Obniżone lub zbyt wysokie napięcie mięśniowe u dziecka świadczy najczęściej o problemach w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest to bardzo ważny sygnał, gdyż dzięki prawidłowym impulsom nerwowym w mięśniach, dziecko naturalnie rozwija zdolności fizyczne: zmiany pozycji, wstawania siedzenia, chodzenia a także wykonywania wszelkich życiowych czynności.
Jak już wspomnieliśmy, problemy mięśniowe u dzieci mogą świadczyć o chorobach układu nerwowego i mózgu dziecka, ale nie tylko. Również podłoże chorób genetycznych i metabolicznych ma duże znaczenie dla funkcjonownia mięśni u dziecka. Kłopoty z napięciem mięśniowym dotyczą częściej dzieci przedwcześnie urodzonych z bardzo niską waga ciała. Także żółtaczka poporodowa lub niedotlenienie podczas porodu mogą sprzyjać wystąpieniu problemów rozwojowych dziecka.
Mamy, które podczas ciąży miały przedwczesne skurcze i do końca ciąży musiały leżeć, mają anemię lub nadciśnienie, powinny tuż po poradzie zwracać uwagę na rozwój dziecka.
Jakie zachowania dziecka mogą zwrócić uwagę rodziców?
Niepokojącymi sygnałami u dziecka mogą być: mało przespane nocy, częsty płacz, prężenie lub w przypadku braku napięcia mięśniowego: brak płaczu w newralgicznych momentach, brak ruchu nóżek, kopania unoszenia, spokój i brak reakcji na osoby rodziców, podczas leżenia na brzuchu brak aktywności i chęci unoszenia głowy, niechęć przy zmianach pozycji.
[-------]
W pierwszym miesiącu
- odgina do tyłu głowę wraz z tułowiem;
- podczas leżenia przybiera tylko jedna pozycję i jest mało ruchliwy;
- podczas jedzenia przy piersi trudno go uspokoić, pręży się, denerwuje, wygina;
- jest zbyt nerwowe podczas ubierania, ma mocno napięte rączki i nóżki więc trudno go ubrać;
- jest senne w sytuacjach gdy inne dzieci chętnie podejmują kontakt wzrokowy reagują na przedmioty.
W kolejnych miesiącach
- nie bawi się rączkami i nóżkami;
- mocno ściska piąstki nawet podczas swobodnego;
- nadal nie zmienia pozycji, zwłaszcza podczas leżenia na brzuszku;
- nadal nie unosi główki podczas noszenia;
- nie przekręca się na brak podczas leżenia;
- dotyk i głośniejszy tembr głosu powoduje napinanie mięśni dziecka i drżenie.
Jeśli któreś z sygnałów dotyczą Twojego dziecka, powinieneś skonsultować się z pediatrą, który ustali przyczynę i stan zaawansowania problemów mięśniowych dziecka. Następnie wybierze częstotliwość i rodzaj rehabilitacji najlpeszy dla Twojego dziecka.
Nie warto zwlekać z konsultacją u specjalisty, im później problem zostanie wykryty, tym dłużej dziecko będzie wracało do formy, a to może odbić się na kłopotach z koncentracją, pisaniem i aktywnością ruchową np. Podczas zajęć wychowania fizycznego. Dobra rehabilitacja medyczna a także wasze zaangażowanie w trening mięśni dziecka w domu, to klucz do odzyskania sprawności przez dziecko.
www.dziecko.fit.pl