W tegorocznym programie Warsztatów nie zabraknie nowości – pojawią się m.in. Fusion Jazz, Contemporary Jazz, Hip Hop L.A. Style, Latino Dances, Swing Jazzu czy Repertuaru Forsytha, jak również cieszące się od lat niesłabnąca popularnością Broadway Jazz, Flamenco, Contemporary Release, Modern Jazz, Barre au Sol, różne odmiany Hip Hopu, Salsy, Samby i Afro.
Każdego wieczoru uczestnicy Dancing Poznań będą mieli okazję obejrzeć spektakle teatrów tańca z całego świata. W tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca wystąpią m.in. zespoły z Izraela, Korei, Czech i Węgier. Pojawi się również gwiazda zeszłorocznego Dancing Poznań – grupa Maria Kong Dance Company, która poprowadzi niezwykły Coaching Project, zakończony otwartym pokazem.
W Warsztatach może wziąć udział niemal każdy, nie ma ograniczeń dotyczących wieku, ani stopnia przygotowania ruchowego. Zajęcia odbywają się na trzech poziomach zaawansowania. Uczestnicy samodzielnie dokonują wyborów dotyczących techniki, pedagoga, grupy i godzin zajęć.
Zapisy na Dancing Poznań 2012 ruszają 15 maja o godz. 12.00 na stronie: www. ptt-poznan.pl!
W czasie Festiwalu będzie można zobaczyć:
Polski Teatr Tańca
W 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania został powołany do istnienia Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, którego dyrekcję powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu. Od 1988 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca jest Ewa Wycichowska, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, choreograf i pedagog, zapraszany do współpracy przez zespoły amerykańskie, włoskie i niemieckie, wielokrotny juror polskich i międzynarodowych konkursów tańca.
Kielecki Teatr Tańca (Polska)
Założony w 1995roku i prowadzony przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka zespół, określany mianem” kulturalnej perły województwa świętokrzyskiego”, specjalizuje się w repertuarze opartym na stylach tańca jazzowego w tradycyjnych i współczesnych jego odmianach. Doświadczenie repertuarowe zespołu realizuje się również w różnych stylach tańca współczesnego i technice klasycznej. Dzięki szerokiemu wachlarzowi umiejętności i profesjonalnemu przygotowaniu artystów, prezentowany przez Kielecki Teatr Tańca repertuar jest bardzo zróżnicowany.
Kino Variatino (Polska)
Istnieje od 1998r. W swojej pracy najbardziej zainteresowany jest szeroko pojętym tańcem współczesnym oraz szukaniem naturalnych dróg tworzenia ruchu poprzez improwizację. Wraz z warstwą ruchową powstaje grana na żywo muzyka, która stanowi integralny element dramaturgii. Warstwa wizualna i kostiumy tworzone są w ścisłej, aczkolwiek indywidualnej współpracy pomiędzy artystami. Spektakle zazwyczaj nie są opowieściami lub historiami, są klimatem, nastrojem lub relacją z kimś, czymś innym, obcym lub dobrze już znanym.
Krakowski Teatr Tańca (Polska)
Dawniej Teatr Tańca GRUPAboso (1996 – 2008), powstał w 2008 roku. Od kilku lat działa przy Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie realizuje przyjętą wcześniej strategię artystyczną oraz misję edukacyjną. Teatr swoich scenicznych wypowiedzi nie zamyka w artystycznym monologu, przeciwnie każdy kolejny spektakl to próba rozmowy z widzem. Teatr jest metafizyczną przestrzenią wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejscem wyzwania i rozwoju ich artystycznych osobowości.
Na scenie będzie można zobaczyć również gości z zagranicy:
Isum Dance Company (Korea Południowa)
Lee Hae Kyung i ISUM Dance Company (ISUM) istnieje od 2004 roku. Zespół został powołany w 2004 roku przez jedną z najwybitniejszych koreańskich artystek sztuki tańca Lee Hae Kyung, wyróżnioną m.in. w 2010 roku przez Korea Arts Critics Council nagrodą „Special Artist Prize”.
W swojej działalności programowej ISUM skupia się na „tworzeniu tańca współczesnego z tożsamością”. Ich celem jest poszukiwanie harmonii i równowagi między humorystycznymi elementami koreańskiego tańca tradycyjnego, a tańcem współczesnym. Ten unikalny styl ISUM przyciąga nie tylko Koreańczyków ale także publiczność całego świata.
ISUM wspierane jest przez wiele państwowych instytucji, m.in. Arts Council Korea, Seoul Foundation for Arts and Culture. Zespół ISUM został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. dla najlepszego choreografa podczas 11. Dance Festival for the Critics' Choice of Young Artists, dla najlepszej grupy na Seoul Dance Festival oraz Grand Prize na 32. Seoul Dance Festival.
Maria Kong Dancers Company (Izrael)
Powstał w 2008 roku w Tel Avivie. Utworzyli go tancerze i choreografowie: Anderson Braz, Talia Landa, Leo Lerus i Yaara Moses, wywodzący się Batsheva Dance Company. W kolejnych sezonach do grupy dołączyli Artour Astman i Caroline Boussard.
Debiutancki spektakl Maria Kong Dancers Company „Fling”, zaprezentowany we wrześniu 2009 wywołał prawdziwy entuzjazm krytyki, zespół obwołano wschodzącą gwiazdą izraelskiego tańca. Z podobnym przyjęciem spotkały się ich kolejne prace: „Miss Brazil”, która po premierze w Jerozolimie, w październiku 2010, została zaproszona na prestiżowy Tel Aviv Dance Festival oraz „Kong's Nigt”, którego premierowy pokaz odbył się w słynnym Centrum Suzanne Dellal. W ostatnim czasie spektakle Maria Kong Dancers Company oklaskiwała publiczność w Niemczech, Polsce, Rosji i Japonii.
Spitfire Company (Czechy)
Zespół oceniany jest jako jeden z najbardziej postępowych teatrów autorskich w Czechach. Artyści Spitfire Company są stałymi gośćmi wielu prestiżowych festiwali, wśród nich L1 Contemporary Festival na Węgrzech, Fringe Festival w Amsterdamie, Katzen Centre w Waszyngtonie. Doceniło ich także jury polskiego Międzynawowego Festiwalu Zdarzenia, przyznając im Grand Prix oraz TeatroromaFest. Zespół kładzie nacisk na działania fizyczne na scenie i uwypukla egzystencjalny wymiar postaci podczas eksperymentowania z nowymi formami teatralnymi. W swoich realizacjach łączy różne gatunki i poszukuje nowych bodźców wizualnych. W ramach stowarzyszenia Bezhlavi członkowie Spitfire Company są organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Zero Point oraz projektu edukacyjnego Performing Arts for the Future.
www.fit.pl
Dancing Poznań 2012
W dniach od 18 do 25 sierpnia zapraszamy wszystkich kochających taniec i dobrą zabawę na Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Przygotowaliśmy dla Was zajęcia prowadzone aż w 49 technikach przez pedagogów z całego świata oraz szereg imprez towarzyszących!