fit.pl mobile logo

Biała herbata – eliksir młodości?

O tym, że warto pić herbatę nikogo przekonywać nie trzeba. Kiedyś większość z nas pijała wyłącznie herbatę czarną. Z czasem przekonaliśmy się, że dla zdrowia warto poznać smak również tej zielonej i czerwonej. Teraz przyszła moda na herbatę białą  
Biała herbata pochodzi z południowych Chin, z położonej w górskich regionach prowincji Fujian. Produkcja białej herbaty polega na suszeniu młodych, nierozwiniętych pąków liści herbacianych. Zebranie ich możliwe jest jedynie wiosną. W celu uzyskania najwyższej jakości suszu o charakterystycznej srebrzystej barwie, krzewy z których ma powstać biała herbata są czasami dodatkowo chronione przed słońcem, co ma hamować tworzenie się w listkach chlorofilu. Ponieważ wytwarzaniu białej herbaty poświęca się szczególną uwagę, stanowi ona jeden z najdroższych rodzajów herbat. Aby obniżyć cenę, producenci zazwyczaj wzbogacają ją suszonymi płatkami owoców, kwiatów i aromatami lub proponują mieszanki droższej herbaty białej z tańszą zieloną. Jeśli chcemy poznać prawdziwy smak białej herbaty i w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje picie jej naparu, najlepiej wybrać herbatę bez dodatków lub ewentualnie taką, w której komponenty inne niż herbata stanowią nie więcej niż 10% składu mieszanki.

Dla zdrowia

Uproszczona, a zarazem specyficzna metoda produkcji sprawia, że biała herbata zachowuje znaczne ilości aktywnych polifenoli. Dzięki temu uważa się, że spośród wszystkich rodzajów herbat to właśnie ona posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne. Substancje zawarte w białej herbacie nie tylko chronią przed przewlekłymi schorzeniami, ale również zapobiegają tyciu poprzez hamowanie adipogenezy (tworzenia komórek tłuszczowych) i stymulację utleniania tłuszczów. Z tego powodu ekstrakt z białej herbaty znalazł zastosowanie jako składnik suplementów wspomagających odchudzanie. Poza tym biała herbata doskonale orzeźwia, a dzięki występującej w niej teinie (herbacianej kofeinie) pobudza i wspomaga koncentrację.

Dla urody

Wysoka zawartość polifenoli w białej herbacie przyczyniła się do tego, że zainteresowali się nią kosmetolodzy. Naturalność oraz wysoka skuteczność to dwie podstawowe cechy, jakich poszukuje się we współczesnych kosmetykach. Kosmetyki wzbogacone w ekstrakt z białej herbaty przeciwdziałają procesom starzenia, chronią skórę przed działaniem wolnych rodników oraz powstawaniem związanych z wiekiem przebarwień. Dzięki właściwościom kojącym i antybakteryjnym biała herbata jest wartościowym składnikiem preparatów przeciwobrzękowych do pielęgnacji okolic oczu oraz wspomagających leczenie trądziku.

Sposób parzenia

Napar z białej herbaty ma jasnosłomkową barwę, odznacza się delikatnym smakiem i subtelnym aromatem. Warunkiem uzyskania naparu o najlepszych walorach smakowych jest odpowiedni sposób parzenia. Temperatura wody powinna wynosić 70-85°C. Czas parzenia uzależniony jest od rodzaju białej herbaty, ale najczęściej zaleca się, aby wynosił on 1-3 minuty. Białą herbatę można parzyć maksymalnie trzy razy, przy czym trzeba pamiętać, że przy kolejnych parzeniach napar potrzebuje więcej czasu, aby nabrać właściwego smaku i aromatu.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl