fit.pl mobile logo

Lekcje do odrobienia…przed szkołą

Wraz z początkiem września uczniowie wracają do szkolnych ławek. Dla rodziców to czas, by pomyśleć o najważniejszych rzeczach, które ułatwią dzieciom powrót do nauki. Przed rozpoczęciem roku warto zadbać o m.in. o dobrze wyprofilowany, nie za ciężki plecak, wygodne miejsce do odpoczynku dla naszej pociechy, a także profilaktyczne szczepienia i obowiązkowe bilanse.

Powrót do szkoły po wakacjach może być stresujący zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowania swoich najmłodszych do powrotu do szkoły i tych, którzy idą do niej pierwszy raz? Zanim dziecko wyruszy samodzielnie zdobywać wiedzę, rodzice powinni zaopatrzyć pociechę we wszystkie niezbędne rzeczy, a także spojrzeć na ich rozwój kompleksowo.

Ciężar nauki – oby nie za ciężki

Jednym z podstawowych i jednocześnie ważnych artykułów szkolnych jest plecak lub tornister. Musi być nie tylko atrakcyjny, lecz przede wszystkim wspomagający prawidłowy rozwój dziecka. Jeżeli jest dobrze dobrany – pomoże zapobiec zaburzeniom postawy u dziecka, które często pojawiają się już we wczesnym wieku, a mogą tylko się pogłębić w wyniku nieprawidłowych nawyków i niskiej aktywności fizycznej. Dlatego jest ważne, by od najmłodszych lat edukować dziecko, jak utrzymać prawidłową postawę. Tę zdecydowanie ułatwi plecak, który nie jest za ciężki. Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10–15 proc. masy ciała dziecka, o czym przypominają również ortopedzi.

- Jeśli całkowita masa plecaka przekracza 10 procent wagi dziecka, to w konsekwencji prowadzi to do zaburzeń sylwetki, pojawiają się bóle głowy, szyi i kręgosłupa. Niekorzystne działanie zbyt ciężkich plecaków jest więc ewidentne – ostrzega dr n. med. Paweł Bąkowski, ortopeda z Rehasport.

Jaki zatem powinien być optymalnie ciężki plecak?

- Najważniejsze jest, by masa plecaka z zawartością nie przekraczała 10 procent masy ciała dziecka. Inaczej mówiąc – jeśli dziecko waży 30 kg, to plecak powinien mieć maksymalną masę 3 kg, licząc z całą jego zawartości – dodaje ortopeda.

Zaszczepieni – nie tylko wiedzą

Przed rozpoczęciem szkoły należy sprawdzić, czy dzieci mają wykonane wszystkie obowiązkowe szczepienia i bilanse. W przededniu nowego roku szkolnego przypomina o tym lek med. Radosław Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Medicover, specjalista z pediatrii, ekspert w zakresie chorób wieku dziecięcego:

- Kiedy dziecko ma 6 lat, powinno mieć przeprowadzony bilans, który pozwoli określić, czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Pamiętajmy, że przed ukończeniem 6. roku życia nasza pociecha powinna otrzymać szczepienia przeciw odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. Następne bilanse wykonujemy około 10. i 14. roku życia – wylicza ekspert.

Warto pamiętać, że aktualnie cały czas trwają szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Zaszczepienie u dzieci jest możliwe od 12. roku życia. Lekarze zalecają wykonanie szczepienia z odpowiednim wyprzedzeniem, nie czekając na początek roku szkolnego. Dzięki temu znacząco maleje szansa zachorowania na COVID-19. Dziecko może skupić się na nauce, a rodzice są pewni, że jest bezpieczne.

- Czternastolatka czeka jeszcze szczepienie przeciw tężcowi, krztuścowi. Nie zapominajmy o dodatkowych zalecanych szczepieniach. Warto wspomnieć o szczepieniu przeciw HPV – dla 10-12-latków – dodaje pediatra Radosław Suchner.

By nie spać na lekcjach

Sen zajmuje jedną trzecią doby człowieka i jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na zdrowie i samopoczucie dzieci. Dlatego sporządzając listę najważniejszych rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto pamiętać o wybraniu odpowiedniego materaca dla naszej pociechy. Dzięki takiej inwestycji zadbamy o odpoczynek, zdrowy sen i prawidłowy rozwój młodego odkrywcy.

- Przed powrotem do nauki dobrze jest przypilnować, aby dziecko kładło się spać wcześniej, a wstawało około 7.00 lub wcześniej, w zależności od tego, jak daleko ma do szkoły. Pilnujmy, by tuż przed snem nasze pociechy nie używały tzw. światła niebieskiego, które zaburza sen, czyli TV, tabletów, komórek. Jeśli jest starsze, niech poczyta przed snem, jeśli młodsze, poczytajmy mu na głos – radzi Radosław Suchner.

Dbałość o zdrowie (włączając w to zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan) szykującej się do szkoły pociechy, to sposób nie tylko na pomyślny start w roku szkolnym, ale i krzewienie zdrowych nawyków na resztę życia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl