Badacze z University of Maryland School of Public Health (USA) pod kierownictwem J. Carson Smith sprawdzali natężenie lęku u studentów, którzy przez 30 min. jeździli na rowerze, bądź odpoczywali. Uczestnicy byli badani przed przystąpieniem do sesji, 15 min. po zakończeniu, a także ponownie po obejrzeniu serii obrazków o pozytywnym (szczeniaki, dzieci, smakołyki), neutralnym (talerze, meble, miasta) i negatywnym (przemoc, okaleczenia) charakterze, które stanowiły czynnik pobudzający emocjonalnie, a momentami stresujący.
Okazało się, że po wykonaniu ćwiczeń lub odpoczynku obie grupy badanych wykazywały obniżony poziom lęku i stresu, jednak tylko osoby aktywne fizycznie mogły utrzymać niski poziom tych negatywnych emocji przez dłuższy czas, nawet po wystawieniu na działanie stresujących bodźców. Dlatego zdaniem naukowców ćwiczenia mogą odgrywać ważną rolę w radzeniu sobie z codziennymi stresami i pomagają pomagają zniwelować wpływ wystawienia na stres emocjonalny.
- Jeśli ćwiczysz, nie tylko zredukujesz swój lęk, ale będziesz także zdolny do utrzymania niskiego poziomu lęku podczas konfrontacji z emocjonalnymi sytuacjami - przekonuje J. Carson Smith, główny autor badania.
żródło:naukawpolsce.pl
www.fit.pl
Aktywność obniża poziom lęku i stresu
Umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa na zmniejszenie natężenia lęku i stresu emocjonalnego i utrzymanie go na niskim poziomie w ciągu dnia - dowodzą amerykańscy naukowcy.Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Medicine and Science in Sports and Exercise"