fit.pl mobile logo

Bezbolesny powrót do formy po lockdownie

Zakończona niedawno kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusa wpłynęła na codzienny rytm życia wielu z nas, w tym także na spadek aktywności fizycznej. A przecież regularne treningi, w połączeniu z odpowiednio przygotowaną dietą to recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jest jednak łatwo powrócić do dobrych nawyków… Trenerka personalna Marta Gorąca podpowiada, jak sprawić by powrót do ćwiczeń fizycznych po przewie, odbył się możliwie bezboleśnie

- Wznowienie aktywności fizycznej nie jest proste, bo nasz organizm bardzo szybko się rozleniwia. Jeśli więc chcesz wrócić do ćwiczeń po okresie przestoju, zrób to z głową. Podczas pierwszego treningu nasze mięśnie mogą nie być gotowe do wykonania tych samych ćwiczeń, co przed przerwą. Zmuszając je do nadmiernego wysiłku, łatwo nabawić się kontuzji. Dlatego pierwszy trening powinien być spokojny i krótki. Pobudź swoje ciało, pamiętaj też o rozciąganiu i czasie na regenerację - mówi Marta Gorąca, trenerka personalna.

Jak wrócić do ćwiczeń? To zależy…

Sposób i szybkość powrotu do aktywności fizycznej zależy od wielu czynników, m.in. od tego czym spowodowana była przerwa, czy przed nią uprawialiśmy sport regularnie, czy raczej okazjonalnie. Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny i w innym stopniu przystosowuje się określonych zadań. Przed pierwszym treningiem warto skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz ich stopień zaawansowania do naszych możliwości.

Tylko spokój nas uratuje

Tymczasem, Marta Gorąca daje kilka bezcennych wskazówek na temat tego, jak bezpiecznie powrócić do ćwiczenia po przerwie spowodowanej kwarantanną.

1. Zachowaj zdrowy rozsądek

Pamiętajmy, że nie da się nadrobić 2-3 miesięcy zerowej aktywności fizycznej w kilka tygodni. Żadna przerwa nie robi dobrze, a nasz organizm nie wejdzie od razu na najwyższe obroty. Jeśli wybierzesz drogę na skróty, bardzo szybko możesz zrobić sobie krzywdę. Każdy układ, nie tylko mięśniowo-szkieletowy, ale nerwowy czy oddechowy potrzebują chwili na tak zwany rozruch.

2. Chodź na dłuższe spacery

Jeśli podczas kwarantanny, jak i przed nią nie byłeś aktywny, to zwykłe dłuższe spacery będą dobrą formą ćwiczeń. Uruchom krokomierz, rób co najmniej 10 tys. kroków dziennie.

3. Wybieraj krótkie aktywności

Wykonuj krótkie jednostki treningowe aby się nie zniechęcać. Tym bardziej, jeśli ćwiczysz w domu. Robiąc krótszy trening, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że coś zakłóci jego wykonywanie. Takie rozwiązanie pomoże Ci też zaplanować dzień i wpleść w niego aktywność fizyczną

4. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu

Podczas kwarantanny prawdopodobnie byłeś na nadwyżce kalorycznej. Tak się dzieje, kiedy jemy tyle samo, a nawet więcej, a ruchu mamy znacznie mniej. I nie mam tutaj na myśli regularnych treningów, ale chociażby codzienne przemieszczanie się z miejsca w miejsce. Teraz jest świetny moment na zadbanie o dietę. Wiosna i lato obfitują w świeże owoce i warzywa. Korzystaj z tego i jak najczęściej wybieraj ich surowe postacie.

5. Zostań mistrzem planowania

Zaplanuj sobie minimum 3 aktywności w tygodniu. Niech pojawi się trening wzmacniający osłabione mięśnie. On także będzie modelował Twoją sylwetkę. Trening wytrzymałościowy (cardio), który spali nadmiar kalorii oraz niechcianą tkankę tłuszczową. Do tego planu wrzuć też trening mentalny: medytacja, joga, stretching czy BODYART. Ten pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę i regenerację. Korzystaj z dobrych, sprawdzonych źródeł. Poobserwuj, poszukaj, sprawdź, które będą dobre dla Ciebie i trzymaj się tych narzędzi. Trenuj z głową, mądrze. Z treningu na trening stopniowo podnoś poprzeczkę i wymagaj od siebie więcej.

6. Zaangażuj bliskich

Prawdopodobnie jest więcej osób, które potrzebują motywacji, jak Ty. Zróbcie sobie wzajemny challenge, plan. Raportujcie działania i wzajemnie się motywujcie

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl