Jak dużo i jak często? 7 ciekawostek o wodzie

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, to idealny moment, aby przypomnieć sobie, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa czysta woda. Spadki jej zasobów niosą za sobą wielkie zagrożenia. Wiesz, że większość wody na naszej planecie jest słona lub niezdatna do picia? Jak oszczędzać wodę i dlaczego należy dbać o nawodnienie organizmu – przedstawiamy 7 ciekawostek o wodzie!
2021-03-23 00:00
Udostępnij
Jak dużo i jak często? 7 ciekawostek o wodzie

Ile wody jest w organizmie człowieka?

Woda jest podstawowym budulcem ludzkiego organizmu. W ciele noworodka stanowi ponad 80% ciała – jej zawartość maleje jednak wraz z wiekiem. W organizmie dorosłej kobiety znajduje się około 50-55% wody, a w organizmie mężczyzny – ok. 60%.[1] Różnica ta wynika z faktu, iż osobnicy płci męskiej z reguły posiadają więcej tkanki mięśniowej, a woda jest jednym z głównych składników mięśni.

Dlaczego warto pić wodę?

Picie wody jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego musimy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę wody? Ponieważ woda:

  • jest składnikiem tkanek i płynów ustrojowych transportujących tlen i niezbędne składniki odżywcze,
  • pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałek ocznych, rdzenia kręgowego oraz płodu,
  • filtruje nerki,
  • bierze udział w procesie regulacji temperatury ciała,
  • odpowiada za właściwe działanie enzymów trawiennych i regularne oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • jest jednym ze składników mazi stawowej – umożliwia prawidłową ruchomość stawów,
  • zapewnia równowagę pracy całego organizmu,
  • dogłębnie nawilża i dodaje energii.

Niedostateczne nawodnienie może skutkować m.in. zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania rożnych narządów wewnętrznych, problemami trawiennymi, bólami głowy, zmęczeniem, suchością ust, pogorszeniem koncentracji i spadkiem nastroju. Woda poprawia jędrność i elastyczność skóry. Gdy spożywasz jej za mało, twoja cera może „odwdzięczyć” się utratą sprężystości, naturalnego kolorytu i zdrowego blasku, a także przesuszeniem, nadwrażliwością i pojawieniem się przedwczesnych oznak starzenia.

Ile wody dziennie potrzebuje organizm?

Wiele osób zastanawia się, ile wody dziennie należy pić, aby nie narażać się na odwodnienie. Spożycie wody jest zależne od płci, wieku, masy ciała, aktywności fizycznej, a także od wilgotności i temperatury powietrza.

Przyjmuje się, że średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby to 2/2,5 litra.

Jak prawidłowo nawodnić organizm?

Eksperci do spraw żywienia niezmiennie powtarzają, jak wielki wpływ na ludzki organizm ma woda. Każdy dzień rozpoczynaj więc od wypicia szklanki – nawilżysz organizm od środka i dostarczysz mu siły do działania.

Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy pić wodę małymi porcjami, np. co godzinę. Nie czekaj, aż odczujesz pragnienie – jego pojawienie się jest oznaką niedoboru wody w organizmie. Regularne picie małymi łykami zapewni odpowiednią podaż płynów i zapobiegnie odwodnieniu.

Jeżeli zapominasz o wypijaniu odpowiedniej ilości wody dziennie, stawiaj w zasięgu wzroku pełną szklankę napoju. Możesz również ustawić alarm w telefonie, np. co godzinę – jego uruchomienie będzie przypominać ci o konieczności sięgnięcia po wodę.

Wychodząc z domu, nie zapominaj o zabraniu butelki z wodą. Rozwiązaniem ekologicznym i tanim jest korzystanie z butelek wielorazowych z filtrem, dostępnych w Carrefour. Możesz je zabrać wszędzie i napełnić wodą z kranu, kiedy tylko tego potrzebujesz. To świetna opcja, dzięki której nawodnisz organizm i zadbasz o środowisko.

Woda gazowana czy niegazowana – która jest zdrowsza?

Dietetycy wskazują, że do codziennego nawadniania organizmu najlepiej sprawdza się zwykła, czysta woda. Może być mineralna, źródlana lub z kranu, o ile jest dobrej jakości. Napój ten nie zawiera cukru i innych substancji słodzących, nie dostarcza również kalorii i ogranicza uczucie głodu.

Woda gazowana może być spożywana przez osoby zdrowe. Jeżeli cierpisz na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. refluks czy chorobę wrzodową, zrezygnuj z „bąbelków” – mogą nasilać objawy.

Nie możesz przekonać się do naturalnego smaku wody? Dodaj do niej plasterek cytryny, limonki, imbiru, listki świeżej mięty czy odrobinę miodu. Aby uzupełnić płyny, sięgaj także po warzywa i owoce o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, melon, grejpfrut, pomidor, cukinia, rzodkiewka. Wodę częściowo możesz zastępować także niesłodzonymi herbatami owocowymi lub ziołowymi.

Dlaczego na świecie brakuje wody?

Malejące zasoby wody pitnej to poważny problem, który dotyczy wielu krajów, także europejskich. O jego skali świadczy fakt, iż ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do wody pitnej, a ponad dwa razy więcej jest pozbawionych odpowiednich warunków sanitarnych.[2] Brak czystej wody i odpowiedniej higieny skutkuje śmiercią wielu osób, w tym dzieci, zwłaszcza w krajach nisko rozwiniętych. Biegunki, dur brzuszny, cholera czy polio to tylko niektóre z chorób, które mogą powodować zanieczyszczona woda oraz nieodpowiednie warunki sanitarne.

Kryzys wodny na świecie związany jest z postępującą urbanizacją, zanieczyszczeniami środowiska, np. przez zakłady przemysłowe, wzrostem liczby ludności oraz zmianami klimatycznymi.

Jak oszczędzać wodę?

Każdy człowiek może w prosty sposób przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, m.in. poprzez eliminowanie marnotrawienia wody. W pierwszej kolejności sprawdź krany w swoim domu – jeżeli zauważysz cieknącą wodę, jak najszybciej wyeliminuj problem. Tego typu usterki są bardzo powszechne i prowadzą do niepotrzebnego zużywania wody. Bardzo istotne jest także zakręcanie wody podczas mycia zębów oraz uruchamianie pełnej zmywarki lub pralki. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, płucz je w misce, a nie pod kranem. Jeżeli posiadasz ogród, zacznij zbierać deszczówkę. Możesz wykorzystać ją do podlewania kwiatów czy trawnika. Jak jeszcze oszczędzać wodę? Zastąp kąpiele w wannie krótszymi prysznicami – to o wiele oszczędniejsza opcja. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie perlatora u wylotu kranu – to małe urządzenie sprawi, że zużycie wody będzie mniejsze.

[1] https://ncez.pl/nauka-zrozumiala-dla-ciebie---wywiady-z-ekspertami/znaczenie-wody-dla-czlowieka

[2] https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanit