9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł za nami!

16 spektakli z 11 krajów, wydarzenia bez precedensu – prapremiery polskie, europejskie, światowe oraz koprodukcje C/U. Kilkanaście projektów, poruszających się po pozornie skrajnych obszarach tańca – od klasyki tańca współczesnego, przez hip-hop, po projekty zacierające granice między prywatną a publiczną przestrzenią miasta
fit.pl
2010-10-06 00:00
Udostępnij
9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł za nami!
Part 4Wczoraj spektaklem Billa Shannona "Spatial Theory" zamknęliśmy tegoroczny festiwal C/U. Czarujący, zabawny, nawiązujący doskonały kontakt z publicznością – Bill Shannon. Do tego muzyka grana na żywo przez DJ-a Briana Coxa. "Spatial Theory" to także materiał nakręcony w czasie ulicznych występów Billa. Zobaczyliśmy ulice Nowego Jorku i Moskwy, zobaczyliśmy reakcje ludzi – szczere i ludzkie, a ich autentyczność rozbawiła nas do łez. Wszyscy nieświadomie gramy na wielkiej scenie Billa?


Pasjonaci tańca przez 10 festiwalowych dni spotykali się w Teatrze IMKA, w Klubie Festiwalowym w Nowym Wspaniałym Świecie, w Centralnym Basenie Artystycznym, w Teatrze Polskim, w Hotelu Mercure Grand.
W Państwowej Szkole Baletowej odbywały się warsztaty prowadzone przez artystów C/U – Kentaro!!, Billa Shannona, Mélanie Demers – dla amatorów tańca i profesjonalistów.


W Klubie festiwalowym w Nowym Wspaniałym Świecie można było oglądać instalacje video, wziąć udział w panelach dyskusyjnych. W Klubie odbywały się także spotkania z artystami. Przez cały czas trwania festiwalu grupa pasjonatów nowych mediów uczestniczyła w warsztatach World Grid Lab prowadzonych przez Marlona Barriosa Solano.


Edyta Kozak, dyrektor artystyczna festiwalu: "Mimo że 9 edycja już za nami, znów zadaję sobie pytanie, czym jest współczesny taniec dziś. Już pierwszy spektakl Daniela Lihenana sprowokował pytania dotyczące nie tylko roli tancerza we współczesnym świecie, ale także przesłania, jakie niesie dzisiejsza sztuka tańca. Każdy kolejny spektakl podsuwał nam odpowiedzi, po to, aby następni artyści je kwestionowali i proponowali nowe spojrzenie i na ciało tancerza, i na sam taniec. Bo taniec na C/U nie pełni roli dekoratywnej, a tancerz nie jest tylko jego elementem; dlatego 9 edycję tworzyli nie tylko choreografowie, ale także muzycy, artyści sztuk wizualnych, a nawet zarządcy kultury.

Klasyczne piękno ciała tancerza często wyrażane było przez ciało niepełnosprawne, odrzucone, poszukujące własnej tożsamości, seksualności. Poszerzyliśmy pojecie klasyki o hip-hop, uczyliśmy się tańca na kulach, podglądaliśmy pasjonatów tańca w prywatnych apartamentach, a w pokoju hotelowym odkrywaliśmy własną naturę w "bezkontaktowym" kontakcie sam na sam z artystą. Poprzez przekraczanie granic, poszerzanie istniejących pojęć, otwieranie na "innego" artyści pokazali, że taniec mówi dziś mocnym głosem współczesnego społeczeństwa, wyrażając jednocześnie indywidualne potrzeby, nadzieje i obawy każdego z nas."



Artyści 9. edycji festiwalu C/U
Alessandro Sciarroni
Daniel Linehan
Doris Stelzer
Deepblue / Heine Røsdal Avdal & Yukiko Shinozaki
Kakuya Ohashi & Dancers
Kentaro!!
Cie Figure Project
Compagnie Marie Chouinard
Nicole Seiler
Olivier Dubois
Paulina Święcańska
Ramona Nagabczyńska
Michael Schumacher i Renata Piotrowska
Bill Shannon
Superamas
Tomasz Bazan
Mélanie Demers

fot.:Katarzyna Chumra-Cegiełkowska

www.fit.pl