fit.pl mobile logo

Kilka porad dotyczących odzieży sportowej

Nowy rok to zawsze okres kiedy wiele osób decyduje się, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną. To czas kiedy sprawdzamy oferty klubów fitness, szukamy zestawów ćwiczeń, programów motywacyjnych, decydujemy się biegać codziennie. Każde postanowienie, które wiąże się z aktywnościami fizycznymi to duży krok. Kolejnym powinno być odpowiednie przygotowanie do zaplanowanych postanowień.

Przygotowanie.

Dużo trenerów zwraca uwagę na to, że nie tylko właściwa technika i dobry sprzęt to klucz do udanego treningu. Ubrania i obuwie mogą również pomóc w osiągnięciu sportowych sukcesów. Zaleca się wybierać ubrania wykonane z „oddychających” i szybkoschnących materiałów: zwróć uwagę na odzież, która w składzie łączy bawełnę i elastan. Teraz na rynku odzieży sportowej można łatwo znaleźć wygodne, piękne modele z „właściwych” materiałów. Latem pocimy się zdecydowanie bardziej niż w inne pory roku. W cieplejsze dni szczególnie ważne jest więc aby materiał był szybkoschnący, z odpowiednią regulacją powietrza.

W zimnych porach odzież sportowa powinna być wielowarstwowa. Kiedy ktoś właśnie przyszedł na siłownię, jego mięśnie są zimne, a żeby uniknąć kontuzji, należy się odpowiednio rozgrzać. Natomiast jeśli jesteśmy ciepło ubrani, będziemy mogli szybciej przystąpić do ćwiczeń. Gdy poczujesz, że mięśnie są rozgrzane, możesz zdjąć pierwszą warstwę. A latem nie potrzebujesz wielu warstw – będziemy się czuć komfortowo w swoim sportowym ubiorze.
Planując uprawianie sportów outdoor jak np bieganie jesienią zimą czy wczesną wiosną dużo również zależy od panujących warunków na zewnątrz. Nadal stosujemy zasadę “na cebulkę” i nie zapominamy o najważniejszym: stój powinien umożliwiać oddychanie, zatrzymać ciepło organizmu jednocześnie zapobiegając przegrzewaniu się.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju na siłownię?

 1. Wyeliminuj ubrania ze sznurkami i innymi drobnymi detalami - mogą przeszkadzać w ćwiczeniach. Lepiej odpiąć kaptury lub wybrać ubrania bez nich - mogą zaczepić się o urządzenia.
 1. Wybierz spodnie, które są wystarczająco długie, aby uniknąć zaczepiania o sztangę.
 1. Materiał. Na rynku dostępne są różnego rodzaju technologie. Kupując strój sportowy wybierz jedną z nich:

Climacool - tkanina odprowadza wilgoć i ciepło na powierzchnię, zapewnia mikrowentylację.

Climalite - to mieszanka poliestru i elastanu, lekkiej, oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć z dala od skóry. W takich ubraniach będziemy się czuć komfortowo, szybko schnie.

Quik Cotton - to tkanina bawełniano-poliestrowa o podwójnym splocie. Mogą być różne proporcje procentowe: na przykład 63% bawełny i 37% poliestru.

Speedwick to odprowadzająca pot tkanina syntetyczna wykonana z poliestru i elastanu. W odczuciach podobna jest do bawełny.

ActivChill to technologia splotu w kształcie pięciokąta firmy Reebok. Tkanina jest przewiewna i zapewnia dobrą wentylację

Jak często wymieniać odzież sportową?

O wymianie stroju sportowego zazwyczaj mówi nam jego wygląda. W przypadku intensywnych treningów gdy dużo się pocimy rzeczy z bawełny zazwyczaj po ok sześciu miesiącach stają się nieestetyczne. Odzież sportowa z lycry może wytrzymać rok lub trzy lata. Formalnie jego trwałość nie jest jednak ograniczona.

Możemy oczywiście “żywotność” stroju przedłużyć. Nie musimy wyrzucać ubrań, jeżeli pojawiają się na nich plamy z potu. Nie jest to czynnik decydujący o przydatności danej bluzki, a jeżeli ze względów estetycznych zależy nam na ich usunięciu to są na to sprawdzone sposoby jak usunąć plamy z potu nawet z białych rzeczy. Zalecamy jednak stosować się do następujących zasad, które pomogą dłużej zachować właściwe funkcje odzieży sportowej, o których pisaliśmy wcześniej.

Jak przedłużyć żywotność ubrań sportowych?

 1. Miej co najmniej dwa zestawy ubrań i noś je naprzemiennie. 2-3 dni „odpoczynku” między treningami pozwalają tkaninom lepiej odzyskać swoje właściwości.
 2. Nie zostawiaj ubrań po treningu w torbie do jutra, bo „teraz nie ma siły na wypakowywanie, ale jutro wszystko upiorę”. Pot jest agresywny, więc wypierz i wysusz jak najszybciej.
 3. Nie susz mokrej odzieży sportowej w gorącym słońcu lub na kaloryferach.
 4. Pierz w delikatnym programie prania z detergentami do tkanin sportowych i membranowych - przywracają one właściwości odprowadzania potu tkaninom sportowym oraz strukturę ich włókien.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl