fit.pl mobile logo

Jak zadbać o prawidłowy jadłospis malucha, który rozpoczął edukację w żłobku lub przedszkolu?

Wrzesień to dla wielu dzieci – zarówno tych młodszych, jak i 3-latków – początek nowych wyzwań związanych z rozpoczęciem edukacji w żłobku czy przedszkolu. To etap, w którym wiele emocji dostarczać będzie nie tylko zmiana otoczenia i towarzystwa, ale także nowe zasady dotyczące spożywania posiłków. Młody organizm w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia jest szczególnie podatny na skutki niewłaściwego żywienia, dlatego bardzo ważne jest, by podawane dania zarówno w placówce, jak i w domu zaspokajały szczególne potrzeby dziecka

Pierwsze koty za płoty

Zanim rodzice wyślą małego debiutanta do żłobka lub przedszkola, powinni wiedzieć, że menu w takich miejscach może znacznie różnić się od tego, do którego maluch jest przyzwyczajony w domu. Dziecko będzie próbowało teraz nowych potraw, podanych również w nieco innej formie niż posiłki spożywane przez nie w domu. Może się zdarzyć, że pod wpływem otoczenia maluch polubi posiłek, którego do tej pory nie chciał jeść w domu lub odwrotnie – całkowicie będzie odmawiał jedzenia – warto wtedy zachować cierpliwość i dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Proces adaptacji

Aby mieć pewność, że dziecko poradzi sobie w nowych okolicznościach, dobrym pomysłem jest przygotować je na kulinarne wyzwania jeszcze zanim spróbuje pierwszego dania w żłobkowej czy przedszkolnej stołówce. Naukę samodzielnego jedzenia oraz pilnowanie stałych pór spożywania posiłków warto rozpocząć w domu – istnieje wtedy szansa, że maluch szybciej oswoi się z panującą w placówce codzienną organizacją dnia.

Jak wygląda żywienie w żłobkach i przedszkolach?

Zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu codzienny jadłospis ma obowiązek spełniać normy i zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia. Ponadto, aby komponowanie menu najmłodszych było łatwiejsze, dyrektorzy żłobków mają dostęp np. do bezpłatnego poradnika „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie aktualnych norm i zaleceń”. To rzetelne źródło wiedzy z którym mogą zapoznać się również rodzice, odwiedzając stronę internetową Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.  

Posiłki w żłobku czy przedszkolu powinny zaspokajać 75% dziennego zapotrzebowania młodego organizmu na składniki odżywcze i energię (od 1000 do 1400 kcal). Pozostałe 25% (ok. 350 kcal) należy uzupełnić w domu, np. w postaci kolacji skomponowanej z produktów, których nie uwzględniało danego dnia stołówkowe menu. Warto w tym celu mieć dostęp do codziennych jadłospisów placówki oraz znać aktualne zalecenia żywieniowe dla dzieci w określonym wieku. A co z krzewieniem zwyczaju jedzenia śniadań? Mimo że w przedszkolach i żłobkach zwykle podaje się śniadania, warto przed wyjściem zaserwować maluchowi choćby drobny poranny posiłek. Przyzwyczajanie dziecka do regularnego jedzenia to ważny krok w kierunku nauki prawidłowych nawyków żywieniowych.

Czy wszystkie placówki prawidłowo komponują menu dla maluchów?

Choć istnieją określone wytyczne dotyczące żywienia dzieci, to wciąż w niektórych placówkach nadużywa się cukru, soli, a ilość warzyw i owoców jest dużo mniejsza od zalecanej. Nieprawidłowości w dietach najmłodszych pojawiają się także poza placówkami. Jak pokazują wyniki badań, aż 88% polskich dzieci spożywa zbyt mało warzyw, 75% zbyt dużo cukru, a 83% zbyt dużo soli. Największe niedobory w diecie najmłodszych dotyczą witaminy D, witaminy E, potasu, kwasów omega 3, wapnia i jodu. Błędy popełniane w okresie wczesnego dzieciństwa mogą skutkować niewłaściwą masą ciała w przyszłości i rozwojem wielu chorób dietozależnych – jak zatem uniknąć nieprawidłowości w żywieniu najmłodszych?

Właściwe decyzje kluczem do sukcesu

Wysyłając dziecko do żłobka czy przedszkola, warto zwracać uwagę na oferowane w nim menu, stosunek personelu do zasad prawidłowego żywienia oraz czy wykazują oni szacunek do indywidualnych preferencji lub potrzeb żywieniowych (np. związanych z alergią lub nietolerancja pokarmową). Istotna jest ilość serwowanych warzyw i owoców w codziennym jadłospisie oraz to, czy posiłki uwzględniają produkty z różnych grup. Należy pamiętać, że dieta malucha w wieku żłobkowym i przedszkolnym powinna uwzględniać mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne. W jego menu nie powinno zabraknąć również zbóż, tłuszczów roślinnych, mięsa, ryb (w tym tłustych ryb morskich będących źródłem kwasów omega 3) oraz jaj. Ważne jest również, by przygotowywane posiłki skomponowane były z produktów wysokiej jakości, a główne uzupełnienie płynów stanowiła woda.

Pomoc dla rodziców

Ilość rekomendacji i wytycznych dotyczących prawidłowego żywienia dziecka może nierzadko powodować trudności w samodzielnej ocenie, czy jadłospis proponowany w danej placówce dostarcza dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pomocą w tym zakresie jest kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia) – narzędzie, które w prosty sposób przekazuje najważniejsze informacje i zasady związane z właściwym komponowaniem diety dzieci w pierwszych latach życia – od poczęcia do 3. roku życia. Dzięki temu rodzice mogą pozytywnie wpływać na żywienie maluchów w domu, jak i dokonać właściwego wyboru żłobka czy przedszkola pod względem oferowanego w placówce menu.

Rodzice przykładem!

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni może być dobrym źródłem rzetelnej wiedzy również dla pracowników żłobka czy przedszkola. Warto, by rodzice brali czynny udział w życiu placówki, okazywali zainteresowanie i zachęcali do edukacji na temat zasad prawidłowego żywienia – to z pewnością się opłaci!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl