Magiczna moc kaszy jaglanej według Beaty Pawlikowskiej

Pomaga w leczeniu astmy, wzmacnia serce, przywraca wewnętrzną równowagę, jest lekkostrawna, bezglutenowa, smaczna i świetnie komponuje się w sałatkach, zupach, sosach, a nawet deserach. Beata Pawlikowska zabiera czytelników w kulinarną podróż i prezentuje 155 przepisów z kaszą jaglaną w roli głównej. Książka kucharska „Kasza jaglana” ukazała się w listopadzie nakładem Edipresse Książki
2016-12-01 00:00
Udostępnij
Magiczna moc kaszy jaglanej według Beaty Pawlikowskiej

Beata Pawlikowska znana jest nie tylko ze swoich wypraw po całym świecie, ale też z zamiłowania do gotowania. W kuchni korzysta jedynie ze zdrowych i nieprzetworzonych produktów, w tym z kaszy jaglanej. Podróżniczka przekonuje, że kasza jaglana jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa – obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga działania nerek i wątroby, a dzięki zawartości błonnika pomaga w dolegliwościach jelitowych. Zawiera też krzem poprawiający stan skóry, włosów, paznokci i stawów oraz antyoksydanty, które zatrzymują wolne rodniki wywołujące nowotwory i przyspieszające procesy starzenia się. Beata Pawlikowska wyjaśnia, że warto także zwrócić uwagę, czy kasza pochodzi z ekologicznej uprawy, wolnej od szkodliwych nawozów i toksyn. Nie dość, że taka kasza wzmacnia cały organizm i przywraca mu równowagę, to jest niedroga – pół kilograma kosztuje bowiem 5 złotych i wystarczy na wiele posiłków.

 

W książce „Kasza jaglana” Beata Pawlikowska prezentuje aż 155 przepisów z kaszą jaglaną w roli głównej. Okazuje się, że z kaszy jaglanej można przygotować śniadanie, lunch, obiad, kolację, zupy, sałatki, sosy, dipy, pasty do kanapek, ciasta i ciastka, desery i chleby! Prawie wszystkie receptury zostały przygotowane na bazie dawnej chińskiej filozofii pięciu przemian. Polega ona na dodawaniu składników w określonej kolejności, w nawiązaniu do pór roku i żywiołów. Dzięki temu wszystkie narządy wewnętrzne zostają nakarmione tym, czego potrzebują.

 

Beata Pawlikowska książkę rozpoczyna od najprostszych przepisów. Przekonuje, że kasza jaglana ugotowana z odrobiną soli, bez żadnych dodatków, stanowi zdrową i oczyszczającą przekąskę. Warto spróbować też kaszy z czerwoną fasolą, prażonymi nasionami, brokułami i cukinią, selerem i bazylią czy z kalafiorem romanesco. Kasza świetnie będzie też pasować do kremu paprykowego z natką i kiełkami, wiosennej zupy z botwinki, zupy jarzynowej, sałatki z rukolą, papryką i pomidorami, sałatki z dzikim ryżem czy sałatki z roszponką i selerem naciowym. Do sałatek można dodać sos, na przykład pomarańczowy ze świeżą bazylią czy orzechowy z awokado. Beata Pawlikowska prezentuje także receptury na chleby: z czarnuszką i słonecznikiem, z migdałami i sezamem czy ze śliwkami i orzechami włoskimi. Do samodzielnie upieczonych chlebów pasować będzie pasta orzechowa z amarantusem, miętowa z awokado czy brokułowa z kolendrą. Dla miłośników słodkości autorka proponuje ciasto kokosowe z bakaliami, mazurek migdałowy, owsiane ciastka z jagodami, budyń czekoladowy z daktylami, deser truskawkowo-figowy czy kaszę z czekoladowym sosem śliwkowym.

 

Wszystkie przepisy zawierają listę potrzebnych składników oraz opis przygotowania krok po kroku. Zilustrowane są barwnymi zdjęciami autorstwa Beaty Pawlikowskiej, które pobudzą apetyt i zachęcą do wyruszenia na kulinarną przygodę z kaszą jaglaną.

 

Książka „Kasza jaglana” może stanowić inspirację dla wszystkich, którzy chcą odżywiać się smacznie i równocześnie zdrowo. Beata Pawlikowska udowadnia, że kaszę jaglaną można podawać na wiele różnych sposobów. Zachęca, żeby nie tylko korzystać z jej pomysłów, ale tworzyć też własne, autorskie przepisy.

 

O autorce:

Beata Pawlikowska – pisarka, podróżniczka, dziennikarka. Łowca prawdy, przygód i fotografii. Podróżuje do najbardziej egzotycznych miejsc na całym świecie. Autorka reportaży, felietonów oraz kilkudziesięciu książek podróżniczych i poradników, które ilustruje własnymi zdjęciami i rysunkami. Od lat doradza swoim fanom, jak aktywnie i zdrowo żyć, być odważnym i myśleć pozytywnie.