Charakter muzyki oraz linia melodyczna musi być dobrze rozpoznana, by jej odsłuchanie prowadziło do zatańczenia odpowiednich kroków. Rytmów orientalnych jest bardzo dużo, ale po zapoznaniu z nimi i odpowiednich wskazówkach trenerskich można poradzić sobie z ich interpretacją.
Nauka rytmów - od czego zacząć?
Naukę rytmów najlepiej zacząć od osłuchania się z muzyką orientalną. Pierwszym rytmem, który można rozpoznać na początku swojej drogi z tańcem i muzyką orientalną jest rytm typu maqsum (saidi, masmoudi mały, maqsum). Początkowo trudno, jest odróżnić dumy od teków (kolejnych rytmów orientalnych) lecz z czasem przy większej wprawie oraz odpowiedniej wiedzy na pewno i one znajdą w naszym kanonie tańca.
Charakterystyka poszczególnych rytmów w tańcu orientalnym:
D - dum: oznacza dźwięk niski, czyli uderzenie prawa ręką w bęben
T - tek: oznacza dźwięk wysoki, czyli uderzenie lewą ręką w bęben
Wyróżniamy kilka rodzajów rytmów, które różnią się one właśnie między innymi dźwiękami drum i tek
- Maqsum - do rodziny rytmów maqsum należą masmoudi mały, saidi oraz maqsum, niektórzy zaliczają także do tej rodziny rytmy : duży masmoudi oraz fellahi. Jego bazą rytmów z krajów śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu, jego charakter jest wesoły, energiczny i kokieteryjny.
- Saidi – jest rytmem popularnym dla południa Egiptu wykorzystywany to tańców z laską, dabki i ghawazee. Ma charakter raczej mocny, energiczny i wesoły.
- Saudi - Rytmy saudi pochodzi z Półwyspu Arabskiego , do rytmu saudi tańczy się khalij - taniec pochodzący z Zatoki Perskiej
- Rumba – choć tradycyjnie kojarzy się z muzyką i tańcami latynoskimi w tańcu orientalnym także jest wykorzystywany.
www.taniec.fit.pl