Nie każde dziecko spokojnie i bez problemu adoptuje się w nowej sytuacji. Stres w przedszkolu może być tak samo silny, jak pierwszy dzień pierwszaka w szkole.
By uniknąć negatywnych emocji maluchy mogą wziąć udział w zajęciach adaptacyjnych wraz z opiekunami. Takie zajęcia są świetnym wstępem do samodzielnego spędzania czasu w przedszkolu dla nieśmiałych dzieci.
Dzieci mogą spokojnie zapoznać się z poszczególnymi nauczycielami, zwiedzić sale zajęciowe i przyzwyczaić się do nowego miejsca.
Jeśli jednak z różnych przyczyn jest już za późno, by wziąć udział w takich zajęciach, warto samemu poświęcić czas dziecku, podyskutować nad nowymi obowiązkami przedszkolaka, zachęcić go do podzielenia się odczuciami i przygotować do nowej roli bez łez i niechęci dziecka.
Jeśli dziecko dotychczas wychowywało się tylko w gronie rodzinnym, trudniej zniesie rozstanie. Warto zadbać by odwiedzało kolegów i mogło samodzielnie bawić się z rówieśnikami, oczywiście pod Twoją opieką, ale nie koniecznie zawsze pod Twoim nadzorem. Twoja obecność podczas wizyt powinna być stopniowana, aż w końcu dziecko będzie mogło zostać z kolegą i jego rodzicami, a Ty będziesz mogła odebrać go po południu po wcześniejszym ustaleniu terminu Twojego powrotu.
Dobrym pomysłem jest aklimatyzacja w klubach i kącikach dla dzieci np. w galeriach handlowych. Mama podczas zakupów może czuć się swobodnie a dziecko w tym czasie bawić z rówieśnikami i uczyć współdziałania pod fachowym okiem opiekunów.
Tuż przed dniem rozpoczęcia roku w przedszkolu warto przespacerować się z dzieckiem obok placówki, pokazać plac zabaw zachęcić do wejścia i obejrzenia budynku.
Nieznane wtedy stanie się bardziej przyjazne a w pierwszym dniu kontakt z przedszkolem nie wywoła lęku i przerażenia a zbuduje pozytywny i przyznany obraz przedszkola, a przecież pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
www.fit.pl