fit.pl mobile logo

Jak być fit w 5 krokach?

Bycie fit oznacza dbanie o siebie. Dla wielu z nas zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny oraz pogodzenie tego z pracą i codziennymi obowiązkami wydaje się gigantycznym zadaniem do wykonania. Jednak wcale nie musi tak być! Według Marty Kruk, trenerki personalnej i ekspertki kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, na początku drogi do bycia fit wystarczy pięć prostych kroków, które przybliżą nas do celu i ułatwią utrzymanie zdrowego trybu życia. Co ważne - większość z nich można wprowadzić od razu, na przykład odżywcze zakupy i włączenie do diety niskokalorycznych ziemniaków.

- Jeśli zamierzamy zachować zdrową sylwetkę lub dopiero do niej dążymy, a przy okazji chcemy zaangażować się w sport i uczynić z tego zdrowy nawyk, nie musimy wywracać życia do góry nogami. Często nie doceniamy małych rzeczy, które - powtarzane regularnie - mogą prowadzić do wielkiej zmiany. Choć początki świadomego dbania o siebie i zmiana nawyków na lepsze mogą wydawać się trudne, dzięki pięciu prostym
i skutecznym krokom jest to osiągalne – mówi Marta Kruk, trenerka personalna, autorka bloga Codziennie Fit, ekspertka kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.

1. Ustal cel i stwórz plan treningowy

Wiele osób zazwyczaj porzuca sport już po kilku dniach motywacyjnego zrywu - nie mając wyrobionego nawyku ćwiczeń, ciężko jest im zmotywować się do ruchu. Odpowiedni plan treningowy, dostosowany do naszych potrzeb i możliwości, pomaga śledzić postępy i uzyskać lepsze efekty. Możemy opracować go samodzielnie.

- Zacznijmy od przygotowania tabelki i rozpisania poszczególnych dni w tygodniu. Następnie określmy, ile realnie jesteśmy w stanie wykonać treningów, a potem zmniejszmy tę liczbę o jeden. Dlaczego? Zazwyczaj na początku naszej przygody z ćwiczeniami ponosi nas hurra-entuzjazm, co może być bardzo zgubne: jak tylko coś się wydarzy (praca, obowiązki, rodzina) i wpłynie na plan, mamy tendencję do poddawania się. Aby temu przeciwdziałać, zadbajmy o to, zwłaszcza na początku drogi, by nasz plan był możliwy do zrealizowania. To najważniejszy warunek – twierdzi trenerka.

O czym jeszcze warto pamiętać?
• jeśli nie wiemy, jak ułożyć samodzielnie plan dostosowany do naszego celu, można skorzystać
z planów treningowych dostępnych online lub zapisać się na zajęcia grupowe do klubu fitness
• korzystając z treningów wideo w domu, pamiętajmy, że bardzo ważna jest różnorodność ćwiczeń: wybierajmy zarówno treningi cardio, jak i wzmacniające
• zaplanujmy chociaż jeden dzień w tygodniu bez treningu - dajmy czas naszemu organizmowi na regenerację

2. Gotuj z głową! Zaplanuj jadłospis na kilka dni

- Zaplanowane posiłki to jak zaplanowane treningi - pierwszy krok do sukcesu. Spróbujmy ustalić menu
- maksymalnie na cztery dni do przodu, by nie marnować produktów. Starajmy się przygotowywać posiłki
w taki sposób, by w całości wykorzystywać żywność, którą kupujemy, np. użyć połowę opakowania szpinaku do obiadu, a dzień później zużyć resztę do śniadania. Podobnie jest z ziemniakami – możemy je ugotować
i wykorzystać do zupy, a z pozostałej części zrobić pyszną sałatkę – zachęca blogerka.

Zdrowa dieta to dieta urozmaicona. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na zdrowe i smaczne dania, dzięki którym niezdrowe alternatywy nie będą tak kuszące.

3. Zrób odżywcze zakupy

- Częstą wymówką, jaką słyszę, jest stwierdzenie, że „w lodówce nie było jakościowych produktów, dlatego sięgnęłam po to, co było pod ręką, na szybko, bo nie było czasu”. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy wcześniej zrobić odpowiednie zapasy. Kupujmy produkty zgodnie z jadłospisem, który zaplanowaliśmy. Dzięki temu w domu zawsze będą artykuły potrzebne do przygotowania pożywnego dania albo do przegryzienia na szybko – proponuje ekspertka kampanii.

Jednym ze sprawdzonych produktów w zdrowej diecie są ziemniaki - to dobre źródło węglowodanów, zwłaszcza dla osób trenujących, i można je dość długo przechowywać. Ziemniaki są niskokaloryczne,
ale mają też wysoki indeks sytości. To oznacza, że możemy zjeść mało kalorii w ziemniaczanym posiłku,
a jednocześnie będzie on bardziej sycący, co doskonale sprawdzi się przy odchudzaniu.

4. Przygotuj posiłki z wyprzedzeniem

Warto poświęcić 30-60 minut na przygotowanie posiłków na nadchodzący tydzień. Choć na początku może być to dla wielu osób problematyczne, po pewnym czasie stanie się mniej czasochłonne. Dzięki gotowym daniom zabieramy ze sobą zdrowy posiłek do pracy, nie jemy przypadkowych przekąsek i pilnujemy diety. Nie utrudniajmy sobie życia, planując codziennie inną potrawę - to nieekonomiczne i pracochłonne.

- Produktem niezwykle ekonomicznym, i wciąż stosunkowo tanim, są kartofle, z których można przygotować wiele prostych i pożywnych dań, łatwych do zabrania do biura czy na trening. Gotując ziemniaki jednego dnia, możemy zjeść je na ciepło z rybą lub mięsem i warzywami, a schłodzone - wykorzystać do przygotowania energetycznego posiłku, na przykład zapiekanki – poleca trenerka.

5. Eksperymentuj z aktywnością

- Wypróbujmy aktywność, z którą nigdy wcześniej się nie zetknęliśmy. Jeśli jakiś typ treningu nam nie odpowiada, nie zniechęcajmy się do sportu! Czasami minie trochę czasu, zanim odkryjemy, co sprawia nam przyjemność i będzie motywowało do działania. Jest tyle różnych form ruchu, że prędzej czy później uda nam się znaleźć trening, który będziemy wykonywać z przyjemnością – zapewnia Marta Kruk.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl