fit.pl mobile logo

Co mogą jeść ciężarne mamy?

W trakcie trwania cięży bardzo istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Ma ona wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale także na rozwój noworodka. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze wytyczne dotyczące jedzenia w trakcie trwania ciąży.

Co powinna zawierać dieta dla ciężarnych?

Lekarze przekonują, że podczas ciąży, przyszła mama powinna układać swoje menu tak, aby znalazły się tam produkty spożywcze ze zróżnicowanych grup: najłatwiej połączyć wszystkie grupy. Powinnaś jeść przede wszystkim mnóstwo warzyw i owoców, np. maliny w ciąży są jak najbardziej wskazane, produkty mleczne i zbożowe, jaja oraz wybierać żywność bogatą w tłuszcze roślinne. Polecane są także ryby, szczególnie ryby morskie (są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3) ,a więc np. śledzie w ciąży to dobry wybór.  Pamiętaj jednak, że zalecana jest dieta niskowęglowodanowa w ciąży , zatem musisz spożywać wyłącznie świeże produkty i dbać, aby twoja dieta byłą pełnowartościowa. Jedz produkty zbożowe, gdyż zawierają one wiele składników odżywczych bardzo istotnych dla mamy i dziecka. Wybieraj produkty zbożowe z pełnego przemiału, ponieważ są zdrowsze niż te wysokoprzetworzone. Ważne jest uzupełnianie wapnia, aby kości noworodka były mocne, dlatego spożywaj produkty z nabiałem, takie jak np. mleko, kefiry i twarogi. W ciąży musisz pić minimalnie 2 litry wody. Warto wypijać naturalne herbatki ziołowe: rumianek, który złagodzi niestrawność oraz uspokajającą melisę. Polecana jest także herbata z imbiru. Możesz też pić naturalne soki z owoców. Wybieraj zwłaszcza napoje z tych owoców, które zawierają witaminę C.

Polecane suplementy diety

Będąc w stanie błogosławionym powinnaś uzupełniać kwas foliowy. Jest to suplement niemal niezbędny w trakcie ciąży. Jego zalecane przyjmowanie to około 0,4 mg przez przynajmniej 12 tygodni. Kwas foliowy jest też zawarty w brokułach, brukselce i niektórych roślinach strączkowych. Jeśli nie mieszkasz nad morzem, suplementuj jod oraz kwasy DHA.  Pamiętaj jednak, aby zasięgnąć porady u lekarza, który ustali odpowiednie dawkowanie. 

Czego nie należy spożywać w ciąży?

Oczywiście podczas trwania ciąży nie wolno zażywać alkoholu. Ponadto nie jedz surowych mięs, ryb czy jaj. Lepiej zrezygnować z niepasteryzowanego mleka. Nie spożywaj fast foodów, chipsów i m.in. lodów oraz unikaj potraw z tłuszczami zwierzęcymi. Uważaj także, aby ograniczyć ilość spożywanej soli oraz cukru. Zrezygnuj także z wędzonych ryb.

Pamiętaj także, że zdrowa dieta to nie wszystko. Postaraj się zapewnić sobie dużo odpoczynku i ruchu (w miarę możliwości: bez przemęczania się) na świeżym powietrzu.

 

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl