Badania naukowców wykazują, że osoby spożywające ryż znacznie częściej przestrzegają zdrowej diety, a ich menu bogatsze jest w potas, magnez, żelazo, kwas foliowy i błonnik. Dodatkowo doktor Theresa Nicklas z Baylor College of Medicine podkreśla, że ryż pozwala na długo zachować sytość, dzięki czemu spożywamy znacznie mniej.
Ryż powinien być elementem naszej codziennej diety, zwłaszcza ryż brązowy, W porównaniu z ryżem białym, ryż brązowy jest dużo bogatszy w witaminy, składniki mineralne i błonnik, które znajdują się w zewnętrznej, nieusuniętej otoczce (zwanej srebrną łupinką), np. posiada 349% więcej błonnika, 203% więcej witaminy E, 185% więcej witaminy B6, 219% więcej magnezu i 19% więcej białka. Jest on bardzo wolno trawiony przez organizm dając poczucie sytości przez długi czas. Ma niski indeks glikemiczny. Od bardzo dawna brązowy ryż był stosowany jako środek regulujący poziom cukru we krwi i stosowany w cukrzycy przez tradycyjną medycynę wschodu. Za działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi u dorosłych osób z średnią hipercholesterolemią odpowiada olej obecny w zewnętrznej otoczce brązowego ryżu, a nie błonnik. Ugotowany ryż brązowy nie zawiera w swoim składzie glukozy, fruktozy, laktozy, maltozy ani galaktozy. W brązowym ryżu występują następujące witaminy: tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, foliany, witamina E i witamina K.
Makroelementy znajdujące się w brązowym ryżu obejmują: wapń, magnez, fosfor, potas. Z mikroelementów występują: żelazo, cynk,miedź, mangan i selen.
Badania przeprowadzone przez Baylor College of Medicine potwierdzają, że spożywanie jedzenie pełnoziarnistych zbóż (m.in. brązowego ryżu) oznacza znacznie mniejsze szanse przytycia. Ponadto spożywanie brązowego ryżu powoduje, że cukier w organizmie uwalnia się stopniowo, a więc dłużej czujemy się najedzeni.
www.fit.pl