Na maliny czekamy cały rok. Owoce zawierają witaminę C oraz witaminy E, B1, B2, B6, a także sporo związków mineralnych i tłuszczowych oraz substancje mineralne: wapń, potas, magnez, żelazo, sporo fosforu i miedzi. Zawarty w nich potas wpływa na jędrność skóry. Kilkudniowa dieta, której podstawą będą maliny doskonale oczyści organizm, a nasza skóra nabierze blasku i świeżości.
Owoce malin są doskonałym środkiem do zwalczania gorączki, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot odparowując ze skóry powoduje obniżenie temperatury. Liści malin używa się w formie ziółek.
Maliny zawierają duże ilości błonnika. Tak więc wszystkie osoby, które chcą poprawić swoją przemianę materii powinny właśnie po nie sięgnąć.
Mają także właściwości dietetyczne, a cukry w nich zawarte takie jak: fruktoza, glukoza i sacharoza są łatwo przyswajalne przez organizm. Pektyny i kwasy organiczne biorące udział w procesach trawiennych, oczyszczają organizm z toksyn.
Maliny to także doskonała pomoc dla wszystkich pań, które borykają się z problemem bolesnych miesiączek. Powodują one nieznacznerozkurczenie mięśni gładkich.
Zawarte w liściach garbniki wspólnie z kwasem elagowym hamują rozwój bakterii jelitowych.
Sprawdzają się również jako lek w przypadku niedokrwistości, gdyż zawierają duże ilości żelaza i miedzi.
Kiedy sezon na maliny w pełni warto zrobić z tych owoców sok naturalny, który możesz wykorzystać później, w porze zmniejszonej odporności. Gdy dopadnie Cię przeziębienie herbatka z sokiem malinowym doskonale Cię rozgrzeje i złagodzi kaszel.
Maliny nie powinny być nadużywane przez kobiety w ciąży, a także osoby z niewydolnością nerek.