Wszystko, co powinnaś wiedzieć o mleku modyfikowanym!

Mleko kobiece jest nazywane fenomenem natury, a jego skład jest nie do podrobienia. Również samo karmienie piersią stanowi sposób na zbudowanie niezwykłej więzi między mamą a dzieckiem, dlatego specjaliści zalecają, aby właśnie tak odżywiać niemowlę.
2021-01-07 00:00
Udostępnij
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o mleku modyfikowanym!

Alternatywą w przypadku braku takiej możliwości jest natomiast mleko modyfikowane. Czym różni się od zwykłego mleka krowiego i jakie składniki zawiera? Poznaj kilka istotnych informacji na ten temat.

 

Mleko krowie a modyfikowane – na czym polega różnica?

Większość dorosłych osób może bezpiecznie spożywać krowie mleko i jego przetwory. Jednak wiek niemowlęcy jest ku temu przeciwwskazaniem. Wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego, który nie byłby w stanie strawić mleka krowiego. Ponadto mleko zawiera bardzo dużą ilość białka oraz składników mineralnych, co mogłoby za bardzo obciążyć nerki malutkiego dziecka. Ostatnim powodem jest kompozycja składników odżywczych, która nie jest dostosowana do potrzeb rosnącego malucha. Mleko krowie nie zaspokaja potrzeb dziecka między innymi na żelazo i witaminę C, a to groziłoby rozwojem niedokrwistości[1].

 

Ze względu na potrzebę wykarmienia dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem swoich mam, powstała potrzeba stworzenia mleka, które zastąpi im pokarm kobiecy, przynajmniej na tyle, jak bardzo to możliwe. W ten sposób zaczęto pracować nad mlekiem modyfikowanym, które zazwyczaj tworzy się na bazie mleka krowiego. Zmniejszana jest jednak ilość białka oraz jego jakość, gdyż usuwa się kazeinę na rzecz łatwiejszej do strawienia serwatki. Redukowane są również sód, potas i chlor. Część tłuszczów występujących w mleku zamienia się na roślinne, które mają korzystniejszy profil kwasów tłuszczowych, ważnych między innymi dla rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka. Ponadto zmieniane są proporcje niektórych składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, wapnia i fosforu, oraz dodawane są niezbędne witaminy. Aby dziecko mogło bez problemu strawić mleko, koniecznym komponentem są również enzymy[2]. Podstawowy skład mleka modyfikowanego jest ustalony na podobieństwo pokarmu kobiety, jednak na rynku można znaleźć mleka wzbogacone przez producentów o dodatkowe składniki, które mają wspomóc maluszka w prawidłowym rozwoju.

 

Na opakowaniu znajdziesz szczegółową instrukcję jak przygotować mleko modyfikowane – to bardzo ważne, aby jej przestrzegać i nie wsypywać porcji mleka „na oko”, gdyż rekomendowana ilość zawiera dokładnie tyle składników odżywczych, ile potrzebuje malec. Błędem jest więc zarówno dawanie mniejszej, jak i większej porcji.

 

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Pamiętaj, że nawet najlepsze mleko modyfikowane nie zastąpi pokarmu z piersi mamy. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie możesz oczywiście kontynuować karmienie tak długo, jak ty i twoje dziecko tego pragniecie.

 

Są jednak sytuacje, kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe, wówczas pozostaje podawanie dziecku mleka modyfikowanego. Obecnie, gdy poziom technologii jest tak wysoki, mleko modyfikowane odwzorowuje mleko kobiece pod kątem składników – po to, by rosnący maluszek otrzymywał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

 

Innowacją, która w ostatnim czasie pojawiła się na rynku, jest mleko Enfamil z MFGM. Składnik ten występuje naturalnie w mleku kobiecym i spełnia bardzo ważne funkcje, między innymi wspiera rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka[3]. Struktura ta znalazła się w mleku modyfikowanym dla różnych grup wiekowych, w tym Enfamil Premium MFGM 2*, czyli w mleku następnym dla dzieci w drugim półroczu życia. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego możesz kontynuować także w drugim i trzecim roku życia, gdyż będzie dla malca cennym źródłem składników odżywczych, których potrzebuje na co dzień.

 

Bibliografia:

  1. Why Formula Instead of Cow`s Milk? https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/formula-feeding/Pages/Why-Formula-Instead-of-Cows-Milk.aspx Data dostępu: 22.07.2020.
  2. Hubicz K. Karmienie butelką: jak powstaje mleko modyfikowane? https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/karmienie-butelka-jak-powstaje-mleko-modyfikowane-aa-F5Nm-XTE7-bYEt.html Data dostępu: 22.07.2020.
  3. Baby formula improved by ingredient often removed during homogenization. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191024122642.htm Data dostępu: 22.07.2020.

 

*Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

 

*Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

[1] Why Formula Instead of Cow`s Milk? https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/formula-feeding/Pages/Why-Formula-Instead-of-Cows-Milk.aspx Data dostępu: 22.07.2020.

[2] Hubicz K. Karmienie butelką: jak powstaje mleko modyfikowane? https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/karmienie-butelka-jak-powstaje-mleko-modyfikowane-aa-F5Nm-XTE7-bYEt.html Data dostępu: 22.07.2020.

 

[3]Baby formula improved by ingredient often removed during homogenization. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191024122642.htm Data dostępu: 22.07.2020.