fit.pl mobile logo

Jak rozpocząć urozmaicanie diety malucha? Oto 4 cenne zasady

Odpowiednie żywienie w pierwszych latach życia jest bardzo ważne dla przyszłości dziecka. Wspiera ono prawidłowy wzrost, a także rozwój organizmu, w tym funkcjonowanie narządów. Gotowość malucha do odkrywania nowych – innych niż mleko mamy – smaków stawia rodziców przed nie lada wyzwaniem. Jak sprawić, aby pierwsze kroki w rozszerzaniu diety były dla niemowlęcia zarówno pozytywnym doświadczeniem, jak i bezpieczne? Poznaj kilka istotnych wskazówek!

Po pierwsze: Rozszerzanie diety należy rozpocząć w odpowiednim momencie

W pierwszych miesiącach życia jedynym pokarmem zaspokajającym głód i pragnienie dziecka jest mleko mamy (lub mleko modyfikowane, jeśli kobieta z określonych powodów nie karmi piersią). W tym okresie nie ma potrzeby podawania maluchowi innych płynów i pokarmów – z wyjątkiem sytuacji, w których pediatra zaleci dodatkowe stosowanie suplementów czy leków. Nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. miesiąca) należy rozpocząć wprowadzanie pokarmów uzupełniających. Ma to na celu dostarczenie młodemu organizmowi dodatkowej energii, białka, składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk, czy witamin, w tym tych rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) oraz przygotowanie malucha do bardziej różnorodnej diety w przyszłości.

Po drugie: Pamiętaj, że kolejność ma znaczenie

Ze względu na trudniejszą akceptację smaku warzyw to od nich należy rozpocząć wprowadzanie nowości do diety dziecka. Po około 2 tygodniach do jadłospisu malucha można włączyć owoce, kontynuując podawanie warzyw. Jako jedne z pierwszych w diecie niemowlęcia powinny pojawić się także produkty zbożowe w postaci kaszek (ryżowych, kukurydzianych, jaglanych czy glutenowych). Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów małe ilości glutenu należy wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające – od ukończenia 4. miesiąca do ukończenia 12. miesiąca życia[3]. Warto wiedzieć, że rozszerzanie diety nie oznacza zaprzestania karmienia piersią – powinno ono trwać tak długo, jak potrzebują tego mama i dziecko.

Po trzecie: Zwracaj uwagę na wielkość porcji i wprowadzaj różne konsystencje

Nowe pokarmy należy wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od niewielkich ilości (np. 3-4 łyżeczek) przy jednoczesnej obserwacji reakcji dziecka. Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji nietolerancji lepiej unikać wprowadzania kilku nowych produktów jednocześnie. W pierwszym roku życia umiejętność gryzienia dopiero się kształtuje – małe dzieci odrzucają pokarmy, których zjedzenie sprawia im trudność. Właśnie dlatego w 6-7 miesiącu życia należy zapoznawać malucha z nowymi produktami stopniowo, np. rozpoczynając od tych w formie papkowatej czy purée, następnie proponować pokarmy z grudkami czy większymi kawałkami, po to, aby pod koniec 12. miesiąca życia maluch mógł spożywać posiłki o różnorodnej konsystencji. Podczas rozszerzania diety przyjmuje się, że co miesiąc jeden posiłek mleczny zastępowany jest przez posiłek uzupełniający – tak, aby pod koniec 1. roku życia maluch otrzymywał dwa lub maksymalnie trzy posiłki mleczne w ciągu dnia.

Po czwarte: Zwracaj uwagę na jakość posiłków oraz ich wartość odżywczą

Młody organizm niemowlęcia bardzo szybko się rozwija i jest wrażliwy na wpływ spożywanej żywności. Właśnie dlatego wybór pokarmów uzupełniających jadłospis malucha nie powinien być kwestią przypadku. Komponując dietę najmłodszych, warto sięgać po produkty wysokiej jakości, bezpieczne oraz zbilansowane pod względem wartości odżywczej. Żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci to odpowiedź na ich potrzeby. Takie produkty muszą spełniać restrykcyjne normy jakości określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej, a ich receptury opracowywane są przez ekspertów w zakresie żywienia. Pomocną informacją, która pomaga odróżnić taką żywność od tej ogólnego przeznaczenia, jest widoczne na opakowaniu wskazanie wieku. Dzięki temu oznaczeniu rodzice wiedzą, jaki produkt będzie odpowiedni w konkretnym miesiącu życia dziecka.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl