Podstawowe zasady diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa opiera się na 100% eliminacji glutenu z codziennego menu. Reakcje alergiczne, które pojawiają się po jego spożyciu, są na tyle uciążliwe, że bezpieczniej jest je po prostu zupełnie wyeliminować z jadłospisu. Z diety należy całkowicie wykluczyć produkty na bazie pszenicy, jęczmienia, żyta czy owsa. Nie oznacza to jednak kategorycznego zakazu spożywania zbóż. Wiele z nich już bowiem z natury nie zawiera glutenu - należy do tej grupy m.in. ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka czy amarantus. Poza tym, cyklicznie rosnące zapotrzebowanie na produkty bezglutenowe, spowodowało, że coraz więcej firm zaczyna się specjalizować stricte w produkcji bezglutenowej. Jedną z nich jest oferta tego producenta: https://zdrowamicha.pl/pl/menu/pieczywo-155.html, którego pieczywo bezglutenowe dostępne jest w największych miastach w Polsce, ale i w sklepie online.
Czy pieczywo na diecie osób z nietolerancją glutenu to dobry pomysł?
Osoby zaczynające swoją przygodę z dietą bezglutenową, w większości przypadków zadają podstawowe pytanie o pieczywo: czy konieczna jest eliminacja chleba z diety? Jak wiadomo pieczywo stanowi podstawowy składnik większości śniadań, ale i kolacji, a także drugiego śniadania w szkole czy pracy. Wykluczenie go z jadłospisu byłoby zbyt radykalną zmianą, która na szczęście nie jest już obowiązkowa. Pieczywo bezglutenowe, a w tym przede wszystkim chleb bezglutenowy czy bułki, można już bez problemu kupić na rynku. Dostępne są np. w sklepach ze zdrową żywnością lub bezpośrednio u procentów tego rodzaju wyrobów do jakich należy Zdrowa Micha.
Na co zwrócić uwagę, kupując pieczywo bezglutenowe?
Chleby bezglutenowe to nie tylko te wykonane z ryżu czy kukurydzy. Coraz częściej producenci wzbogacają swoje wyroby pełnowartościowymi mąkami czy dodatkami zawierającymi cenne wartości odżywcze. I tak np. producent Zdrowa Micha proponuje klientom chleb bezglutenowy gryczano-jaglany z ziarnami lub żurawiną. Podczas zakupów "bezglutenowych" warto kierować się kilkoma zasadami w kwestii wyboru sprawdzonego produktu bezglutenowego. Podstawowa to oczywiście oznaczenie znakiem certyfikującym. W przypadku pieczywa bezglutenowego, jak i każdego innego produktu bez glutenu, będzie to symbol przekreślonego kłosa. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ deklaracja marketingowa to jedno, a skład produktu często może zdziwić. Nie zawsze bowiem "bezglutenowy", oznacza zdrowy. Więcej ciekawostek na ten temat obejmuje Zdrowy Poradnik.
Podstawowym kryterium wyboru dobrego pieczywa bezglutenowego powinna być jakość oraz bezpieczeństwo. Zdarzyć się bowiem może, że chleb bez glutenu zostanie zanieczyszczony ze względu na poboczne produkcje realizowane przez danego producenta. Dlatego też kupując tego rodzaju produkty, zawsze warto również sprawdzić samego producenta.