Gdy jest ciepło i słonecznie, chętnie jadamy posiłki na łonie natury. Jaka żywność najlepiej sprawdza się w plenerze? Jak ją przechowywać, by nie traciła swoich walorów zdrowotnych i smakowych? – Oto kilka podstawowych wskazówek
fit.pl
2011-07-04 00:00
Udostępnij
Czas na piknik
piknikProsto i praktycznie

Wybierając się na piknik zabierajmy ze sobą przede wszystkim taką żywność, która jest prosta w spożyciu. W warunkach plenerowych dobrze sprawdzają się kanapki z pastami warzywnymi, serem, chudną wędliną lub pieczonym mięsem, mini tarty z farszem warzywnym lub owocowym, pieczone pierogi i inne dania, które nie wymagają korzystania z sztućców. Z warzyw najlepsze będą te twarde i mało soczyste jak ogórki, rzodkiewki, pomidory, obrane małe marchewki, kawałki papryki lub selera naciowego. Z owoców – te bardziej trwałe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie będą puszczały soków i które można jeść w całości bez konieczności krojenia, np. jabłka, gruszki, winogrona, banany. Wybierając się na piknik nie możemy zapomnieć o napojach. Oprócz wody mineralnej godne polecenia będą soki w jednorazowych opakowaniach (małe butelki, kartoniki) oraz termos herbatą lub naparem z mięty, który doskonale orzeźwia i gasi pragnienie.

Niezawodne kanapki

Zawsze wtedy, kiedy jadamy poza domem najchętniej zabieramy ze sobą kanapki. Szykując je pamiętajmy, że będą one musiały wytrzymać transport, dlatego darujmy sobie wszelkiego rodzaju sosy oraz warzywa, z których łatwo wycieka sok (np. plasterki pomidorów). Praktycznie będzie zapakować w domu wszystkie składniki osobno i przyrządzić kanapki na miejscu.

Aby zachować świeżość

Odpowiednie opakowanie chroni żywność przed działaniem czynników zewnętrznych, zapobiega rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i wpływa na jej trwałość. Do przechowywania żywności, którą zamierzamy jeść poza domem najlepiej nadają się przeznaczone do tego celu plastikowe pudełeczka. Pieczywo, umyte i osuszone warzywa oraz owoce możemy zapakować w foliowe lub papierowe torebki. Odradza się zabierania na piknik produktów i potraw nietrwałych, których przechowywanie wymaga niskiej temperatury (np. jogurty, twarożki czy sałatki). Jeśli jednak zdecydujemy się na to, zabierzmy ze sobą również turystyczną lodówkę, która zabezpieczy żywność przed psuciem.

dr Joanna Anna Walczak

www.fit.pl