fit.pl mobile logo

Zdrowa żywność jesienią - jakie produkty warto włączyć do diety jesienią?

Zdrowa żywność jesienią to przede wszystkim sezonowe warzywa, które przygotowane w postaci zup, czy leczo rozgrzeją i wzmocnią organizm przygotowując go do nadchodzącej zimy. Co jeść jesienią, aby być zdrowym?

Zdrowa żywność – co to takiego?

Zdrowa żywność to przede wszystkim produkty spożywcze, które będą spożywane w jak najmniej przetworzonej formie, pochodząca z ekologicznych hodowli i upraw. Należy pamiętać, że racjonalna dieta powinna nas właściwie odżywiać. Pożywienie powinno nie tylko pokrywać zapotrzebowanie energetyczne, ale także wspierać pracę mózgu, mięśni i narządów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zbilansowane posiłki mają zapewniać właściwą podaż pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów złożonych, które będą źródłem energii. Wskazówki co do proporcji poszczególnych makroskładników, można zaczerpnąć, wzorując się na Piramidzie Zdrowego Żywienia. Przedstawia ona w prostej, graficznej formie zalecane ilości poszczególnych grup produktów, które powinny znaleźć się w dziennym jadłospisie.

 

Warto zwrócić uwagę, że dużą rolę dla uzyskania wysokiej wartości odżywczej posiłków będzie miała jakość produktów, których używamy w kuchni. Mimo wzrastającej świadomości dotyczącej zdrowego żywienia wciąż wiele osób sięga po przetworzone produkty, które zawierają szereg substancji dodatkowych obciążających organizm, a głównie układ pokarmowy.

 

Jakie produkty wybierać jesienią?

Nawiązując do popularnego stwierdzenia, że nasze zdrowie znajduje się „na talerzu”, należy zwrócić uwagę, jakie produkty sezonowe są oferowane jesienią. Sezonowość produktów dotyczy warzyw i owoców, które są bogactwem witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Szukajmy ich na lokalnych bazarach, wybierając lokalnych sprzedawców.

Oczywiście, faktem jest, że w wielkoformatowych marketach dostępność produktów, jedynie nieznacznie zmienia się na przestrzeni roku. Rośliny, które nie mogą być uprawiane jesienią w naszej szerokości geograficznej, są importowane, co wpływa na finalną cenę produktu. Wspomniane zjawisko ma swoją nazwę pochodzącą z języka angielskiego „food miles”, co można przetłumaczyć jako żywnościowe kilometry. Droga i czas, w jakim musi przebyć produkt, od momentu zbioru do naszego talerza, będą wpływać negatywnie na jego jakość, ale i na wyższą cenę. Warzywa i owoce, które muszą pokonać długą drogę, aby trafić do Polski, są też w różny sposób zabezpieczane przed zepsuciem, co może mieć wpływ na ich jakość i smak.

Podczas dokonywania zakupów należy zwrócić uwagę na pochodzenie produktów, wybierać świeże warzywa, najlepiej lokalnego pochodzenia. Po prostu wybierać sezonowe produkty.

Sezonowe produkty dostępne jesienią:

 • dynia;
 • bakłażan;
 • marchew;
 • ziemniaki;
 • cukinia;
 • brokuł;
 • burak;
 • kalarepa;
 • jabłka;
 • śliwki;
 • orzechy.

 

Co jeść jesienią?

Jesień to pora roku, kiedy dużo chętniej, niż po świeże sałatki, sięgamy po rozgrzewające potrawy stworzone na bazie sezonowych warzyw. Jednak bez względu na porę roku, dieta powinna być zbilansowana, ale też urozmaicona.

Jednym z warzyw dostępnych jesienią jest dynia. Można z niej przygotować zupę, odżywcze risotto, czy upiec aromatyczne ciasto. Dynia jest bogactwem beta-karotenu, któremu zawdzięcza swój intensywny pomarańczowy kolor. Karotenoidy to bardzo silne przeciwutleniacze, które nie dość, że hamują powstawanie reaktywnych form tlenu, to działają przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. Wysoka zawartość witaminy A będzie wpływać na procesy widzenia, poprawiając funkcjonowanie narządu wzroku.

Zdrowa żywność jesienią to także kiszonki. Jest to bardzo dobry moment na przygotowanie własnych kiszonych warzyw. Możliwości co do wykorzystania darów natury, są wręcz nieograniczone. Najbardziej popularne są kiszone ogórki i kapusta, ale można kisić także buraki. Bardzo wartościowym produktem powstałym podczas kiszenia buraków jest zakwas buraczany. Kiszonki wykazują naturalne działanie probiotyczne, poprawiają stan flory jelitowej i tym samym wzmacniają odporność organizmu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl