Tłuszcze MCT są doskonałym źródłem energii, wspomagają procesy anaboliczne oraz ułatwiają odchudzanie. Czemu zawdzięczają swoje unikatowe właściwości? Gdzie ich szukać? Jak dawkować, by uniknąć niekorzystnych efektów ubocznych?
fit.pl
2013-05-21 00:00
Udostępnij
MCT – kokosowy suplement
mtc tluszczMCT (ang. medium-chain triglycerides) to tłuszcze (a dokładnie - trójglicerydy), w których skład wchodzą kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha węglowego. Ich specyficzna budowa decyduje o ich przyswajalności oraz sposobie wykorzystania przez organizm.

Szybsze trawienie, szybsze wchłanianie

Większość tłuszczów jakie spożywamy na co dzień stanowią trójglicerydy długołańcuchowe (LCT). Podlegają one w organizmie ludzkim bardzo złożonym przemianom, a do ich strawienia niezbędna jest obecność żółci oraz enzymów z grupy lipaz. W przypadku tłuszczów MCT jest nieco inaczej. Ich cząsteczki są znacznie mniejsze, przez co ich trawienie i wchłaniania zachodzi dużo szybciej. Specyfiką trójglicerydów średniołańcuchowych jest również to, że mogą być przyswajane nawet przy niedoborze żółci i lipaz.

Szybka energia, szybsze odchudzanie

Tłuszcze MCT łatwo się spalają (znacznie łatwiej niż te długołańcuchowe), stąd mogą stanowić dla organizmu szybkie źródło energii. Jest to wykorzystywane w dietetyce sportowej. W przypadku osób intensywnie trenujących wprowadzenie do diety tłuszczów MCT pozwala oszczędniej gospodarować zapasami glikogenu w czasie wysiłku. Dzięki temu uczucie zmęczenia, które jest ścisłe związane z ubytkiem glikogenu, pojawia się później. Spożywanie tłuszczów MCT przyspiesza również tempo metabolizmu i sprzyja nasileniu spalania tłuszczów, dlatego też, mimo iż są kaloryczne (1 g trójglicerydów średniołańcuchowych dostarcza 8,3 kcal), mogą przynieść korzyści tym, którzy chcą schudnąć.

Wiórki, mleczko, olej

Źródłem kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych mogą być suplementy diety i odżywki (olej MCT lub wzbogacone nim gainery) oraz niektóre produkty spożywcze. Najbogatszym źródłem trójglicerydów średniołańcuchowych są orzechy kokosowe. Niewielkie ich ilości występują również w maśle. Do mniej popularnych źródeł zalicza się też ziarna palmowe oraz owoce cynamonowca. Chcąc odczuć korzyści ze spożywania tłuszczów MCT wystarczy wzbogacić codzienny jadłospis w orzechy kokosowe oraz wytwarzane z nich mleko oraz wiórki. W celu uzyskania lepszych efektów w sporcie optymalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety oleju kokosowego (nazywanego również olejem MCT). Decydując się na suplementację trzeba jednak pamiętać, że olej kokosowy należy wprowadzać stopniowo, a jego jednorazowa porcja nie powinna przekraczać 30 g. Pozwoli to uniknąć ewentualnych niekorzystnych skutków ubocznych takich jak mdłości, bóle brzucha czy biegunka.

dr Joanna Anna Walczak

www.fit.pl