Wyjazd na wakacje może skończyć się tragicznie, jeżeli nie podejdziesz do tego w sposób odpowiedzialny. Brak czujności może doprowadzić do utraty dobytku, na który pracowałeś całe życie. W jaki sposób działają przestępcy, którzy chcą okraść Twój dom w czasie wyjazdu na urlop Jak chronić swój dom podczas wakacji? Kwestie te wyjaśnimy w poniższym tekście.
Aleksandra Załęska
2024-07-18 13:58
Udostępnij
Jak chronić swój dom podczas wakacji?

Ochrona domu na czas wyjazdu to priorytet dla każdego, niezależnie czy posiadasz mieszkanie czy dom jednorodzinny. Nieruchomości narażone są na kradzież ze strony coraz bardziej profesjonalnych złodziei. Jeżeli nie zachowasz czujności, przestępca splądruje wszystko, co napotka na swojej drodze, a Ty zostaniesz bez dobytku i realnych szans na znalezienie sprawców.

Czy rzeczywiście nasz dobytek jest narażony na kradzież?

Statystyki policyjne są jednoznaczne. Do 20 proc. wszystkich kradzieży z włamaniem w roku dochodzi w czasie wakacji i sezonów urlopowych. To ogromna liczba. Policjanci wprost przyznają, że wielu złodziei czeka tylko na wakacyjne żniwo, aby hurtowo plądrować pozostawione bez ochrony dobytki.

Ochrona domu na czas wyjazdu staje się priorytetem, bo złodzieje korzystają z Twojej nieuwagi. Przestępcy wykorzystują przede wszystkim roztargnienie i skupienie na przygotowaniach do urlopu. Starają się przygotowywać włamanie na długo przed jego wykonaniem, obserwując otoczenie. Najczęściej nie są niepokojeni przez innych sąsiadów i mogą spokojnie wynieść z domu najcenniejsze rzeczy.

Pamiętaj, że zabezpieczenie domu czy mieszkania nie polega wyłącznie na zaufaniu do reakcji sąsiadów. Również w Polsce zdarzały się przykłady aktów kradzieży, w których złodzieje podawali się np. za ekipę budowlaną. Przez kilka dni, pozostawieni sami sobie, byli w stanie kompletnie ogołocić mieszkanie bez żadnej reakcji osób mieszkających w pobliżu.

Jak działają przestępcy? Na to zwróć uwagę!

Aby dowiedzieć się, jak unikać włamań, musisz na początku dowiedzieć się w jaki sposób działają przestępcy. Sposób działania złodziei, którzy korzystają z nieobecności właścicieli czy lokatorów jest zwykle podobny.

  1. Obserwacja obiektu wraz z kontrolą poczynań osób, które się w nim znajdują. Przestępcy przez media społecznościowe sprawdzają, kiedy wyruszasz na wakacje. Dodatkowo mogą obserwować reakcje domowników i sąsiadów z pobliskiego terenu.
  2. Oznaczanie domów lub mieszkań. Złodziej może podłożyć gazetę pod drzwi, założyć na klamkę gumkę lub sprawdzić obecność mieszkańców w inny sposób. Często złodzieje sprawdzają, czy np. regularnie opróżniana jest skrzynka pocztowa.
  3. Przygotowanie planu działania. Złodzieje zaczynają planować, w jaki sposób dokonają włamania. Przygotowują alibi na wypadek napotkania sąsiadów. Sprawdzają też, jak zabezpieczone są Twoje drzwi
  4. Realizacja kradzieży. W tym momencie złodzieje przechodzą już do dokonania przestępstwa. Jeżeli nie przerwiesz im wykonania planu, okradną całe mieszkanie.

Jak widać, przestępcy, którzy okradają mieszkania podczas wakacji starają się działać bardzo szeroko i możliwie bardzo zabezpieczyć przed ewentualną wpadką. Do Twoich obowiązków należy uniemożliwienie włamania i kradzieży.

 1(14) 

W czasie, gdy Ty odpoczywasz na wakacjach, złodziej może plądrować Twój dom (fot. Pixabay.com)

Skuteczne sposoby ochrony domu na czas wyjazdu

Przede wszystkim nie informuj o swoim wyjeździe osób niezaufanych. To zmniejsza ryzyko włamania. O wyjeździe muszą wiedzieć najbliżsi i sąsiedzi z okolicy (aby reagować w razie problemów). Pamiętaj, aby poprosić zaufaną osobę o kontrolę dobytku. Dobrze, jeżeli chociaż raz w ciągu doby w mieszkaniu paliło się światło.

Jeżeli zauważysz oznaczenie mieszkania, szybko pozbądź się tego elementu i powiadom o tym fakcie policję. Co ważne, ubezpiecz też mieszkanie na wypadek kradzieży i zniszczeń, które może spowodować włamanie. Sąsiadów poinformuj też, że w najbliższym czasie nie planujesz remontów.

Sięgnij również po technologię m.in. kamery do domu, inteligentne urządzenia antywłamaniowe czy sprzęty smart home i tradycyjny alarm. Rolety antywłamaniowe zamykane o określonej godzinie, automatycznie zapalane światła odstraszające przestępców czy alarm który informuje o włamaniu to świetne rozwiązanie. Kamery do domu to z kolei urządzenie rejestrujące moment kradzieży.

Na spy-center.pl możesz znaleźć kamery WiFi i GSM, które przesyłają obraz w trybie czasu rzeczywistego. Co to oznacza? Sprzęt przypominający np. router czy wizjer posiada dyskretny obiektyw, rejestrujący obraz jakości FullHD. Obraz przekazywany jest „na żywo” do chmury, do której możesz się zdalnie podłączyć. W każdej chwili jesteś w stanie otworzyć widok i sprawdzić, co dzieje się w Twoim mieszkaniu.

 2(10) 

Kamera z WiFi przypominająca router to świetna ochrona podczas wakacji (fot. Materiały własne)

Niektóre kamery do domu mają wbudowaną funkcję automatycznego nagrywania po wykryciu ruchu (detekcji) i alarmowania właściciela o takim fakcie. Sprzęt natychmiast zaalarmuje Cię, że w mieszkaniu dochodzi do przestępstwa, a Ty dostaniesz czas do wezwania służb. To pomoże nie tylko na znalezienie włamywaczy po fakcie i odzyskanie utraconego mienia, ale przede wszystkim – udaremnienie prób kradzieży.