fit.pl mobile logo

Jakich pułapek unikać robiąc zakupy radzi dietetyk

Zakupy i wybór produktów to momenty, w których można popełnić wiele błędów dietetycznych. Jak prawidłowo czytać etykiety, unikać pułapek zakupowych i wybierać wartościowe produkty podpowiada dietetyk

Jeśli dwa produkty mają taki sam skład, a jeden z nich jest tańszy nie warto przepłacać. Warto również porównywać masy, niższa cena może wynikać z tego, że produkty różnią się również ceną za kilogram. Na niższych półkach znajdują się produkty mniej znanych marek, często o lepszym składzie i cenie niższej niż ich znane odpowiedniki. Produkty promocyjne mają często krótsze daty ważności warto o tym pamiętać.

Lepiej również nie chodzić na zakupy głodnym, ponieważ koszyk wypełni się produktami, na które ma ochotę nasz żołądek albo głowa. Warto robić listę zakupów, aby kupić i zminimalizować ryzyko impulsywnych zakupów.

Jakie informacje znajdziemy na opakowaniu?

Nazwa produktu

Czasami na froncie opakowania znajduje się nazwa handlowa, która nie opisuje produktu. W takiej sytuacji na pewno znajdziemy ją przy składzie. Warto szukać pełnej nazwy produktu, ponieważ jest regulowana prawnie – dokładnie wiemy wówczas czy to co kupujemy to czekolada, czy wyrób czekoladopodobny.

Lista składników

Składniki zawarte w produkcie wymienione są w kolejności malejącej. Jeśli coś jest pierwsze w składzie, występuje w największej ilości. Często sprawdza się zasada, że im prostszy i krótszy skład, tym lepiej. Unikajmy tych produktów, które na pierwszym miejscu mają sól, cukier lub tłuszcz. Lista składników to nasze menu.

Wartość odżywcza i RWS

Ważna jest informacja o tym, które składniki odżywcze i w jakich ilościach dostarczane są z produktem. Dzięki niej możemy monitorować, np. ile błonnika zjadamy. Procent realizacji dziennego zapotrzebowania na osobę, na wymienione w tabeli składniki, określony jest w Referencyjnej Wartości Spożycia. Im mniej soli, cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i trans tym zdrowiej. - mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Data ważności

„Najlepiej spożyć przed”, oznacza że po tej dacie mogą zmienić się właściwości produktu (np. konsystencja). Można go jednak nadal bezpiecznie jeść. „Najlepiej spożyć do” wskazuje na datę, po której produkt nie jest już bezpieczny do spożycia. Do tego konkretnego dnia producent daje gwarancję, że jest on bezpieczny do spożycia również pod kątem mikrobiologicznym. Zjedzenie go po dacie przydatności do spożycia może nieść za sobą ryzyko zatrucia bądź rozstroju żołądka.

Informacje o alergenach

Alergeny muszą być wyróżnione w oddzielnym miejscu etykiety lub wytłuszczone w składzie. Śladowe ilości wynikają z używania ich w zakładzie produkcyjnym. Nie ma ich w składzie, a producent dołożył wszelkich starań aby produkt był wolny od alergenu. Są jednak osoby, dla których nawet potencjalne ryzyko jego obecności musi wykluczyć taki produkt z menu. Jeśli nie jesteś alergikiem, nie musisz zwracać uwagi na te informacje.

Jakie możemy spotkać pułapki na etykietach?

Jeśli nie rozumiemy jakiejś nazwy, bądź budzi ona niepokój, najlepiej poszukać odpowiednika bez podejrzanego składnika lub użyć aplikacji, w której można sprawdzić czy dodatek do żywności stanowi zagrożenie – nie każdy jest niebezpieczny. Te szkodliwe w dużych ilościach to: E123 amarant, E620 glutaminian sodu, E250 azoty sodu, E220 dwutlenek siarki, E320 BHA, E321 BHT. Te neutralne, których nie musimy się obawiać to: E441 żelatyna, E322 lecytyna, E300 witamina C, E440 pektyna, E160a beta-karoten. - mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Smak wiśniowy" i "o smaku wiśni" - brzmi podobnie, ale znaczy coś innego. W pierwszym będą owoce lub sok owocowy. W drugim najczęściej aromat i barwniki udające wiśnie. Jeśli na opakowaniu jest napis „Sok 100%” mamy pewność, że w środku jest sok owocowy bez dodatku cukru. Napis „100% smaku” czyha na nieuważnych klientów – najczęściej znajdziemy go na napojach, w których może być dodatek nawet 3 łyżeczek cukru na 100ml.

Warto również wybierać produkty wzbogacane, ale zdarza się, że odwraca to uwagę od niepożądanych cech np. płatki śniadaniowe, które są wzbogacone witaminami, a dodatkowo kilkoma rodzajami substancji słodzących.

Nie tylko cukier to cukier! Kryje się on pod różnymi nazwami np.: syrop glukozowo - fruktozowy, maltodekstryna, czy słód.

Nie „bio” nie zawsze znaczy gorsze – po prostu nie ma certyfikatu. Tak samo jeśli produkt jest „eko” nie musi być zdrowszy, niż konwencjonalny – może, np. zwierać dużo ekologicznego cukru.

Przygotowanie planu zakupów to podstawa, dzięki temu nie tylko nie kupujemy niepotrzebnych produktów, ale również możemy zadbać o właściwą dietę dostarczając do organizmu dobre składniki odżywcze z produktów o wysokiej jakości.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl