fit.pl mobile logo

Fitness w sieci, czyli jak Polacy ćwiczą podczas pandemii

Blisko rok zmagań z pandemią, w tym izolacja społeczna i przedłużające się zamknięcie obiektów sportowych, spowodowały, że wielu Polaków przeniosło sportowe przyzwyczajenia do domów. Według Deloitte wśród fanów aktywności fizycznej zainteresowanie ofertą zajęć fitness online w pandemii sięgnęło w Polsce 50 proc. Potwierdzają to także dane pochodzące z platformy treningowej Yes2Move.com, której popularność w ostatnich miesiącach zwiększyła się aż pięciokrotnie. Wiele wskazuje na to, że sport w wydaniu online pozostanie z nami na dłużej, jako ważne wsparcie dla rozpoczynających ćwiczenia, niezdecydowanych na konkretne zajęcia, a także dla tych, którzy z niecierpliwością oczekują powrotu do ulubionych treningów w obiektach sportowych

W ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków systematycznie wzrastał, według MultiSport Index 2020 średnio o ponad 2 p.p. w skali roku. Na początku ubiegłego roku 65 proc. Polaków podejmowało aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu, jednak z powodu wiosennego lockdownu, aż 43 proc. aktywnych mieszkańców Polski ograniczyło treningi. Najczęściej wskazywanym powodem tej zmiany było zamknięcie obiektów sportowo-rekreacyjnych. Zaledwie cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii aż ¾ właścicieli obiektów sportowych, uczestniczących w europejskim badaniu Deloitte, przyznało że pracuje nad tworzeniem dedykowanych aplikacji do treningów online. Jednym z pierwszych rozwiązań, które na początku wiosennego lockdownu powstało na polskim rynku, była platforma treningowa Yes2Move.com, oferująca obecnie ponad 800 różnorodnych treningów. W czasie pierwszych sześciu miesięcy działalności jej klienci wykonali ponad 150 tysięcy treningów. Największą popularnością cieszyły się ćwiczenia na zdrowy kręgosłup i treningi zwiększające stabilizację oraz wzmacniające m.in. mięśnie grzbietu.

– Coraz więcej osób pracujących z domu zmaga się z problemami wynikającymi z nieergonomicznego stanowiska pracy. Brak odpowiedniego krzesła czy biurka może powodować wiele dolegliwości zdrowotnych, wpływając negatywnie m.in. na kręgosłup, co pokazały m.in. badania naukowców z Politechniki Opolskiej. Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowane zwłaszcza tymi zajęciami online, które korzystnie wpływają na postawę ciała i redukują ból różnych odcinków kręgosłupa. W ubiegłym roku treningi sportowe online były dla wielu Polaków jedyną szansą na utrzymanie kondycji. Dodatkowo dla 41 proc. aktywnych fizycznie Polaków sport stał się sposobem na łagodzenie stresu wywołanego pandemią. Regularne ćwiczenia są najważniejszym, a zarazem najbardziej dostępnym elementem profilaktyki zdrowotnej. W konsekwencji aż ¾ z amatorów sportu nie chce rezygnować z aktywności fizycznej niezależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej. W te potrzeby wpisują się rozwiązania online, stąd tak duże zainteresowanie ich ofertą – mówi Tomasz Groń, Dyrektor Zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiadający za rozwój platformy Yes2Move.com.

Jak Polacy ćwiczą online?

Jak wynika ze statystyk aktywności użytkowników Yes2Move.com, Polacy najchętniej trenują w środku tygodnia, najczęściej przed pracą lub po jej zakończeniu. Najpopularniejszą godziną do ćwiczeń jest 19:00. Użytkownicy najchętniej wybierają wspomniane treningi wzmacniające kręgosłup, kształtujące sylwetkę, a także treningi redukujące tkankę tłuszczową.


Ćwicz, co chcesz, kiedy chcesz… świadomie – czyli co znajdziesz w wirtualnym klubie fitness?

Jedną z zalet treningów online jest możliwość ich wykonania w dowolnym miejscu i czasie. Platforma Yes2Move.com poszła też o krok dalej, stawiając na maksymalne dostosowanie treningów do potrzeb ćwiczących, zapewniając zajęcia o różnym przeznaczeniu i poziomie zaawansowania. Klientom udostępniono także programy treningowe dopasowane do różnych grup wiekowych – w tym dzieci i seniorów.

- Platformy online dają wiele możliwości tworzenia rozwiązań odpowiadających na przeróżne, indywidualne potrzeby klientów. Pracując nad Yes2Move.com, wzięliśmy pod uwagę wiele czynników, w tym poziom znajomości podstaw wykonywania danych ćwiczeń, wiek i potrzeby zdrowotne ćwiczących. Stąd m.in. fit-testy, które określają naszą sprawność fizyczną i pozwalają śledzić efekty ćwiczeń, a także materiały edukacyjne, takie jak podcasty, artykuły poradnikowe lub instruktaże do prawidłowego i bezpiecznego wykonania ćwiczeń. Dzięki temu, oprócz biblioteki treningów, mamy dostęp do wiedzy na temat zdrowego, aktywnego trybu życia i prawidłowego odżywiania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną – wyjaśnia Tomasz Groń.

Co z ulubionym trenerem, który motywował do aktywności?

- Nasza platforma umożliwia udział w zajęciach na żywo z trenerami największych sieci fitness w Polsce. Do tej pory zrealizowaliśmy kilkaset godzin treningów live. W sytuacji, w której obiekty sportowe są nadal trudno dostępne, motywację w trakcie treningu zapewnia trener prowadzący zajęcia live. Należy spodziewać się, że tego typu rozwiązania z czasem będą naturalnym uzupełnieniem oferty treningowej klubów fitness. Nigdy nie zastąpią jednak wizyt w obiekcie, gdzie można skorzystać chociażby z szerokiej gamy sprzętów sportowych - mówi Tomasz Groń.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl