fit.pl mobile logo

Marta Filipkowska - taniec w moim życiu jest numerem jeden!

Marta Filipkowska od kilku lat jest członkinią zespołu cheerleaderek, które dopingują w przerwach meczu zawodników Asseco Prokom Gdynia. Nam opowiedziała o swojej pasji jaką jest taniec i cheerleadering
Skąd pomysł, aby zająć się cheerleaderingiem?

Zupełnie przypadkowo spotkałam moją koleżankę z dawnych lat, kiedy jeszcze jako małe dziewczynki trenowałyśmy razem gimnastykę artystyczną. Właśnie wracała z meczu i od razu zaproponowała mi dołączenie do zespołu. Dwa dni później poszłam na pierwszy trening. I od tego momentu totalnie zakochałam się w tym sporcie.

Ile miałaś lat kiedy trafiłaś do grupy cheerleaders?

Miałam 20 lat.

Jak wygląda trening cheerleaderki?

Mój zespół trenuje 3-5 razy w tygodniu. Najpierw niezbędna jest rozgrzewka i stretching, następnie uczymy się nowych kroków i dopracowujemy nasze układy. Trening trwa 2 godziny, ale nieraz zdarza się, że dziewczyny zostają dłużej aby doszlifować kroki czy synchron.

marta filopowska4

Jak długo trzeba ćwiczyć, aby dojść do perfekcji?

To z pewnością zależy od indywidualnych predyspozycji. Ważne, aby szybko się uczyć układów, umiejętnie powtarzać kroki za choreografem, słyszeć muzykę i przede wszystkim ciężko pracować! My doskonale wiemy, że każda z osobna musi pracować nad sobą, aby zespół odniósł sukces.

Co jest najtrudniejsze w cheerleaderingu?

Myślę, że wszechstronność. Aby spodobać się publiczności, trzeba uczyć się nowych stylów tańca, wprowadzać do układów wiele przyborów, rekwizytów. Kibice lubią być zaskakiwani. Dlatego mamy wielu świetnych choreografów, każdy z nich zaraża nas swoją pasją i miłością do danego stylu tańca. Tak więc cheerleaderka musi zaprzyjaźnić się z wieloma dziedzinami, począwszy od salsy czy house, a kończąc na gimnastyce artystycznej.

Pamiętasz swój pierwszy występ? Jakie emocje temu towarzyszyły?

Oczywiście, że pamiętam. Byłam niesamowicie zdenerwowana dzień przed meczem. Przed zaśnięciem jeszcze kilka razy powtarzałam kroki:) Jednak przed samym meczem zdenerwowanie ustąpiło zdj%C4%99ciemiejsca ekscytacji, gdyż atmosfera na hali dodała mi otuchy.

Co czujesz, gdy kilka tysięcy par oczu - głównie męskich - obserwuje Twoje ruchy w meczowych przerwach?

Ekscytację!! Występy przed liczną publicznością trzeba kochać - to nieodłączny element tego sportu. Im więcej ludzi na trybunach tym pewniej się czuję. Brawa kibiców są dla nas największą nagrodą.

Taniec to Twój sposób na życie? Czy może robisz coś innego na co dzień?

Właśnie ukończyłam kurs instruktora fitness. Zamierzam dalej poszerzać swoje kwalifikacje w dziedzinie prowadzenia zajęć i mam nadzieję też zacząć pracę w tym zawodzie. Niedawno ukończyłam studia na kierunku Psychologia w Zarządzaniu. Poza tym dla relaksu uwielbiam czytać książki i właśnie rozpoczęłam naukę j. włoskiego. Ale taniec jest w moim życiu numerem jeden!

Przez kilka lat występów na pewno zdarzyły się jakieś zabawne historie podczas tańca. Co wspominasz najmilej?

Takich sytuacji było bardzo wiele. Kiedyś koleżanka w wyniku szybkiego przebierania się między układami założyła 2 lewe buty; sama zgubiłam jednego podczas tańca. Druga koleżanka wybiegła na układ, którego kompletnie nie znała i musiała improwizować. Było również wiele zabawnych potknięć i sytuacji kiedy zacięła się muzyka. Na szczęście kibice takie zdarzenia zawsze odbierają z uśmiechem:)

Jakie cechy musi posiadać dziewczyna, która chce zostać cheerleaderką?

Najważniejsze: musi kochać rytm i dobrze słyszeć muzykę! Poza tym rozciągnięcie, kondycja i koordynacja ruchowa, zdrowe i zadbane ciało, uśmiech na twarzy i ciągła chęć doskonalenia swoich możliwości.

Cheerleading w Polsce to chyba jeszcze raczkująca dyscyplina, skąd czerpiecie inspiracje dla swoich pokazów?

Przede wszystkim mamy wszechstronnych choreografów i bierzemy udział w warsztatach tanecznych. Nasze układy są różnorodne aby usatysfakcjonować każdą publiczność, każdego kibica.  To prawda, cheerleading jest raczkującą dyscypliną ale rozwija się bardzo szybko więc mam nadzieję, że będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem.

Co możesz poradzić dziewczynom, które chciałby zostać cheerleaderkami?

Przede wszystkim odwagi. Uczcie się w domu kroków, rozciągajcie się, dodajcie jeszcze uśmiech na twarzy i śmiało idźcie na casting.

Rozmawiała: Ola Kacprowicz

www.taniec.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl