Agnieszka Radwańska – rakieta z klasą

Jeszcze kilka lat temu Agnieszce Radwańsiej kibicowali tylko zagorzali fani. Nikt wtedy nie marzył, że skromnej postury Krakowianka, dorówna takim rakietom świata jak Serena Williams czy Karoline Woźniacki. Dziś jest już gwiazdą
fit.pl
2011-12-09 00:00
Udostępnij
Agnieszka Radwańska – rakieta z klasą
Gwiazda polskiej rakiety urodziła się 6 marca 1989 w Krakowie, ale pierwsze lata życia spędziła w Niemczech, gdzie ojciec był trenerem w klubie Gruen-Gold Gronau, tam też zaczęła grać w tenisa. Do Polski wraz z rodziną wróciła w 1995. W wieku sześciu lat wygrała pierwszy dziecięcy turniej, a jej czteroletnia wówczas siostra zajęła czwarte miejsce. Kolejne lata młoda Agnieszka spędziła na regularnych treningach pod okiem ojca i wyjazdach na juniorskie zawody, krajowe i zagraniczne. W sierpniu 2003 dotarła do pierwszego finału juniorskiego turnieju rozgrywanego w Zabrzu. W 2004 wygrała dwa juniorskie turnieje singlowe w Gdyni i Zabrzu.

radwanska

Agnieszka Radwańska pochodzi ze sportowej rodziny: jej dziadek, Władysław był hokeistą Cracovii, a ojciec i zarazem trener Robert Radwański to były tenisista KS Nadwiślan, uprawiał też łyżwiarstwo figurowe w KS Krakowianka.

W tenisa gra także jej młodsza siostra, Urszula Radwańska. Wspólnie trenują, a także występują w turniejach deblowych. Obie reprezentują klub sportowy Nadwiślan Kraków.
23 kwietnia 2005 Radwańska rozpoczęła profesjonalną karierę. Na początku czerwca wygrała turniej kategorii ITF PKO BP Ursynów Cup w Warszawie. 11 czerwca 2006 Polka wygrała, bez straty seta, French Open 2006 juniorek, odnosząc drugie wielkoszlemowe zwycięstwo w karierze.

Po wygraniu juniorskiego Wimbledonu 2005 została doceniona przez organizatorów , otrzymując "dziką kartę" do turnieju głównego Wimbledon 2006.
Następny sukces Polka odnotowała podczas turnieju Sony Ericsson Open w Miami. W tym turnieju I kategorii, uznawanym za piąte zawody tenisowe świata, wygrała w I rundzie 6:1, 6:2 w 51 minut z Shenay Perry. Po tym turnieju awansowała na 42. miejsce w rankingu. W marcu 2007 roku Agnieszka Radwańska została uhonorowana nagrodą Sony Ericsson WTA Tour Awards w kategorii Debiut roku za rok 2006.

[-------]

5 sierpnia 2007 wygrała swój pierwszy turniej WTA, Nordea Nordic Light Open 2007 w Sztokholmie. Stała się tym samym pierwszą w historii Polką, która triumfowała w turnieju rangi WTA w grze pojedynczej. Po tym turnieju awansowała na najwyższe w karierze 33. miejsce w rankingu WTA. Dwa tygodnie później przesunęła się na 32. pozycję.
Pod koniec maja zwyciężyła w Istanbul Cup 2008 w Stambule. Po tym turnieju, 24 maja 2008, została pierwszą w historii polską tenisistką, która zarobiła na korcie ponad 1 milion dolarów amerykańskich.

agaradw

W Australian Open 2010 w deblu, grając w parze z Marią Kirilenko jako para rozstawiona z numerem 15, dotarły do półfinału, pokonując po drodze m.in. rozstawione z numerem 3. Hiszpanki Llagosterę Vives i Martínez Sánchez 6:1, 6:2. Uległy dopiero w półfinale deblowi numer 1 Black/Huber po trzysetowym pojedynku zakończonym wynikiem 1:6, 6:1, 3:6. Półfinał debla jest najlepszym osiągnięciem w turniejach wielkoszlemowych w karierze Radwańskiej.

Turniejów, w których zagrała Polka można byłoby mnożyć, ponieważ było ich naprawdę wiele. Polka to zwyciężczyni czterech turniejów WTA w grze pojedynczej i jednego w grze podwójnej. Triumfatorka dwóch juniorskich turniejów wielkoszlemowych Wimbledon 2005 i French Open 2006 w grze pojedynczej oraz finalistka juniorskiego French Open 2006 w grze podwójnej. Reprezentantka kraju w Pucharze Federacji oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie. Zdobywczyni nagrody WTA w kategorii Debiut roku za rok 2006. Druga w historii Polka (po Jadwidze Jędrzejowskiej w latach 30.), która dotarła co najmniej do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego w singlu (Australian Open 2008 oraz Wimbledon 2008 i 2009) i półfinału w turnieju wielkoszlemowego w deblu (Australian Open 2010). Jest także drugą osobą z Polski w erze open (po Wojciechu Fibaku w 1977), która osiągnęła pierwszą dziesiątkę rankingu.

Niewątpliwe dopiero 2011 rok okazał się najbardziej pracowitym i szczęśliwym dla tenisistki. W doskonałej formie zaprezentowała się we wszystkich ważnych turniejach. Wygrała turniej WTA w Carlsbad , pokonując miedzy innymi takie rakiety, jak: Danielę Hantuchovą czy Andreę Petković, także w Tokio Isia nie miała sobie równych, eliminując między innymi: Vctorię Azarenkę czy choćby dość wysoko rozstawioną w turnieju Wierą Zwonariewą.

Tokio i Carlsbad były jedynie przedsmakiem, prawdziwy sukces i niemałe pieniądze przyszły tak naprawdę W Pekinie. To tu Polka pokonała wszystkie zawodniczki na poziomie: Chinką Jie Zheng, Szwedkę Sofię Arvidsson, Serbkę Anę Ivanović, Włoszkę Flavię Pennettę i po raz kolejny Petković. Miała także zmierzyć się z trumfatorką wielu imprez: Karoliną Woźniacki, ale ta uległa Pennettcie.

To pierwszy tak prestiżowy i zarazem drogi turniej, bo pekiński  - ma rangę "WTA Premier I" z podwyższoną do maksymalnej wysokości pulą nagród (4,5 mln dolarów). Takich imprez w kalendarzu jest jedynie pięć: oprócz Pekinu o tak wielkie pieniądze gra się również w Madrycie, Indian Wells czy Key Biscayne.

Jako ona to robi?

Na sukces pracuje się latami, ale wysoka forma to przede wszystkim zasługa rygorystycznych i regularnych treningów. Agnieszka trenuje trzy razy dziennie. Od stycznia do października jeździ po świecie i nie opuszcza właściwie żadnego turnieju. Jej życie - ciągle na walizkach powoduje, że nie ma czasu na przyjemności i młodzieńczy luz. Wszystko podporządkowane jest grze, bo jeśli się nie gra, wypada się z formy.

Choć Agnieszka Radwańska nie stosuje konkretnej diety, regularnie korzysta z porad dietetyki, który ustala dla niej specjalny jadłospis przed zawodami i w czasie wyczerpujących treningów. Figura tenisistki to zasługa tenisa a także zdrowego stylu życia. Agnieszka rzadko pozwala sobie na "drobne, wysokokaloryczne grzeszki". W jej jadłospisie nie może zabraknąć białka, warzyw i owoców a także błonnika.

 

www.fit.pl