fit.pl mobile logo

Jednak bez fali pozwów rządu

W marcu minął rok od wprowadzenia pierwszych restrykcji w walce z pandemią Covid-19. Mimo ogromnego sprzeciwu ze strony przedsiębiorców, których działalność wówczas została zawieszona, do Prokuratorii Generalnej wpłynęły dopiero 4 pozwy na łączną kwotę około miliona złotych. W tym z najbardziej poszkodowanego sektora fitness są to tyko 2 sprawy

Czy to dopiero cisza przed burzą?

Przewiduje się, że może to być dopiero cisza przed burzą, a tak naprawdę oczekiwanie na pierwsze pozytywne dla przedsiębiorców wyroki zasądzające odszkodowanie za czas lockdownu. Rząd jednak nie czeka bezczynnie, a Premier Mateusz Morawiecki już w sierpniu ubiegłego roku złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o o zbadanie konstytucyjności artykułu 4171 § 1 Kodeksu Cywilnego. Artykuł dotyczy odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej w zakresie w jakim pozwala on sądom orzekającym o odszkodowaniu samodzielnie zdecydować, czy rozporządzenie było zgodne z konstytucją.

Pozew zbiorowy dojdzie do skutku?

Orzeczenie TK może całkowicie odciąć drogę przedsiębiorcom do uzyskania jakichkolwiek odszkodowań. Jak udało nam się potwierdzić w Prokuratorii Generalnej, do tej pory nadal też nie wpłynął pozew zbiorowy zapowiadany przez Polską Federację Fitness. pozwami

Przedstawiciele PFF zapewniają, że sprawa jest w toku. Obecnie trwa weryfikacja dokumentów zebranych od wszystkich zgłoszonych do uczestnictwa w pozwie.

Projekt ruszył w maju 2020 roku. Mimo szczególnie trudnej dla branży sytuacji, nie mogła ona skorzystać z zadowalającego wsparcia finansowego ze strony państwa. To doprowadziło do sprzeciwu ze strony przedsiębiorców.

Prawo po stronie przedsiębiorców?

Rząd broni się przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Mimo, że sytuacja w kraju odpowiada temu stanowi, to oficjalnie go nie ma. Dlaczego? Zgodnie z przepisami po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, przedsiębiorca mógłby złożyć wniosek o odszkodowanie do odpowiedniego wojewody. pozwami

Jak czytamy w ustawie “stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych. (…) Ilekroć w ustawie jest mowa o katastrofie naturalnej rozumie się przez to zdarzenie związane z (…) działaniem chorób zakaźnych ludzi albo też działanie innego żywiołu”. Powiązana z tymi przepisami ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela mówi, że w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan klęski żywiołowej jest jednym z takich stanów) “każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie”.

Prawnicy powołują się na zapis, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Takim zaniechaniem ma być brak wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Czy wkrótce zostaną wypłacone pierwsze rekompensaty? Ciężko wyrokować, z uwagi na możliwość trwania spraw latami. Z pewnością jednak pierwszy ozytywny wyrok zachęci kolejne podmioty do podjęcia walki. pozwami

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl