Jak przygotować smaczną zupkę, które produkty wybrać, by były najbardziej wartościowe dla Twojego dziecka?
Zaspokojenie głodu dziecka to jeden z pierwszych elementów żywienia niemowlaka zanim przestanie ssać pierś.
Gdy tylko skończy pięć miesięcy prócz kamienia mlekiem mamy lub modyfikowanym w jego menu pojawiają się kaszki, kolorowe zupki warzywne, które stanowią pierwszy, poważny obiadek dziecka.
Ważne by produkty, które dostaje by pochodziły ze zdrowych upraw, były wartościowe i zaspokajały jego codzienne zapotrzebowanie na witaminy, mikro-i makroelementy. Obiad to bowiem najważniejszy posiłek, mający dostarczyć cennych składników, które w mleku występują w śladowych ilościach (cynk, żelazo, witaminy C i grupy B.
Zupka czy drugie danie?
Półroczny maluch powinien jeść obiadek składający się z jednego dania. Najlepiej, jeśli będzie to gęsta zupka -przecier na bazie warzyw. Jak przygotować pierwszą zupkę dla maluszka? Pierwszą przygotuj z mieszanki dwóch warzyw np. marchewki i ziemniaka, po ugotowaniu tych dwóch warzyw można je uzupełnić kleikiem ryżowym lub kaszą kukurydzianą. Całość należy zmiksować. Na koniec można dodać małą łyżeczkę masła, zupka będzie bardziej wartościowa, gdy dodasz łyżkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
Gdy maluch zaakceptuje smak takiej potrawy, możesz dla odmiany przygotować zupkę na bazie innego warzywa: kalafiora, pietruszki, selera, pora, z czasem brokuła. Warto obserwować jak reaguje dziecko na poszczególne produkty, jeśli nie występuje alergia pokarmowa: wysypka, biegunka, ból brzuszka można z powodzeniem przygotowywać różne zupki w celu urozmaicenia menu i przyzwyczajenia dziecka do wielu smaków.
Kiedy wzbogacać zupki?
Już po sześciu miesiącach możesz wzbogacić zupkę o żółtko, mięso, rybę. Już po trzech tygodniach, gdy dziecko zaprzyjaźni się ze smakiem zupki możesz do warzywnego przecieru prócz standardowych produktów dodać pół ugotowanego żółtka, bogatego w wiele witamin. Pierwsze mięsko, które powinnaś dodać do zupki to kawałek ugorowanego i zmiksowanego indyka lub królika białko pod postacią takiego mięsa mniej uczula. Gdy maluszek przyzwyczai się do smaku mięska, warto powoli wprowadzać kurczaka, najlepiej chudą pierś, ryby (gotowanego dorsza, halibuta).
Po 8 miesiącach, gdy pojawiają się ząbki możesz nie miksować zupki, ale drobniutko kroić, ścierać na na tarce poszczególne produkty i przyzwyczajać dziecko do ich gryzienia.
Po 10 miesiącach do standardowego obiadu dodajemy drugie danie, czyli mięsko lub ryba z jarzyną i ziemniaczkiem.Najlepiej, gdy będzie podane w odstępie od pierwszego inaczej maluch najedzony zupką nie zje już drugiego dania.
Dodatki: do potraw oczywiście nie wolno używać ani soli ani pieprzu, dla nieurozmaicania potrawy dodaj świeżej i drobno pokrojonej pietruszki lub koperku.
[-------]
Słodki deser?
Gdy maluch skończy osiem miesięcy możesz przygotować słodki deser, składający się z kilku sezonowych owoców, zawsze najbezpieczniejszymi będą te tradycyjne: jabłko, malina, truskawka (na przykład z przydomowego ogródka). Zimą banany, pomarańcze czy kiwi (warto jednak sprawdzić, czy dziecko nie ma na nie alergii.
Pomysł na obiad dla malucha
KALAFIOR Z KURCZAKIEM
Składniki:
- 2 różyczki kalafiora
- łyżeczka masła
- kawałek chudego mięsa z kurczaka (może być kawałek piersi z kurczaka)
Sposób przyrządzenia: W garnuszku zagotuj wodę, na wrzątek wrzuć kawałek piersi z kurczaka i gotuj ok 15 min, następnie mięso posiekaj. Kalafiora gotuj ok 20min. Przestudzone różyczki kalafiora przeciśnij przez praskę lub zmiksuj. Do kalafiora dodaj masło. Wymieszaj z kurczakiem.
KREM Z BROKUŁA
Składniki
- 2 różyczki brokuła
- pół ugotowanego żółtka
- łyżeczka do wyboru masła, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego
Sposób przygotowania: W rondlu do miękkości, ugotuj różyczki brokuła. Następnie przestudź i wraz z żółtkiem przeciśnij przez praskę lub zmiksuj dodaj łyżeczkę oleju, oliwy lub masła.
SMACZNY KURCZAK
Składniki:
- chude mięso z kurczaka
- ½ pietruszki
- 1 marchewka
- mały kawałek selera
- mały kawałek pora
- ½ ziemniaka
- łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego (może być masło)
- woda
Sposób przyrządzenia: W rondlu zagotuj wodę. Do wrzącej wody włóż mięso. Po ugotowaniu przestudź i drobno posiekaj. Ponownie zagotuj wodę, lecz tym razem na wrzątek wrzuć pokrojoną w kostkę mieszankę z warzyw: ziemniaka, marchewkę, pietruszkę, selera i pora. Dodaj przyprawy i masło. Gotuj, aż warzywa będą miękkie. Ugotowane, przestudzone warzywa przełóż dowyciskarki i ściśnij tak, aby zawartość przecisnęła się przez sitko (lub zmiksuj) Połącz z posiekanym kurczakiem.
www.dziecko.fit.pl