Prawda nr 1: oczyszczacz powietrza może pomagać alergikom
Fatalna jakość powietrza w Polsce sprawia, że oczyszczacze kupujemy głównie z myślą o ochronie przed smogiem. Nie oznacza to jednak, że urządzenie nie może być skuteczne także w walce z innymi rodzajami zanieczyszczeń. Stosowanie oczyszczacza powietrza specjaliści zalecają między innymi alergikom.
Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika to urządzenie z:
- filtrem HEPA,
- filtrem wstępnym,
- jonizacją.
Filtr HEPA odgrywa tutaj podstawową rolę, ponieważ usuwa z powietrza pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego i sierść. Sierść oraz kurz, czyli większe zanieczyszczenia, mogą zostać wychwycone już przez filtr wstępny. Jonizacja wspomaga natomiast proces oczyszczania powietrza, ponieważ cząsteczki połączone z jonami stają się łatwiejsze do usunięcia.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że oczyszczacz usuwa alergeny tylko z powietrza. Nie wyeliminuje konieczności odkurzania podłóg i mebli, ale może sprawić, że będzie gromadziło się na nich mniej zanieczyszczeń, bo część zostanie wychwycona przed osadzeniem na tych powierzchniach.
Mit nr 1: jonizacja w oczyszczaczu może być szkodliwa
W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są dwa rodzaje jonizatorów:
Jonizatory ostrzowe
Wykorzystują wyładowania koronowe, w wyniku których emitowane są wyłącznie jony ujemne. Zaletę stanowi tu szybkie wytwarzanie dużej ilości jonów, a wadę to, że różnią się one od jonów występujących w naturze i mają niską trwałość.
Jonizatory plazmowe
Wykorzystują proces termoemisji, w wyniku którego powstają jony ujemne oraz dodatnie. Jonizator plazmowy działa wolniej, ale zapewnia powstawanie jonów trwalszych i bardzo podobnych do tych obecnych w środowisku naturalnym.
Wiele osób ma obawy co do jonizacji, ponieważ w wielu materiałach można natknąć się na informację, że skutkiem ubocznym emisji jonów jest generowanie ozonu. Dotyczy to zwłaszcza jonizatorów ostrzowych. Maciej Kluba w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jonizacja-w-oczyszczaczach-powietrza/ wyjaśnił jednak, iż ilość wytwarzanego przez jonizatory ozonu jest znikoma i zupełnie nieszkodliwa. Zwrócił też uwagę na fakt, iż popularne oczyszczacze mają certyfikaty, które potwierdzają brak negatywnego wpływu na zdrowie.
Prawda nr 2: jeden oczyszczacz powietrza obsłuży jedno pomieszczenie
Jednym z błędów popełnianych podczas wyboru oczyszczacza powietrza jest sugerowanie się powierzchnią całego mieszkania. Żaden oczyszczacz powietrza, nawet ten o bardzo wysokiej wydajności, nie obsłuży na raz całego mieszkania, a tym bardziej domu. Brak swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami sprawia, że konieczne jest wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju.
Mit nr 2: oczyszczacz powietrza usuwa CO2
Lista zanieczyszczeń usuwanych z powietrza przez oczyszczacze jest długa, ale istnieją związki chemiczne, których takie urządzenie nie wyeliminuje. Oczyszczacz powietrza nie usuwa dwutlenku węgla. W celu pozbycia się go należy przewietrzyć pomieszczenie. Błędem jest zatem rezygnacja z wietrzenia w sezonie zimowym.
W Oczyszczacz powietrza a otwarte okno - artykule poruszającym to zagadnienie – możemy możemy znaleźć poradę, aby w okresie zimowym wietrzyć pomieszczenie przez 5 minut. Taki czas wystarczy do usunięcia z powietrza nadmiaru dwutlenku węgla, a jednocześnie nie doprowadzi do tak dużego wzrostu stężenia smogu, aby oczyszczacz powietrza nie zdołał szybko go wyeliminować.
Prawda nr 3: oczyszczacz może usuwać nieprzyjemne zapachy
Brzydkie zapachy nie zawsze mają związek z obecnością w powietrzu substancji szkodliwych dla zdrowia. Jednak stanowią przyczynę dyskomfortu, dlatego dążymy do ich szybkiego wyeliminowania. Oczyszczacz powietrza może w tym pomóc, ale pod warunkiem, że jest wyposażony w filtr węglowy.
Mit nr 3: oczyszczacz powietrza osusza powietrze
Działanie oczyszczacza powietrza jest dość proste. Urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i wymusza jego przepływ przez filtry, w wyniku czego zostają zatrzymane zanieczyszczenia. Samo powietrze po oczyszczeniu powraca do otoczenia. Nie zachodzi tutaj żaden proces, który skutkowałby obniżeniem wilgotności powietrza. Mitem jest zatem stwierdzenie, że oczyszczacz osusza powietrze. Taki skutek uboczny ma natomiast praca klimatyzatora.