie od gonitwy myśli. Wykonując ćwiczenie, należy usiąść wygodnie z wyprostowanymi plecami i przez chwilę spróbować się wyciszyć.

Po ok. 2 minutach należy wziąć spokojny oddech i policzyć w głowie od 1 do 4. Po wzięciu oddechu trzeba zatrzymać powietrze na kolejne 4 sekundy, po czym wykonać wydech, znów licząc do 4. Cykl można powtarzać tak długo, aż poczujemy się zrelaksowani i skoncentrowani.

3. Technika rozluźniania z oddechem

Technika ta doskonale sprawdzi się w przypadku tremy przed ważnym wydarzeniem. Ćwiczenie można wykonać w dowolnej pozycji. Polega ono na mocnym napinaniu ciała przy wdechu i rozluźnianiu mięśni przy wydechu. Po kilku takich oddechach ciało powinno poczuć się rozluźnione.

Jak widać, ćwiczenia oddechowe niosą za sobą wiele różnorodnych korzyści. Warto więc poznać niektóre z nich i wprowadzić do swojego życia codzienny mały rytuał relaksacyjny. Oddychanie to czynność, którą wykonujemy mimowolnie i do której nie przywiązujemy zbyt dużej wagi. To wielki błąd!