W czasie wiosennej wycieczki w polskie góry, wyprawy autostopem po Europie, czy dłuższej podróży w egzotyczne zakątki świata dobry plecak to absolutna podstawa. Wybór odpowiedniego modelu może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech  
fit.pl
2015-09-09 00:00
Udostępnij
Jak dobrać wygodny plecak?
Pojemność i funkcjonalność

Zależnie od celu wyprawy plecaki różnią się przede wszystkim pojemnością. Na jednodniowy spacer po górach w zupełności wystarczy taki o pojemności 18 litrów, ale wybierając się na kilkudniową wyprawę trzeba już sięgnąć po model 35 - litrowy lub większy. W dłuższą podróż zabierzemy ze sobą plecak 60 a nawet 70 - litrowy. 

W poszczególnych modelach znaleźć można rozwiązania zaprojektowane z myślą o różnych rodzajach aktywności fizycznej np.: paski umożliwiające przypięcie dodatkowego ekwipunku, specjalną kieszeń na bukłak z wodą oraz dodatkowe opcje dostępu do wnętrza. Zróżnicowane będą także materiały i sposoby wykończenia - w górach przydadzą się wzmocnienia miejsc podatnych na przetarcia, a w plecaku do trekkingu ważny będzie wodoodporny materiał lub specjalna osłona przed deszczem. O przeznaczeniu danego plecaka można dowiedzieć się więcej np. na stronie internetowej producenta.

System nośny

Po określeniu tego do czego dokładnie będzie używany plecak należy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych jego elementów, czyli odpowiedni system nośny. Obecnie standardem jest konstrukcja, w skład której wchodzą: pas biodrowy, paski na ramiona oraz panel tylny. Dobre plecaki umożliwiają regulację tych elementów (w tym długości pasków na ramiona i pasa biodrowego oraz ich wzajemnego położenia w stosunku do siebie). Warto także zwrócić uwagę na fakt, że produkty z najwyższej półki dostępne są przynajmniej w dwóch rozmiarach (S/M i M/L) i w wersjach dostosowanych do budowy ciała kobiet i mężczyzn. 

Pas biodrowy i tylny panel mają za zadanie zbliżenie środka ciężkości do pleców, a paski na ramiona stabilizację plecaka. Odpowiednie dopasowanie pomaga odciążyć kręgosłup i zmniejsza ryzyko występowania bólów pleców czy ramion.


Wentylacja

W wielu plecakach stabilizacja osiągana jest kosztem wentylacji, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy system nośny umożliwia także odpowiedni przepływ powietrza. Suche plecy to nie tylko większy komfort, ale i mniejsze ryzyko przewiania. 

Jak widać przy poszukiwaniu plecaka dostosowanego do swoich potrzeb warto wybierać wśród produktów, które zaprojektowane zostały z myślą o konkretnej formie aktywności fizycznej i umożliwiają odpowiednie dopasowanie do kształtu i wymiarów ciała. Jest to istotne nie tylko ze względu na komfort, ale i własne zdrowie.

www.fit.pl