Dla kogo zawód pielęgniarki lub laboranta?
Zawód pielęgniarki nie bez powodu kojarzy się z osobami empatycznymi i wyrozumiałymi, a jednocześnie silnymi i inteligentnymi. Wszystkich tych cech wymaga praca bezpośrednio z pacjentem. To pielęgniarka towarzyszy mu w trudnych chwilach, gdy swoje zadanie zakończył już lekarz. Ale to tylko część obrazu pracy pielęgniarki – są one przecież potrzebne nie tylko na oddziałach szpitalnych, ale także w przychodniach pierwszego kontaktu, punktach szczepień czy punktach poboru materiału do badań. Wykwalifikowane pielęgniarki mogą przeprowadzać część badań, wypisywać niektóre leki, uczyć pacjentów obsługi sprzętu medycznego. Zawód pielęgniarki to świetny wybór dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętą medycyną, epidemiologią i promocją zdrowia. Poszukaj ofert dla siebie na https://www.gowork.pl/praca/pielegniarka;st.
Laborant nie ma natomiast styczności z pacjentem, ale z pobranym z jego ciała materiałem. To niezwykle odpowiedzialna praca – od trafności obserwacji mikroskopowej zależy postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Warto również podkreślić, że właśnie w laboratoriach, nie na salach operacyjnych, dochodziło do większości spektakularnych odkryć w dziedzinie medycyny, epidemiologii czy mikrobiologii. Jeśli więc masz charakter naukowca – lubisz analizować, wyciągać wnioski, formułować i sprawdzać hipotezy – laborant to zawód idealny dla ciebie.
Jakie studia należy skończyć, by pracować jako laborant lub pielęgniarka?
Jeszcze do niedawna wykonywanie zawodów medycznych innych niż lekarz było możliwe po ukończeniu szkoły średniej o odpowiednim profilu. Dziś, z uwagi na istotną rolę, jaką pielęgniarki czy laboranci pełnią w społeczeństwie, muszą oni skończyć studia.
Pielęgniarką możesz zostać po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów I stopnia, trwających nie krócej niż 6 semestrów. W przypadku laboranta wszystko zależy od miejsca pracy – jeśli chcesz być diagnostą laboratoryjnym i od twoich umiejętności zależeć będzie życie ludzi, musisz ukończyć studia wyższe oraz podyplomowe, a także specjalizację. Laborant chemiczny w placówce innej niż medyczna może natomiast rozpocząć pracę, jeśli ma tytuł technika. Przeglądając oferty pracy, zwróć uwagę, na jakie stanowisko dokładnie aplikujesz – sprawdź na https://www.gowork.pl/praca/laborant;st, które wymagania musisz spełniać, a tak zapoznaj się z ofertami pracy dla laborantów z całego kraju.
Perspektywy zawodowe dla pracowników medycznych
Szanse na znalezienie pracy w zawodzie pielęgniarki lub laboranta są ogromne – według Barometru Zawodów, przedstawiciele tych profesji są nieustannie poszukiwani we wszystkich województwach i wszędzie miejsc jest więcej niż chętnych. To z kolei przekłada się na coraz lepsze zarobki – na szczęście minęły już czasy, gdy polskie pielęgniarki musiały wyjeżdżać za granicę. Obecnie to pracownicy dyktują zasady, ponieważ bez nich nie może funkcjonować żaden ośrodek medyczny.
Co istotne, niekoniecznie musisz pracować w szpitalu – pielęgniarki poszukiwane są w przychodniach ogólnych i specjalistycznych, a także do domowej opieki nad pacjentami. Laboranci znajdą zatrudnienie również w firmach wprowadzających do obrotu nowe leki i środki chemiczne – a tak zarobki są już naprawdę imponujące.