fit.pl mobile logo

Jak dopasować wino do potraw?

Foodpairing to coś więcej niż łączenie określonych typów potraw z poszczególnymi gatunkami wina. To prawdziwa sztuka, która pozwala nam nie tylko wydobyć to, co najlepsze w wyśmienitych daniach, lecz także stworzyć nowe, intrygujące kompozycje kulinarne. Sztuce doboru win do potraw poświęcamy dzisiejszy artykuł – zachęcamy do czytania!

Jakie wina do jakich potraw?

Wino niezwykle często towarzyszy nam w trakcie posiłków – uroczystych i nie tylko. Bez względu na to, czy mowa o świątecznym obiedzie, czy pozornie „zwykłej” kolacji, odpowiedni dobór win do potraw może przynieść nam liczne korzyści. A więc jakie wino do jakich potraw wybrać? Chociaż degustatorzy coraz chętniej pozwalają sobie na eksperymenty, istnieje kilka podstawowych zasad foodpairingu, o których warto pamiętać. Wina białe powinniśmy spożywać zwłaszcza w towarzystwie ryb, mięsa drobiowego, serów z białą pleśnią czy owoców morza. Mowa tu oczywiście o winach wytrawnych i półwytrawnych. Półsłodkie wino białe będzie pasować również do serów z niebieską pleśnią, a także do wyjątkowo delikatnego mięsa białego. Słodkie z kolei doskonale sprawdzi się w towarzystwie deserów. Jeśli chodzi o wino czerwone wytrawne – do jakich potraw je serwować? Zwłaszcza do dziczyzny, wołowiny czy wieprzowiny. To również idealne wino do makaronów z czerwonym sosem, a także wyśmienite wino do serów twardych, jak np. cheddar. Jeśli natomiast interesuje nas dobór wina różowego do potraw – szczególnie dobrze pasuje ono do przekąsek, wędlin, zapiekanek, sałatek czy włoskich specjałów!

Jakie wino do mięsa?

Jak już powiedzieliśmy – wino do mięsa wieprzowego, dziczyzny, baraniny czy w końcu wino do wołowiny to przede wszystkim napitki o czerwonej barwie. Ale jakie? To zależy. Jeśli poszukujemy trunku, który idealnie dopełni smak mięs delikatnych (jak np. cielęcina), powinniśmy poszukać wytrawnego lub półwytrawnego lekkiego wina o młodym bukiecie. Tego rodzaju trunek okaże się również wyśmienitym winem do kaczki, szczególnie jeżeli wyprodukowany został z odmiany Pinot Noir. Po innego rodzaju specjały powinniśmy sięgnąć, przyrządzając mięso smażone – w tych okolicznościach dobrze mieć pod ręką wino cięższe, wyróżniające się swoją tanicznością. Niekiedy, poszukując specjału odpowiedniego do mięsnych specjałów, możemy także sięgnąć po trunki jasne, traktowane zazwyczaj jako wino do ryby. Napitki z tej grupy najlepiej łączyć z kurczakiem, indykiem czy gęsią. Do tych dwóch ostatnich możemy podać harmonijne w smaku wino czerwone.

Jakie wino do ryb?

Jakie wino do ryb serwujemy najczęściej? Rzecz jasna białe. Do ryb tłustych, czyli np. łososia, powinniśmy podać wino ciężkie i oleiste. Do ryb surowych z kolei idealnie pasują wina o orzeźwiającej kwasowości, czyli np. te otrzymywane z odmiany Riesling. Wina kwaskowe dobrze czują się również w towarzystwie ryb smażonych. Chociaż do Świąt jeszcze trochę czasu – jakie wino do karpia pasuje najlepiej? Oczywiście rybę tę możemy przyrządzić na wiele różnych sposób. Najbardziej uniwersalnym wyborem może zatem okazać się wino białe o przyjemnej, lecz nienachalnej słodyczy. Wino czerwone możemy natomiast bez obaw zaserwować do tuńczyka.

Jakie wino do makaronu?

Jakie wino do makaronu okaże się najlepsze? Podstawowa zasada głosi, że do makaronów z czerwonymi sosami (czyli np. spaghetti bolognese) serwujemy wina czerwone, ewentualnie różowe, do makaronu z jasnym sosem z kolei (czyli np. do carbonary) – wina białe. W pierwszym przypadku dobrze postawić na szczepy takie jak Sangiovese, Dolcetto czy Primitivo. W drugim natomiast odpowiednim wyborem okaże się np. Chardonnay, Sauvignon Blanc, Trebbiano czy Pinot Grigio.

Jakie wino do pizzy?

Do pizzy pepperoni możemy podać wyraziste wino czerwone, np. Cabernet Sauvignon. Smak klasycznej margaritty podkreśli dobrze Sauvignon Blanc. Quattro fromaggi natomiast bez obaw popijajmy kieliszkiem wina Riesling!

Jakie wino do sałatki?

Sałatki warzywne łączmy przede wszystkim z winami białymi, o przyjemnie cytrusowym aromacie. Do sałatek z mięsem powinniśmy natomiast podać wino czerwone lub różowe – właśnie to, które połączylibyśmy z danym rodzajem mięsa. A jakie wino do sałatki greckiej wybrać? Tu polecamy takie odmiany jak Semillon, Sauvignon Blanc czy Pinot Gris. Doskonałym dodatkiem do sałatki z serem feta jeżeli pod ręką nie będzie butelki greckiego wina Retsina, okaże się natomiast Pinot Blanc, Riesling czy – ponownie – Sauvignon Blanc.

A więc to, jakie wina do jakich potraw wybierać, przestało być już dla nas tajemnicą. Gorąco zachęcamy zatem do wypróbowywania najciekawszych kompozycji kulinarnych! Pamiętajmy też, że w poszukiwaniu najlepszych smaków możemy śmiało eksperymentować z doborem wina do potraw!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl