fit.pl mobile logo

Yerba mate i kompleksowa dieta

Według badań yerba mate przeprowadzonych na Uniwersytecie Narodowym w Misiones, napar z ostrokrzewu zawiera wszystkie witaminy i minerały niezbędne do życia. Analiza na 100g naparu dała następujące wyniki: Wartość energetyczna – 26,36kcal, Białko – 2,32g, Tiamina (witamina B1) – 1,26mg, Pirodyksyna (witamina B6) – 0,83mg, Magnez – 57,12mg, Żelazo – 2,19mg, Witamina C – 4,96, Niacyna – 1,72mg, Potas – 60,81mg, Wapń – 58,66mg, Sód – 10,26mg, Fosfor – 52,81mg, Kofeina – 0,89mg, Glukoza – 3,67g. Yerba zawiera witaminy A, C, B1,B2, E, H i sole mineralne: magnez, sód, potas, żelazo, miedź, siarkę, mangan, fosfor, krzem. Sprawia to, że pijąc yerba mate nasze ciało szybko odczuwa niebywałe odżywienie mikroelementami, potrzebnymi do zrównoważonego funkcjonowania.

Dzięki zawartości dużej ilości saponin, dających specyficznie goryczkowy smak, yerba mate jest także rośliną o potencjale ziołoleczniczym – wzmacnia działanie ziół, które można do niej śmiało dodawać. Na przykład zioła usprawniające trawienie (mięta, koper, szałwia, anyż) czy relaksujące (melisa, rooibos, lotos, damiana, ashwagandha), nie zapominając o tych na koncentrację i sprawność umysłu (bakopa, żeń szeń, gotu kola, ginko bilboa), aż po ogólnie wzmacniające (moringa, catuava, lapacho, pokrzywa, czystek, gojnik). Możliwości jest naprawdę wiele, w zależności od aktualnych potrzeb organizmu, pory dnia i sprawności fizycznej.

 

Znaczny jest wpływ yerba mate na włosy, paznokcie, zdrową skórę oraz ogólną odporność na zakażenia, wirusy i bakterie. Zarówno te obecne w przewodzie pokarmowym, wynikającym z nieprawidłowego odżywiania i zakażenia komórek wolnymi rodnikami, ale też wszelkie bakterie gardła i jamy ustnej. Dzięki antyoksydantom zawartym w yerba mate i zbilansowanej diecie można szybko osiągnąć poprawę zdrowia, sprawności fizycznej oraz zmienić nawyki żywieniowe. Z uwagi na to, że yerba pomaga w spalaniu tłuszczu, jest też godna polecenia wszystkim, którzy chcą stracić na wadze lub utrzymać ją w stabilności.

 

Godna polecenia – szczególnie osobom, którym zależy na czasie – jest sproszkowana yerba mate (np. Ko`goi dostępna w sklepie https://www.yerbamarket.com Ćwiczenia w towarzystwie takiej yerby zlikwidują objawy stresu, które mogą być skutkiem początków zmiany sposobu odżywiania lub zmęczeniem po gimnastyce. KO`GOI polecana jest, jako suplement przed i po wysiłku fizycznym, a nawet w formie uzupełnienia do lekkostrawnych posiłków.

Mateina w yerba mate, a magnez i tiamina

Mimo tego, że yerba ma tak wieloaspektowe działanie, trzeba poruszyć temat tego, że zawiera kofeinę i jak każdy napój kofeinowy może przyczynić się do wypłukiwania magnezu. Dzieje się tak jednak w przypadku bardzo dużych dawek kofeiny (sięgających aż 500mg). A magnezu w yerba mate jest aż 57,12mg na 100g. Pijąc mate na ciepło uzyskujemy przyspieszoną ekstrakcję alkaloidów ksantynowych do 260mg na porcję. Skutkuje to zrównoważeniem tych minerałów w organizmie i wraz z innymi związkami czynnymi w mate, nie ma powodu do obaw o jakiekolwiek niedobory w diecie.

 

Dodajmy do tego bardzo wysoką zawartość w yerbie witaminy B1, czyli tiaminy – 1,26mg na 100g. Odpowiada ona za przemianę cukrów, wydzielanie hormonów, dobre samopoczucie, krążenie. Witamina B1 ucieka z pożywienia, szczególnie z warzyw, przy długim ich gotowaniu, dlatego surowe mają najwięcej zdrowotnych wartości. Również rośnie zapotrzebowanie na B1, kiedy spożywamy dużo węglowodanów. Niedobór tiaminy skutkuje np. drżeniem rąk i osłabieniem zmysłów, a w bardziej zaawansowanych stadiach zaburzeniami czynności układu nerwowego, niewydolności krążenia, osłabieniem, oczopląsem, a nawet depresją, zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, nudności, biegunka).

 

yerba_mate-green-kogoi

 

Co dla sportowców ważne, tiamina odpowiada też za zmniejszenie produkcji kwasu mlekowego i skraca okres potreningowej odnowy biologicznej, poprzez łagodzenie napięcia nerwowo-mięśniowego. Nie gromadzi się ona w organizmie, więc trzeba zadbać o jej stałe uzupełnienie – co umożliwia właśnie yerba mate.

 

Dbałość o budowę ciała, sprawność fizyczną i umysłową, warto wspierać kompleksową dietą, dobraną pod potrzeby naszego organizmu i płynami, które nie tylko uzupełnią dietę i nawodnią, ale też będą nas wspierać każdego dnia. Yerba mate, Zielone Złoto Indian, daje taką możliwość, będąc zdrowym zamiennikiem napojów kofeinowych, jak i nieocenionym uzupełnieniem mikroelementów potrzebnych każdemu do zachowania zdrowia i rześkości. Przyrządzana na rozmaite sposoby – na ciepło lub zimno – uzupełniana ziołami, jako baza do izotoników – yerba mate jest wdzięczną towarzyszką sportowej drogi człowieka.

 

Po najlepsze gatunki i marki yerba mate zapraszamy do sklepu YerbaMarket

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl