Choć do niedawna cheerleaders w Polsce młoda dyscypliną rozrywkowo-taneczna, dziś młode dziewczyny coraz częściej zapisują się na zajęcia i warsztaty z cheerleaders by nie tylko ćwiczyć z pomponami, ale także trenować sztukę dobrej zabawy i dopingowania na wysokim poziomie. W Polsce istnieje wiele grup tanecznych, które zawodowo uprawiają cheerleading. Powstały statut oraz imprezy a charakterze międzynarodowym, gdzie młode dziewczyny mogą szlifować swoje umiejętności  
fit.pl
2010-07-22 00:00
Udostępnij
Cheerleading w Polsce
alleson-stock-figure-fit-womens-cheerleading-uniform-shellPierwsze kroki

Datę historyczną tej dyscypliny w Polsce można uznać kwiecień 1998, kiedy to Jack Kogoma (koordynator międzynarodowy zaproponował Rucie i Edwarodwi krajewskim zorganizowaniu zespołu dziewcząt z IV l.O im. Adama Mickiewicza w Warszawie w konkurencji cheerleaders oraz wyjazdu do Tokio na imprezę Miss Drill Team Competition.

Wyjazd do Tokio, zachwyt nad umiejętnościami zespołów dziewcząt z USA, Japonii spowodowała, że drużyna polskich nowicjuszek wróciła z bagażem doświadczeń i nadziei na aktywna pracę i szlifowanie swojego warsztatu.


Wymagania organizatorów, publiczności, a także możliwość zaistnienia spowodowały większe zainteresowanie oraz mobilizację dziewcząt i trenerów. Choreografie i techniki taneczne były coraz bardziej efektowne W tym czasie zaczęły powstawać zespoły cheerleaders przy klubach koszykarskich, siatkarskich, piłki ręcznej i nawet piłki nożnej, w szkołach. Nie wszyscy choreografowie mogli sobie poradzić z wykorzystaniem przestrzeni, włączeniu się zespołów w tworzeniu widowiska sportowego.

Inspiracje

Imprezy towarzyszenie słynnemu zespołowi Harlem Globtrotters podczas jego pobytu w Polsce z okazji promocji filmu” Kosmiczny mecz” ze słynnym Jordanem w roli głównej,a także nakręcenie 6- odcinkowej telenoweli o życiu prywatnym, zaangażowaniu w trening, radościach i smutkach dnia codziennego dziewcząt z zespołu K-12, transmisje europejskich meczy z obecnością cheerleaders, wszystko to spowodowało, że w Polsce nastąpił regres w pojmowaniu takiej formy rozrywki i treningu tanecznego jednocześnie a co za tym idzie bardzo szybki rozwój zespołów cheerleaders.

[-------]

cheerleaders wideweb  470x317,0Podstawą taniec..

Cheerleaders, także w Polsce zaczynały po prostu od tańca. Wielu choreografów i instruktorów zaczęło korzystać, prowadząc swoje szkolenia, z różnych technik tanecznych. Opracowano regulamin zawodów, zasady uczestnictwa, cykl i zakres szkoleń zarówno trenerów oraz tancerek.

Zorganizowano także pierwszy kurs sędziowski oraz podział na kategorie wiekowe. Obecnie na oficjalnych zawodach mamy następujące kategorie: do 14 lat, 14-16 lat i powyżej 16 lat (obowiązuje rok urodzenia).

Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w czerwcu 1998 roku. W tej imprezie uczestniczyło wówczas 42 zespoły w dwóch kategoriach wiekowych. Z roku na rok ilość grup zwiększała się. Zmieniay się także umiejętności tancerek. Doświadczenie oraz wzory i wykwalifikowani trenerzy przykładali bowiem wielką wagę do umiejętności i stylu artystycznego dziewcząt.

Powstał także, po wielu staraniach, statut cheerleaderek a także rozpoczęły się prace założycielskie komitetu. W Dniu 29.04 2003 roku w KRS zostało wpisane Polskie Towarzystwo Cheerleaders.

Od 2005 roku Polska jest także członkiem Europejskiej Federacji Cheerleadingu. Przyjęcie naszego kraju do ECA dało możliwość polskim zespołom możliwość międzynarodowych imprezach:  Mistrzostwach Europy, jak również na udział konferencjach trenerskich i sędziowskich, a przede wszystkim zaistnieć a arenie międzynarodowego cheerleadingu.

www.fit.pl