fit.pl mobile logo

Street Workout , czyli siłownia na świeżym powietrzu

Street Workout zdobywa coraz większą popularność. Czym jest street workout? Jak wypada na tle innych metod treningowych? Jakie są jego zalety?Street Workout w dosłownym tłumaczeniu to "Trening Uliczny". Podobnie jak w nieco bardziej rozpowszechnionym na świecie sporcie, "Parkour" również w SW do ćwiczeń wykorzystuje się zabudowę miejską, place zabaw itd. chociaż powstają już (również w Polsce) specjalistyczne Parki przeznaczone typowo do ćwiczeń SW.

Od czego to wszystko się zaczęło?

Jako synonim Street Workout`u często wymienia się "kalistenike", ponieważ bez tego drugiego nie byłoby SW. Słowo kalistenika pochodzi od greckiego "kallos i sthenos" czyli "piękno i siła" - chodzi oczywiście o piękne i silne ciało człowieka. Kalistenika to wszystkie ćwiczenia, które jako ciężar do ćwiczeń wykorzystują wagę naszego własnego ciała. Do najpopularniejszych ćwiczeń tego typu należą: pompki, podciąganie na drążku, przysiady i brzuszki. Ktoś może powiedzieć, że teraz każde z tych ćwiczeń można zastąpić żelazną maszyną, atlasem do ćwiczeń, i słusznie. Jak nie trudno się domyślić jeszcze 2-3 stulecia temu żadnych urządzeń do ćwiczeń nie było, lub dostęp do nich był bardzo ograniczony. Od zawsze natomiast człowiek do dyspozycji miał swoje własne ciało, które rozsądnie wykorzystane morze przynieść efekty zbliżone do tych z siłowni. Starożytni wojownicy, niemal legendarni gladiatorzy z nadludzką siłą, ale również współcześni żołnierze i nie tylko - wszystkie te grupy łączy kalistenika, niegdyś jedyna z dostępnych form ćwiczeń siłowych.

Teraz są siłownie, po co Street Workout?

To prawda, siłownia jest już niemal w każdej szkole, hotelu, coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w swój własny sprzęt do ćwiczeń. Często wiąże się to z niemałymi kosztami. Jednak na tym nie koniec, niestety istnieje taki stereotyp, że jeśli ktoś już chodzi na siłownię, to niczego nie osiągnie na "sucho". Prężnie działający przemysł zawsze wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom proponując magiczne preparaty budujące mięśnie! Moim zdaniem to wszystko zaszło już trochę za daleko, budowa masy na siłowni może wydawać się sztuczna (oczywiście są wyjątki). Naturalną alternatywą jest w tym przypadku Street Workout - nie ćwiczy się tutaj tylko sylwetki, nie chodzi o największą ilość centymetrów w obwodzie mięśni, chodzi o Praktyczną Siłę, kondycję, wytrzymałość, zwinność oraz koordynację ruchów. Choć dużo osób może pomyśleć w tym momencie, że ćwiczenia kalisteniczne z czasem stają się zbyt proste, to nic bardziej mylnego. Podciąganie z czasem zmienia się w podciąganie na jednej ręce, zwykłe pompki to pompki przy staniu na rękach itd., dodatkowo osoby ćwiczące SW zmniejszają do minimum czas na odpoczynek i regenerację.

Jakie są zatem zalety Street Workout`u?

Moim zdaniem największym plusem jest "naturalność" tych ćwiczeń, jest to swojego rodzaju cofnięcie się do korzeni, do tego jak kiedyś kształtowano swoje ciało. Dodatkowo mało osób decyduje się na suplementy i inne "wspomagacze", ponieważ nie o sylwetkę kulturysty tutaj chodzi! Kolejnym ważnym elementem jest satysfakcja z wykonanych, coraz to trudniejszych figur i elementów oraz radość dla oczu podziwiających te ewolucje osób. Ciężko opisać to słowami. Najlepszym zobrazowaniem jest filmik umieszczony poniżej, fanów tego sportu z Rosji:To właśnie między innymi w Rosji najwcześniej i najszybciej rozwinął się ten sport, jako liderów w tej dziedzinie trzeba również wymienić: USA, Ukrainę i Serbię. Polska nie zostaje jednak w tyle, ostatnie dwa lata można zdecydowanie uznać jako okres bardzo szybkiego rozpowszechniania się tego sportu wśród naszych rodaków. Powstaje coraz więcej lokalnych grup wspólnie ćwiczących na świeżym powietrzu, aby się o tym przekonać wystarczy wpisać w najpopularniejszym serwisie społecznościowym "Street Workout ..." i dopisać nazwę swojej miejscowości. Jeśli taka grupa już istnieje w Twojej okolicy warto do niej dołączyć! Od niedawna organizowane są również zawody w tej dyscyplinie!

Od czego zacząć przygodę z SW?

Pierwszą wskazówkę podałem już akapit wyżej, warto znaleźć osoby w swojej okolicy, które mogą nas wiele nauczyć na wspólnych treningach i przekazać dużo wiedzy. Jeśli jednak wolisz uczyć się samemu to nic straconego, w internecie można znaleźć wiele poradników, nawet w formie wideo prezentacji, i to po polsku!

Najpiękniejsze jest to, że zacząć ćwiczyć możesz praktycznie w każdej chwili, ponieważ nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu do ćwiczeń, wykorzystujesz tylko wagę własnego ciała! Oczywiście nikt nie wyklucza dodatkowego wyposażenia, a wręcz "futrynowy drążek rozporowy" z czasem okaże się niemal niezbędny. Chciałem zaznaczyć, że te ćwiczenia z powodzeniem wykonują zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Pochwalić należy również miasta i gminy, które po prośbach fanów tej aktywności fizycznej, często decydują się na wybudowanie specjalnych Parków do Street Workout, ogólnie dostępnych dla każdego i przez cały rok!


 Największa realizacja parku Street Workout firmy Flow Parks w Warszawie.

Mam nadzieję, że chociaż udało mi się zachęcić Was do zapoznania się z tym tematem, a jeśli ktoś dzięki tej wiedzy zacznie swoją przygodę ze Street Workout to życzę powodzenia!

Seba 22

Dołącz do grupy Street Workout we Wronkach

www.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
paula1608

Ja to podziwiam te osoby, bo chyba bym nie dała rady tak ćwiczyć. Na razie mam iqgreen i dietę i to mi wystarcza, bo schudłam już 16 kilo. Może się zapiszę jeszcze na siłkę, żeby skóra wisząca potem nie została, bo jednak trochę schudłam.

Zgłoś nadużycie-
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-
Małgosia Kulawiak

Dziewczyny jeśli chcecie mieć super figurę to ze szczerego serca polecam tego Pana ? www.igortreneronline.pl Ułożył mi chyba najlepszy plan jaki kiedykolwiek przerabiałam. Mam na myśli dietę, trening u suplementację(bo to też istotne). Jest taki pakiecik na stronie i można go od ręki zamówić. Co mi dał? Przez wiele lat borykałam się z dużą nadwagą i czułam fatalnie, żyć mi się odechciewało ? tyle miałam kompleksów. Ale spróbowałam ostatni raz coś zmienić i ten Pan spadł mi jak z nieba. Efekty były w mgnieniu oka! Ujędrniłam biust, pośladki i przede wszystkim zrzuciłam ten okropny tłuszcz z brzucha! Znowu pokochałam moje ciało i chętnie chodzę na basen, a tym sezonie wybieram się do Egiptu i już nie mogę się doczekać jak tylko założę strój kąpielowy. Warto zajrzeć dziewczyny www.igortreneronline.pl bo jest tam teraz rabat 50% na wszystkie plany i pakiety ?

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl