Pływanie to jedna z niewielu dyscyplin, która harmonijnie rozwija całe ciało. Ruch w wodzie wymaga zaangażowania wszystkich mięśni pływaka. Dlatego jest doskonałym i uniwersalnym treningiem. W wodzie serce pompuje większe ilości krwi. Szybciej pracuje też układ oddechowy.
Pokonywanie kolejnych metrów wody bardziej niż siły, wymaga poprawnej techniki. Szybkość, z jaką pokonujesz kolejne długości basenu, wcale nie zależy od częstotliwości wykonywanych przez ciebie ruchów. Im częściej i szybciej poruszasz ramionami, tym większy opór wody musisz pokonać. Na szczęście technikę pływania zawsze można poprawić. Zobacz jak pływać poprawnie i wyeliminuj popełniane błędy.
Żabka – styl klasyczny
To jeden z najłatwiejszych stylów pływackich. Wymaga on jednak dobrej koordynacji i symetrii ruchów. Najtrudniejsze jest nauczenie się symetrycznych kopnięć nogami.
- Przyjmij wyprostowaną pozycję jak najbliżej lustra wody. Wyprostuj ręce i nogi.
- Ugnij nogi starając się złączyć razem kolana. W tym samym czasie przeciągnij ręce do linii barków.
- Zbliż pięty do pośladków, kierując stopy na zewnątrz. Wychyl tułów by zaczerpnąć powietrza, ściągając przy tym ramiona do środka.
- Wyprostuj ręce i zanurz głowę pod wodę, wykonując wydech.
- Energicznie wyprostuj nogi.
Jeśli praca nóg będzie sprawiać ci problemy poćwicz trzymając się cały czas za krawędź basenu.
Kraul – styl dowolny
Jest najszybszym stylem pływackim i najczęściej wybieranym przez zawodników stylem dowolnym. Jeśli chcesz im dorównać musisz nauczyć się prawidłowego oddechu. Możesz oddychać co dwa ruchy ramion (na jedną stronę) lub co trzy (na dwie strony).
- Połóż się wyprostowany jak najbliżej lustra wody. Zacznij wymach jedną ręką, skończ przy udzie, potem zrób to samo z drugą. Nogi cały czas pracują na przemian.
- Powietrze wdychaj przekręcając głowę w stronę ręki wyciągniętej z wody.
- Ręka powinna bez chlapania ciąć wodę.
Grzbietowy – styl na plecach
Płynąc na plecach nie widzisz dokąd zmierzasz. Dlatego zanim zaczniesz rozejrzyj się dookoła, czy nie ma przed tobą przeszkód takich jak na przykład osoby na torze.
Wielu ludzi boi się pływać z głową zanurzoną w wodzie, dlatego przyciągają brodę do klatki piersiowej. W takiej pozycji barki tworzą dodatkowy opór, który trzeba pokonać. Jest na to proste rozwiązanie – dobre okulary, dzięki którym woda nie zaleje oczu oraz specjalny ściskacz, który zapewni ochronę nosa.
- Leżysz na plecach z ręką przy udzie, druga wyprostowana za głową.
- Rękę wyciągasz i wkładasz do wody, rozpoczynając od strony małego palca. Nie wynurzaj kolan. Głowa płasko.
- Rękę zagarniającą zginaj w łokciu, spychając ją w dół, i wyprostuj przy udzie. Dłoń trzymaj prostopadle do ciała.
- Rękę obróć, by wynurzyć najpierw mały palec. Tułów skręcaj naturalnie. Rękę nad wodą prowadź blisko ucha.
Delfin – styl motylkowy
Delfin jest najbardziej widowiskowym stylem pływackim. Jednocześnie jest też najtrudniejszym i najbardziej męczącym. Wymaga doskonałej techniki i wytrzymałości.
Płynąc delfinem musisz pamiętać by głowę zanurzyć zanim zanurzą się ręce. Nie zatrzymuj rąk w wodzie, bo następny ruch będzie wymagał wtedy włożenia większej siły niż to konieczne.
- Nogi pracują razem. Pracuj także biodrami. Ręce trzymaj przed sobą na szerokość barków. Głowa zanurzona.
- Pracuj nogami, obniżając biodra i zagarniając jednocześnie obie ręce w dół. Wykonuj wydech.
- Ręce kończą zagarnianie wody przy biodrach, a praca nóg i bioder umożliwi Ci wynurzenie się i wdech.
- Ręce przenoś w przód i zegnij je, kiedy mijają barki. Głowę opuszczaj w dół, a nogi unoś w słabszym cyklu.
- Kiedy ręce zanurzają się, zaczynasz wydech. Nogi pracują w rytmie dwóch uderzeń na jeden cykl pracy rąk.
Ważna w motylku jest praca bioder. Doskonałym ćwiczeniem będzie przepływanie nad i pod linami. Taki trening przypomina trochę skoki delfina..
www.fit.pl