Głównie słynie z takich właściwości jak poprawa płodności i zwiększenie sił witalnych, libido, jednak to nie jedyne dobrodziejstwa. Skąd pochodzi, w jakiej postaci występuje i co jeszcze zawdzięczamy Shatavari?
Shatavari – dlaczego to roślina kobiet?
Nam jeszcze trochę obca, ale w Indiach ta dziko rosnąca roślina znana jest już od 4000 lat. To, co najcenniejsze jest niewidoczne dla oka. W przypadku Shatavari jest to korzeń, który posiada właściwości przywracające równowagę w organizmie. Bogaty w takie związki chemiczne, jak saponiny steroidowe wpływające na działanie układu hormonalnego, izoflawony mające działanie estrogenne, czy polisacharydy spełniające rolę w procesach zaburzonej równowagi w organizmie, takich jak menopauza czy stan napięcia przedmiesiączkowego. Roślina zawiera roślinne śluzy, kwas foliowy, inulinę czy wapń wspomagający i ciało i umysł i budując odporność i zapewniając długie życie. Opóźnia starzenie się komórek i narządów. W czym konkretnie Shatavari wspiera organizm?
Shatavari — działanie i właściwości
Poza łagodzeniem objawów menopauzy, regulacją cyklów menstruacyjnych czy pozytywnego wpływu na płodność, korzeń Shatavari sprzyja laktacji, łagodzi stres, dodaje energii, działa przeciwbólowo. Wykazuje właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Wspomaga też układ nerwowy, pozytywnie oddziałując na pamięć czy koncentrację. Również układ pokarmowy zyskuje dzięki odpowiedniemu dawkowaniu tego zioła. Poprawiają się procesy trawienne, łagodzą podrażnienia żołądka, co ogranicza takie zjawiska jak zgaga czy biegunka. Shatavari wpływa też na regulację poziomu cukru we krwi, pracę tarczycy czy redukcję powstawania kamieni nerkowych. W jakiej postaci spożywać to wyjątkowe dobro natury?
Dowiedz się więcej na https://mothersprotect.com/shatavari/
Preparaty zawierające Shatavari – jak dawkować?
Korzeń Shatavari najczęściej występuje w postaci sproszkowanej, która niestety podatna jest na utlenianie składników aktywnych. Dorosłe osoby mogą też przyjmować 1-2 łyżeczki samego proszku dziennie około pół godziny przed lub po posiłku. Rozkurczowe działanie rośliny sprawia, że nie zaleca się stosowania tego suplementu diety przez kobiety w ciąży.
Przyjmowanie sproszkowanej formy jest dość kłopotliwe. Dlatego można znaleźć wiele suplementów z shatavari w formie kapsułek lub ekstraktów. Specjaliści uważają, że ekstrakty alkoholowe są najlepszą formą konserwacji surowca — zachowuje on swoje właściwości przez długi czas.
Indie cały czas prowadzą badania nad działaniem korzenia na ludzki organizm. Między innymi Uniwersytet w Varanasi udowodnił przeciwdepresyjne i antyoksydacyjne właściwości korzenia, a Uniwersytet w Udajpurze wykazał, że już po 15 dniach stosowania łagodzą się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie tylko zatem kobietom zaleca się jego stosowanie, co więcej suplement może być stosowany profilaktycznie.