Lato w pełni, a wraz z nim łatwiej o dostęp do sezonowych warzyw i owoców, które kuszą pełnią smaku i nasyconymi kolorami. Warto sięgnąć po nie również  z uwagi na  dużą ilość witamin i składniki odżywcze, niezbędne naszemu organizmowi. Specjaliści żywieniowi z warszawskiego centrum medycznego Vita Nutrition Clinic dzielą się z nami propozycjami sezonowych owoców i warzyw, które ich zdaniem zasługują na częstsze miejsce w naszych kuchniach
2021-08-05 00:00
Udostępnij
Skarby lata na Twoim talerzu

Niestety, z ostatnich badań wynika, że Polacy nadal jedzą zbyt mało warzyw i owoców - tak naprawdę tylko około ⅕ z nas zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na te produkty. Warto korzystać z owoców i warzyw sezonowych, bo one zazwyczaj są dostępne w sklepach i na targach tylko przez określony czas - a stanowią ciekawe urozmaicenie diety i nie pozwalają nam na nudę. Poniżej proponujemy takie, które są raczej rzadko spożywane, a to błąd, ponieważ zawierają całe mnóstwo cennych dla naszych organizmów składników.

1. Jeżyny

Sok z tych leśnych owoców był stosowany już wieki temu jako środek na przeziębienie i infekcje. Jeżyny są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim stanowią ważny element diety przeciwnowotworowej. Zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, hamujących tworzenie się wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Co ciekawe, jeżyny zostały wpisane na oficjalną listę produktów (ORAC - Oxygen Radical Absorbance Capacity), które zapobiegają tworzeniu się reaktywnych form tlenu, a w konsekwencji nowotworom.

2. Porzeczka

Mamy do wyboru jej czarną i czerwoną odmianę – obie bardzo wartościowe, jednak nieco inne składowo. Czarne zawierają bardzo duże ilości witaminy C, a także witaminę A i K. Owoce te pomagają w poprawieniu odporności, oczyszczają organizm z toksyn i wspomagają pracę układu krążenia. Czerwone porzeczki są mniej kaloryczne, ale również ich stężenie witamin jest nieco niższe

3. Bób

Choć obecny jest w naszych sklepach już od lipca, to warto sięgnąć po niego również w tym miesiącu. Bób to świetna alternatywa mięsa dla wegetarian, wegan, albo po prostu osób, które starają się je ograniczać. Zawiera dużo białka oraz kwasu foliowego, niezbędnego dla funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu krążenia. Zaliczany jest do produktów alkalizujących – a to dzięki obecności magnezu, wapnia i potasu.
Na spożywanie bobu nie mogą sobie jednak pozwolić diabetycy oraz osoby cierpiące na dnę moczanową oraz alergicy. 

4. Bakłażan

Z botanicznego punktu widzenia jest owocem, jednak sprawdzi się w wielu daniach typowo obiadowych. Bakłażan zawiera witaminę C, K oraz witaminy z grupy B, a także błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze. Warto się do niego również przekonać ze względu na zawartość soli mineralnych - wapnia i fosforu.
Należy jednak pamiętać aby bakłażana nie jeść na surowo, ponieważ zawiera on toksyczną solaninę, która jednak neutralizuję się pod wpływem obróbki cieplnej. Polecane sposoby przygotowania tego warzywa to grillowanie lub pieczenie.

5. Karczoch

W tym warzywie, o bardzo oryginalnym kształcie przypominającym szyszkę, ukryte jest wiele cennych składników odżywczych. Przede wszystkim warto wspomnieć o cynarynie, która ma zbawienny wpływ na wątrobę, układ pokarmowy oraz obniżanie poziomu cholesterolu. Kolejnym wartym uwagi składnikiem jest inulina - dbająca o odpowiedni poziom cukru we krwi oraz obniżająca wchłanianie go przez układ pokarmowy.
Choć warzywo to wydaje się dość nieprzystępne do samodzielnego przyrządzania, jest to tylko mit. Spożywanie karczocha warto rozpocząć od jego najprostszej wersji – upieczonego w piekarniku, posypanego parmezanem i przyprawami.