fit.pl mobile logo

3 prawdy i 3 mity na temat oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza są obecne w coraz większej części polskich domów i mieszkań. Na temat tych urządzeń mówi się wiele, ale nie wszystkie wygłaszane teorie są zgodne z prawdą. Oto sześć tez dotyczących oczyszczaczy powietrza, z których trzy są zgodne z prawdą, a trzy to jedynie mity.

Prawda nr 1: oczyszczacz powietrza może pomagać alergikom

Fatalna jakość powietrza w Polsce sprawia, że oczyszczacze kupujemy głównie z myślą o ochronie przed smogiem. Nie oznacza to jednak, że urządzenie nie może być skuteczne także w walce z innymi rodzajami zanieczyszczeń. Stosowanie oczyszczacza powietrza specjaliści zalecają między innymi alergikom.

Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika to urządzenie z:

  • filtrem HEPA,
  • filtrem wstępnym,
  • jonizacją.

Filtr HEPA odgrywa tutaj podstawową rolę, ponieważ usuwa z powietrza pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego i sierść. Sierść oraz kurz, czyli większe zanieczyszczenia, mogą zostać wychwycone już przez filtr wstępny. Jonizacja wspomaga natomiast proces oczyszczania powietrza, ponieważ cząsteczki połączone z jonami stają się łatwiejsze do usunięcia.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że oczyszczacz usuwa alergeny tylko z powietrza. Nie wyeliminuje konieczności odkurzania podłóg i mebli, ale może sprawić, że będzie gromadziło się na nich mniej zanieczyszczeń, bo część zostanie wychwycona przed osadzeniem na tych powierzchniach.

Mit nr 1: jonizacja w oczyszczaczu może być szkodliwa

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są dwa rodzaje jonizatorów:

Jonizatory ostrzowe
Wykorzystują wyładowania koronowe, w wyniku których emitowane są wyłącznie jony ujemne. Zaletę stanowi tu szybkie wytwarzanie dużej ilości jonów, a wadę to, że różnią się one od jonów występujących w naturze i mają niską trwałość.

Jonizatory plazmowe
Wykorzystują proces termoemisji, w wyniku którego powstają jony ujemne oraz dodatnie. Jonizator plazmowy działa wolniej, ale zapewnia powstawanie jonów trwalszych i bardzo podobnych do tych obecnych w środowisku naturalnym.

Wiele osób ma obawy co do jonizacji, ponieważ w wielu materiałach można natknąć się na informację, że skutkiem ubocznym emisji jonów jest generowanie ozonu. Dotyczy to zwłaszcza jonizatorów ostrzowych. Maciej Kluba w artykule  https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jonizacja-w-oczyszczaczach-powietrza/ wyjaśnił jednak, iż ilość wytwarzanego przez jonizatory ozonu jest znikoma i zupełnie nieszkodliwa. Zwrócił też uwagę na fakt, iż popularne oczyszczacze mają certyfikaty, które potwierdzają brak negatywnego wpływu na zdrowie.

Prawda nr 2: jeden oczyszczacz powietrza obsłuży jedno pomieszczenie

Jednym z błędów popełnianych podczas wyboru oczyszczacza powietrza jest sugerowanie się powierzchnią całego mieszkania. Żaden oczyszczacz powietrza, nawet ten o bardzo wysokiej wydajności, nie obsłuży na raz całego mieszkania, a tym bardziej domu. Brak swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami sprawia, że konieczne jest wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju.

Mit nr 2: oczyszczacz powietrza usuwa CO2

Lista zanieczyszczeń usuwanych z powietrza przez oczyszczacze jest długa, ale istnieją związki chemiczne, których takie urządzenie nie wyeliminuje. Oczyszczacz powietrza nie usuwa dwutlenku węgla. W celu pozbycia się go należy przewietrzyć pomieszczenie. Błędem jest zatem rezygnacja z wietrzenia w sezonie zimowym.

W Oczyszczacz powietrza a otwarte okno - artykule poruszającym to zagadnienie – możemy możemy znaleźć poradę, aby w okresie zimowym wietrzyć pomieszczenie przez 5 minut. Taki czas wystarczy do usunięcia z powietrza nadmiaru dwutlenku węgla, a jednocześnie nie doprowadzi do tak dużego wzrostu stężenia smogu, aby oczyszczacz powietrza nie zdołał szybko go wyeliminować.

Prawda nr 3: oczyszczacz może usuwać nieprzyjemne zapachy

Brzydkie zapachy nie zawsze mają związek z obecnością w powietrzu substancji szkodliwych dla zdrowia. Jednak stanowią przyczynę dyskomfortu, dlatego dążymy do ich szybkiego wyeliminowania. Oczyszczacz powietrza może w tym pomóc, ale pod warunkiem, że jest wyposażony w filtr węglowy.

Mit nr 3: oczyszczacz powietrza osusza powietrze

Działanie oczyszczacza powietrza jest dość proste. Urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i wymusza jego przepływ przez filtry, w wyniku czego zostają zatrzymane zanieczyszczenia. Samo powietrze po oczyszczeniu powraca do otoczenia. Nie zachodzi tutaj żaden proces, który skutkowałby obniżeniem wilgotności powietrza. Mitem jest zatem stwierdzenie, że oczyszczacz osusza powietrze. Taki skutek uboczny ma natomiast praca klimatyzatora.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl