Kilka porad dotyczących odzieży sportowej

Nowy rok to zawsze okres kiedy wiele osób decyduje się, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną. To czas kiedy sprawdzamy oferty klubów fitness, szukamy zestawów ćwiczeń, programów motywacyjnych, decydujemy się biegać codziennie. Każde postanowienie, które wiąże się z aktywnościami fizycznymi to duży krok. Kolejnym powinno być odpowiednie przygotowanie do zaplanowanych postanowień.
2021-12-27 00:00
Udostępnij
Kilka porad dotyczących odzieży sportowej

Przygotowanie.

Dużo trenerów zwraca uwagę na to, że nie tylko właściwa technika i dobry sprzęt to klucz do udanego treningu. Ubrania i obuwie mogą również pomóc w osiągnięciu sportowych sukcesów. Zaleca się wybierać ubrania wykonane z „oddychających” i szybkoschnących materiałów: zwróć uwagę na odzież, która w składzie łączy bawełnę i elastan. Teraz na rynku odzieży sportowej można łatwo znaleźć wygodne, piękne modele z „właściwych” materiałów. Latem pocimy się zdecydowanie bardziej niż w inne pory roku. W cieplejsze dni szczególnie ważne jest więc aby materiał był szybkoschnący, z odpowiednią regulacją powietrza.

W zimnych porach odzież sportowa powinna być wielowarstwowa. Kiedy ktoś właśnie przyszedł na siłownię, jego mięśnie są zimne, a żeby uniknąć kontuzji, należy się odpowiednio rozgrzać. Natomiast jeśli jesteśmy ciepło ubrani, będziemy mogli szybciej przystąpić do ćwiczeń. Gdy poczujesz, że mięśnie są rozgrzane, możesz zdjąć pierwszą warstwę. A latem nie potrzebujesz wielu warstw – będziemy się czuć komfortowo w swoim sportowym ubiorze.
Planując uprawianie sportów outdoor jak np bieganie jesienią zimą czy wczesną wiosną dużo również zależy od panujących warunków na zewnątrz. Nadal stosujemy zasadę “na cebulkę” i nie zapominamy o najważniejszym: stój powinien umożliwiać oddychanie, zatrzymać ciepło organizmu jednocześnie zapobiegając przegrzewaniu się.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju na siłownię?

  1. Wyeliminuj ubrania ze sznurkami i innymi drobnymi detalami - mogą przeszkadzać w ćwiczeniach. Lepiej odpiąć kaptury lub wybrać ubrania bez nich - mogą zaczepić się o urządzenia.
  1. Wybierz spodnie, które są wystarczająco długie, aby uniknąć zaczepiania o sztangę.
  1. Materiał. Na rynku dostępne są różnego rodzaju technologie. Kupując strój sportowy wybierz jedną z nich:

Climacool - tkanina odprowadza wilgoć i ciepło na powierzchnię, zapewnia mikrowentylację.

Climalite - to mieszanka poliestru i elastanu, lekkiej, oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć z dala od skóry. W takich ubraniach będziemy się czuć komfortowo, szybko schnie.

Quik Cotton - to tkanina bawełniano-poliestrowa o podwójnym splocie. Mogą być różne proporcje procentowe: na przykład 63% bawełny i 37% poliestru.

Speedwick to odprowadzająca pot tkanina syntetyczna wykonana z poliestru i elastanu. W odczuciach podobna jest do bawełny.

ActivChill to technologia splotu w kształcie pięciokąta firmy Reebok. Tkanina jest przewiewna i zapewnia dobrą wentylację

Jak często wymieniać odzież sportową?

O wymianie stroju sportowego zazwyczaj mówi nam jego wygląda. W przypadku intensywnych treningów gdy dużo się pocimy rzeczy z bawełny zazwyczaj po ok sześciu miesiącach stają się nieestetyczne. Odzież sportowa z lycry może wytrzymać rok lub trzy lata. Formalnie jego trwałość nie jest jednak ograniczona.

Możemy oczywiście “żywotność” stroju przedłużyć. Nie musimy wyrzucać ubrań, jeżeli pojawiają się na nich plamy z potu. Nie jest to czynnik decydujący o przydatności danej bluzki, a jeżeli ze względów estetycznych zależy nam na ich usunięciu to są na to sprawdzone sposoby jak usunąć plamy z potu nawet z białych rzeczy. Zalecamy jednak stosować się do następujących zasad, które pomogą dłużej zachować właściwe funkcje odzieży sportowej, o których pisaliśmy wcześniej.

Jak przedłużyć żywotność ubrań sportowych?

  1. Miej co najmniej dwa zestawy ubrań i noś je naprzemiennie. 2-3 dni „odpoczynku” między treningami pozwalają tkaninom lepiej odzyskać swoje właściwości.
  2. Nie zostawiaj ubrań po treningu w torbie do jutra, bo „teraz nie ma siły na wypakowywanie, ale jutro wszystko upiorę”. Pot jest agresywny, więc wypierz i wysusz jak najszybciej.
  3. Nie susz mokrej odzieży sportowej w gorącym słońcu lub na kaloryferach.
  4. Pierz w delikatnym programie prania z detergentami do tkanin sportowych i membranowych - przywracają one właściwości odprowadzania potu tkaninom sportowym oraz strukturę ich włókien.